האם תביעת הענק של U2 נגד נגטיבלנד היתה בעצם מתיחה?

קולקטיב הקולאז'ים המוסיקליים והחזותיים נגטיבלנד הספיק בשלושה העשורים האחרונים להוציא תריסר תקליטים, לזכות להתייחסות ביותר מ-150 ספרים (בהם "נו לוגו" של נעמי קליין), לטבוע את המונח "שיבוש תרבות", לבטל סיבוב הופעות בגלל טענות (כוזבות) שהמוסיקה שלו מעודדת אנשים לרצוח זה את זה עם גרזנים, ולהיתבע בגין הפרת זכויות על ידי השדרן המיתולוגי של מצעד הלהיטים "טופ 40" בארה"ב, קייסי קייסם.

אולם נדמה כי הפרשה המפורסמת ביותר של בה היה מעורב נגטיבלנד אירעה בשנות ה-90, כאשר להקת U2 הגישה תביעת ענק נגד הקולקטיב עקב שיר פרודי שהוציא נגטיבלנד שהכיל כמה דגימות קצרות ביותר מתוך שיר של U2. התביעה נגד נגטיבלנד ונגד חברת התקליטים STT שהוציאה את התקליט חיסלה כמעט לחלוטין את הקולקטיב.

עם זאת, זה שנים מתרוצצת תיאוריית קונספירציה לפיה כל הסיפור היה בעצם מתיחה. בראיון שנערך בקיץ 2012 עם כמה מחברי נגטיבלנד, בהם דון ג'ויס ופיטר קונהיים, הם התבקשו להתייחס לכך.

דון ג'ויס: "התקרית עם U2 היתה מתיחה מתוחכמת שביצעה להקת U2 עצמה כדי להראות כמה קל להפעיל מניפולציה על גורמים מניפולטיביים כמו נגטיבלנד שנוהגים להפעיל מניפולציות על התקשורת. זה עבד כמו קסם, וכולם היו משועשעים מזה במשך שנים רבות. למעשה, חבר נגטיבלנד דיק גודבודי הוא חבר טוב של מכונאי הרכב שמטפל ב-BMW של חבר להקת U2 דה אדג'".

פיטר קונהיים: "זאת בעצם היתה מזימה של חברת התקליטים SST ליצור פעולה הסחה כדי לא לשלם לנו תמלוגים על התקליט. זה עבד כמו קסם. לא קיבלנו פרוטה מאז 1992!".

צפו בסרט "Sonic Outlaws" על הפרשה.

לסיום, הנה גירסה ערוכה של נגטיבלנד לשיר "My Favorite Things" מתוך המחזמר "צלילי המוסיקה".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew