אצבע משולשת

זו דרך קלה ופשוטה לבטא מחאה או זעם. אין צורך במילים או באביזרים נלווים. המחווה מוכרת במרבית מדינות העולם. ידוענים רבים, החל מאלי אוחנה ועד יאיר נתניהו כבר עשו בה שימוש. ואפילו בית המשפט נדרש להכריע האם היא בבחינת הוצאת לשון הרע. נא להכיר: אצבע משולשת, המכונה לעיתים גם "תנועה מגונה".

המסורת של זקירת אצבע לשם הבעת זלזול היא בת אלפי שנים. התנועה מוזכרת במחזה "העננים" של המחזאי היווני אריסטופאנס בן המאה החמישית לפני הספירה, ויש המפרשים גם את דברי הנביא ישעיהו "אִם-תָּסִיר מִתּוֹכְךָ מוֹטָה, שְׁלַח אֶצְבַּע וְדַבֶּר-אָוֶן" כהתייחסות לתנועה זו. הרומאים כינו את התנועה דיגיטוס אימפודיקוס – אצבע מחוצפת.

בתקופת ימי הביניים נאלצה האצבע המשולשת לרדת למחתרת, אולם במאה ה-19 שבה והופיע הודות להמצאת הצילום. הפיתוי להניף אצבע אמצעית רגע לפני הבזק המצלמה פשוט היה גדול מדי. התנועה המגונה המשיכה לצבור פופולריות לאחר המצאת הרכב, אשר איפשר לזקור אצבע מתוך המרחב המוגן יחסית של מכונית נוסעת. כיום כבר ניתן למצוא אותה כמעט בכל מקום, החל מחצרות בתי ספר והפגנות, וכלה בשערי מגזינים, סרטים וסדרות טלוויזיה.

 יום אצבע משולשת העולמי 

בשנים האחרונות התפתחה מסורת במסגרתה אנשים מציינים בראשון באוגוסט את יום אצבע משולשת העולמי. יש לו אפילו המנון רשמי.

 אצבע משולשת לבנקים 

פסל שיש בגובה 11 מטרים, המזכיר בצורתו יד עושה תנועת אצבע משולשת, הוצב מול בניין בורסת מילאנו באיטליה, ועורר אם זעמם של הטייקונים המקומיים.

 אצבע משולשת למען חופש ביטוי 

בחודש מאי 2012 אישר הפרלמנט של מחוז קוויבק בקנדה חוק חירום חדש ("חוק 78") שהטיל הגבלות חמורות על עריכת הפגנות וקנסות כבדים על העבריינים – ולמעשה השעה את הזכות לאסיפה ולהפגנה. בתגובה, אלפים מאזרחי קוויבק פרסמו צילומים של עצמם מחזיקים שלט בו הם מכריזים על כוונתם להפר את "חוק 78". חלק ממשתתפי הפרויקט בחרו לבטא את מחאתם בעזרת אצבע משולשת.

 אצבע משולשת לשלטון 

האמן ופעיל זכויות האדם הסיני, איי וויי וויי, מפנה אצבע משולשת אל כיכר טיאננמן…

אל הבית הלבן…

ואל מגדל אייפל.

 אצבע משולשת בגינון  

גנן חובב בבריטניה שגזם שיח גדול בגינתו בצורה של תנועת אצבע משולשת התבקש על ידי המשטרה לשנות את צורתו של השיח, לאחר שאחד השכנים התלונן על כך. סעיף החוק שעליו התבססה הדרישה: הפרת הסדר הציבורי – אותו סעיף שעל פי מוגשים כתבי אישום בגין השתתפות במהומות, הסתה לאלימות והטרדה.

 אצבע משולשת בשידור חי 

מגישת החדשות הרוסייה טטיאנה לימנובה פוטרה מעובדתה בשנת 2011 לאחר שבמהלך שידור מהדורת החדשות המרכזית, בעת שהקריאה ידיעה על כך שנשיא רוסיה יחליף את נשיא ארה"ב בתפקיד ראש ועידת אסיה-פסיפיק, ביצעה לפתע את התנועה המגונה.

 אצבע משולשת לכבוד הוליווד 

קליפ קצר הכולל אוסף תנועות מגונות מסרטים.

 אצבע משולשת באופנה 

התנועה המגונה זוכה בשנים האחרונות לעדנה גם בתחום העיצוב והאמנות, החל במטריות, ספליםמנורות שולחן ומפתחות מעוצבים וכלה ביצירות אמנות ולוגואים.

 

 אבצע משולשת לסמכות 

 אצבע משולשת למאגר הביומטרי 

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew