מדען אטום ישראלי בכיר: "אפשר לחיות עם איראן גרעינית"

מדען הגרעין הבכיר, פרופ' עוזי אבן, אמר כי ניתן לחיות בשלום עם איראן גם אם זו תשיג נשק גרעיני, וכי ניתן לסיים את העימות עם איראן על ידי סגירת הכור הגרעיני בדימונה בתמורה להפסקת פרויקט הפצצה האיראנית. כך דיווח העיתון "מעריב".

אבן, לשעבר מדען גרעין בכור בדימונה, סבור שגם אם איראן תשיג לבסוף פצצה גרעינית, אין פירוש הדבר איום קיומי על ישראל. "אין איש בעולם שסבור שישראל תעמוד בידיים ריקות מול איראן גרעינית", אמר אבן לעיתון. "העולם הערבי כולו, וגם האיראנים כמובן, משוכנעים שיש לנו מלאי עצום של פצצות גרעיניות. איראן גרעינית הוא משהו שבהחלט ניתן יהיה לחיות איתו".

אבן, שהגיע לדרגת סגן-אלוף בעת שירותו הצבאי כמדען בדימונה, אמר ל"מעריב" כי ניתן להביא להשבתת תוכנית הגרעין האיראנית באמצעות עסקה של "דימונה תמורת הכור בקום" כחלק מהסדר כולל של הבעיה. "אנו יכולים להגיד שכחלק מהסדר כולל של הבעיה אנו מוותרים על המשך הפעילות בדימונה," סבור אבן, אבן, שבשנים האחרונות החל מזהיר מפני התיישנות הכור הגרעיני בדימונה והודה כי הדבר עלול להוביל לתרחיש דומה לאסון צ'רנוביל.

"אני מציע להפסיק את פעולת הכור שגם כך נחשב כיום הכור הגרעיני הזקן בעולם, ובמוקדם או במאוחר נצטרך להפסיק את פעילותו. לא נפסיד מזה כלום וזה יאפשר לאיראנים לומר שהם ניצחו בגדול", אמר אבן, אשר מחזיק בעמדה עקרונית כי נשק גרעיני מהווה ערובה לבטחון ישראל.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew