לבחור בין קוקה קולה לפפסי

הסופר ובמאי הקולנוע האסטוני-קנדי קאלה לאסן, מחבר הספר "שיבוש תרבות", מייסד המגזין "Adbusters" ואחד האידיאולוגים של תנועת אוקופיי וול סטריט, בראיון לקראת הבחירות בארה"ב. להלן תרגום חלקי של הראיון לעיתון האיטלקי "לה רפובליקה" שנערך אחרי ועידת המפלגה הרפובליקאית בארה"ב אך לפני ועידת הדמוקרטים.

מה היית מצפה מנשיא ארה"ב לומר בנאומו בוועידת המפלגה הדמוקרטית?

היית רוצה לראות את ברק אובמה עולה לבמה ואומר: אוקיי, ארבע השנים הראשונות שלי כנשיא היו קשות, נאלצתי לא לעמוד בכמה מההבטחות שלי, ולפעמים, אפילו נאלצתי להתפשר על העקרונות שלי כדי לנוע קדימה. אבל אם תתנו לי ארבע שנים נוספות, אתם תראו: הפעם לא אאכזב אתכם.

על רקע ועידות שני המפלגות הגדולות בארה"ב, אנשי תנועת אוקופיי החלו לצעוק בהפגנות סיסמה חדשה: אין טעם להצביע, התאגידים קובעים הכל, שמאל וימין הם אותו דבר. האם זה באמת נכון?

המערכת הדו-מפלגתית נכשלה, ובפעם הראשונה בתולדות ארה"ב אנשים מתחילים להיות מודעים לכך. זה כמו לבחור בין קוקה קולה לפפסי קולה: זה תמיד אותו הטעם.

האם יש מקום להוסיף סוג משקה נוסף?

זה לא צריך להיות מועמד שלישי מהסוג של רלף ניידר או רוס פרו. אני מדמיין מפלגה שלישית אמיתית. באירופה הקימו את מפלגת הפיראטים והיא מצליחה יפה. אבל אני חושב על משהו אחר. אני חושב על מפלגה כחולה-ירוקה-שחורה. כחול כסמל לשקיפות ולאינטרנט, ירוק משום שעלינו לדאוג לסביבה, ושחור בגלל הזעם על התאגידים.

מפלגת אוקופיי וול סטריט?

לא רק אוקופיי, לא רק אנשים צעירים. הציבור לא יכול לסבול זאת יותר: יותר מדי קוקה קולה, יותר מדי פפסי קולה. בעוד ארבע שנים תהיה לנו ועידה משלנו.

האם השפה שאתה משתמש אינה אותה שפה בה משתמש הימין?

מעולם לא הרגשתי שיש הבדל גדול בין תנועת מסיבת התה לבין תנועת אוקופיי. שתיהן תנועות שנולדו מתוך אסון כשלון המערכת.

אז מדובר במפלגה שמכסה את טווח הדעות שבין אוקופיי לרון פול?

"אולי לא רון פול עצמו, אבל הרבה אנשים שהיו מצביעים עבורו. יהיה קרב גדול, קרב של רעיונות. והטוב ביותר יזכה"

האם אינך חושש מפני התפרצות הפגנות אלימות על רקע ועידת המפלגה הדמוקרטית?

"האפשרות הזו תמיד קיימת: אבל אני לא חושב שזה יקרה. בשנה החולפת המשטרה איבדה את השליטה במצב. אכזריותו של ראש העיר ניו יורק מייקל בלומברג כלפי מפגיני אוקופיי וול סטריט בפארק זוקוטי היתה דוגמה שאותה חיקו גם במקומות אחרים: הם ניסו לרסק את התנועה על ידי הפחדה. אבל למרות שימיה של אוקופיי בארה"ב אולי חלפו, ראו מה קורה בשאר העולם: הצעירים במקסיקו ויוון מנהלים מאבק, וברוסיה יש את פוסי ריוט.

בועידת המפלגה הרפובליקאית בארה"ב נאם הכוכב ההוליוודי הליברטני קלינט איסטווד.

אני חייב להודות שזה היה נפלא. הפוליטיקה הפכה לכל כך מתוכננת כמו תסריט, הכל נתון לשליטה, ולראות בחור זקן מאלתר על הבמה, ללא טלפרומפטר: זה היה הרגע האמיתי היחיד בוועידה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew