אל תתנו להם אקדחים חשמליים

בשבוע החולף שוב התברר כי לא ניתן למנוע מבריוני משטרת ישראל להמשיך לנצל לרעה את אקדח ההלם החשמלי טייזר (Taser). במקרה אחד, שוטרים חישמלו באמצעות טייזר אם של משפחה מחוסרת דיור בעת פינוי המשפחה ממחסה זמני שהקימה לעצמה באור יהודה. באירוע השני, שוטרי תנועה ירו בטייזר לעבר אשכיו של אדם – בעודו אזוק בידיו – לאחר שנעצר מכיוון שנהג בניגוד לכיוון התנועה.

משטרת ישראל הכניסה לשימוש אקדחי טייזר בשנת 2009 למרות שבמדינות אחרות בעולם כבר נהרגו מאות אזרחים עקב שימוש באקדח נגדם על ידי שוטרים. האקדח הקטלני, אשר פותח בארה"ב, יורה שני חצים שעליהם ווים החודרים לגוף וגורמים להלם חשמלי, כאבים עזים, הפרעה לפעילות הלב ולעיתים גם מוות.

עיתון "הארץ" דיווח בשנה שעברה כי המשטרה עושה שימוש מופרז באקדחי הלם חשמלי, ורישומים שהוצגו בבית המשפט חשפו כ-300 הפעלות בתוך חודשיים באקדח אחד בלבד, חלקן באופן סדרתי בתוך דקות ספורות.

"מחקרים שנערכו בחו"ל מראים, שבשימוש בלתי זהיר, הטייזר יכול אף להיות קטלני וכבר אירעו לא מעט מקרים של מוות כתוצאה מהשימוש בטייזר", לדברי עו"ד לילה מרגלית, ראש תחום זכויות בפלילים באגודה לזכויות האזרח. "האגודה לזכויות האזרח פנתה בבקשה לעיין בנהלים הנוגעים לשימוש בטייזר, וממה שראינו, נראה כי כללי הזהירות אינם מספקים. חמורה אף יותר העובדה שלא נמסרו לנו כל הנהלים, מפאת הצנזורה. מדובר בנושא שיש לו השלכות על ביטחון הציבור כולו, ולא ניתן להותיר אותו במחשכים".

הוראות השימוש באקדחי הלם במשטרת ישראל ברורות למדי וקובעות כי מותר לעשות שימוש באקדח רק במצבים בהם יש איום ממשי על השוטר או על החשוד עצמו. כך, למשל, כאשר השוטר סבור שהחשוד מחזיק כלי באמצעותו הוא יכול לפגוע בשוטר או בעצמו. גם במקרים אלה, השוטר אינו רשאי לעשות שימוש חוזר ונשנה כלפי החשוד. עם זאת, שוטרים מפרים את הוראות השימוש באופן קבוע, ואחר כך משקרים כדי להצדיק את השימוש הבלתי מוצדק.

הוועדה נגד עינויים של האו"ם, הגוף האחראי על יישום האמנה נגד עינויים, קבע כבר בשנת 2007 כי השימוש בטייזר הוא בבחינת עינויים וכי אקדח ההלם עלול להיות קטלני. מבקרי השימוש בטייזר גם טוענים כי שוטרים שצוידו באקדח ההלם נטו לעשות בו שימוש במקרים שבהם בעבר היו משתמשים כלפי חשודים בשיטות פעולה חלופיות ופחות אלימות. מחקרים שנערכו בחו"ל העלו כי 85% מאנשים שנגדם הפעילו שוטרים אקדחי טייזר לא נשאו נשק כלל, וכי פחות מ-5% החזיקו בנשק חם.

להלן מספר דוגמאות מחו"ל של שימוש בלתי מוצדק (וקטלני לעיתים) שעשו שוטרים באקדחי טייזר נגד אזרחים.

שוטרים בקנדה הורגים עם טייזר מהגר שזה עתה הגיעה למדינה מפולין ואינו דובר אנגלית.

בארה"ב, ירה שוטר באמצעות טייזר בראשה של נערה בת 14 בזמן שנמלטה ממנו.

במקרה אחר, שאירע במדינת טקסס, שוטר תקף באמצעות טייזר סבתא-רבא בת 72 שאותה עצר בגין עבירת תנועה.

בסתיו 2007 הגיע השימוש בטייזר בארה"ב לכדי אבסורד, לאחר שסטודנט באוניברסיטת פלורידה שהעיז להציג שאלה מביכה למועמד לשעבר של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, ג'ון קרי, בדיון באוניברסיטה הותקף על ידי שוטרים באמצעות טייזר.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew