שביתת הרגליים המשולבות

אחת ממנהיגות האופוזיציה בטוגו קראה לנשים במדינה המערב אפריקאית לפתוח בשביתת מין בת שבוע כאמצעי לעידוד הגברים להצטרף למאבק למען רפורמה פוליטית ולהדחת הנשיא פאורה גנסינגבה.

"אנו קוראות כל הנשים למנוע מבני זוגן מין במשך שבוע החל מיום שני ה-27 באוגוסט 2012", אמרה איזבל אמגנבי, מנהיגי קבוצת "בואו נציל את טוגו" – ארגון גג של ארגוני החברה האזרחית, תנועה המחאה ומפלגות האופוזיציה שדורשים רפורמה פוליטית במדינה לפני הבחירות לפרלמנט שמתוכננות באוקטובר.

"לכן כל הנשים צריכות לנעול את שעריהן בפני כל הגברים מיום שני ועד יום ראשון הבא", המשיכה אמגנבי. "נשים הן הקורבנות הראשונים של המצב הנוראי בו אנו חיים בטוגו. זו הסיבה שאנו קוראות לכל הנשים להודיע על שבוע ללא סקס. זהו גם כלי נשק במאבק".

אמגנבי סיפרה כי מקור ההשראה שלה היה פעולה דומה בה נקטו נשות ליבריה, אשר הכריזו על שביתת מין בשנת 2003 כדי לקדם את השגתו של הסכם שלום במדינה. "אנחנו רוצים להילחם כמו נשות ליבריה מכיוון שכשהן פתחו בשביתת מין, הגברים הסכימו להפסיק את המלחמה, והשלום חזר לשכון בליבריה. זו הסיבה שאנחנו רוצות לעשות את אותו הדבר בטוגו, ולאלץ את האופוזיציה בטוגו להיאבק, ולשים קץ למערכת הדכאנית ששולטת בטוגו במשך 16 שנים", אמרה.

המפגינים בטוגו מוחים נגד רפורמות פוליטיות שיזם הנשיא גנסינגבה, שנועדו להגדיל את סיכויו לזכות בכהונה נוספת בבחירות שיערכו שם באוקטובר. לדבריהם, יש לשים קץ למצב הקיים במדינה, בה שולטת אותה משפחה כבר עשרות שנים. גנסינגבה עלה לשלטון בשנת 2005, בעקבות מותו של אביו, גנסינגבה איידמה, ששלט במדינה במשך 38 שנה. הנשיא שב ונבחר לתפקיד בשנת 2010.

מוקדם יותר באוגוסט, שתי הפגנות גדולות נגד הנשיא פוזרו בכוח על ידי המשטרה, תוך שימוש בגז מדמיע, ומעצר של למעלה מ-100 מפגינים.

כמעשה ליזיסטרטה

זו אינה הפעם הראשונה בעת המודרנית, בה קבוצות נשים מכריזות על שביתת מין כאמצעי לקידום מטרות פוליטיות, ולעיתים אף לעשות כמעשה ליזיסטרטה בימי מלחמת אתונה-ספרטה – ולפתוח בשביתת סקס עד להפסקת המלחמה. בשנת 2009 פתחו אלפי נשים בקניה בשביתת מין בת שבוע, במחאה על האלימות בין הפלגים הפוליטיים השונים במדינה. ארגון זכויות הנשים הגדול ביותר בקניה אף קרא באותה עת לנשותיהם של הנשיא וראש הממשלה, והציע פיצוי כספי לעובדות תעשיית המין במדינה שהסכימו ליטול חלק בשביתה.

בשנה שעברה, הצליחו נשות הכפר דאדו באי מינדנאו שבפיליפינים, לסיים סכסוך אלים בן עשרות שנים שקרע את האזור בעזרת שביתת מין בת שבוע.

עוד בשנה שעברה, חברת סנאט בבלגיה יזמה ביתה דומה במטרה לקדם פתרון למשבר הפוליטי המתמשך במדינה, ובשנת 2006 הצליחה "שביתת הרגליים המשולבות" שהכריזו בנות זוגם של חברי כנופיות בעיר פרילה בקולומביה לגרום לארגוני פשע להניח את נשקם, ולהביא לירידה חדה במספר מקרי הרצח בעיר. לפני עשור, הכריזו נשות כפר בטורקיה על שביתת מין ללא הגבלה עד שגברי הכפר ידאגו למים זורמים בבתים. מיותר לציין כי הגברים מיהרו לפתור את הבעיה.

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew