חמש אפשרויות מעשיות (פחות או יותר) לירידה מהארץ

אמנם ממלכת ישראל הקודמת החזיקה מעמד 90 שנה – אז יש עוד קצת זמן – אבל אולי כדאי בכל זאת להתחיל להתכונן. הנה חמש אפשרויות מעשיות (פחות או יותר) איך להתחיל בדרך חדשה בארץ אחרת. ובסוף יש גם שירי בונוס!

 אפשרות א: התנועה להתחדשות היהודית בפולין 

"לא לאוגנדה, לא לארגנטינה, לא לסוריה או למדגסקר. אף לא לפלסטינה. אל אירופה – אדמת אבותינו ואבות אבותינו – אנו נושאים מבטנו. בשוכבנו ובקומנו, בפולין אנו הוגים. עם שפה אחת, איננו מסוגלים לדבר. עם דת אחת, איננו מסוגלים להקשיב. עם צבע אחד, איננו מסוגלים לראות. עם תרבות אחת, איננו מסוגלים להרגיש. בלעדיכם, איננו מסוגלים אפילו לזכור. בלעדיכם, נשאר כלואים בעבר, יחד אתכם, העתיד פתוח בפנינו. אין עתיד לעמים נבחרים. אין עתיד לעמים ככלל" (מתוך מניפסט התנועה להתחדשות היהודית בפולין).

חברי התנועה להתחדשות היהודית בפולין כבר הספיקו להקים יישוב בסגנון חומה ומגדל בעיר ורשה ועוד הזרוע נטויה. העולים-מתיישבים החדשים גם משתתפים בשיעורים ללימוד השפה החדשה-ישנה – פולנית – ועוסקים בחקלאות.

לפרטים נוספים על התנועה

 אפשרות ב: צאצאים של מגורשי ספרד? 

האם אתם צאצאים של מגורשי ספרד? אם כן, הסתדרתם בחיים. ממשלת ספרד אישרה בשנת 2014 חוק המאפשר לצאצאיהם של יהודים שגורשו מחצי האי האיברי לפני מאות שנים, כאשר השלטון הנוצרי אילץ אותם לבחור בין התנצרות לבין הגליה, לקבל אזרחות ספרדית, מבלי לוותר על אזרחות המדינה שבה הם מתגוררים.

זה עשרות שנים שיהודים ממוצא ספרדי רשאים להגיש בקשת אזרחות לממשלת ספרד על בסיס מוצאם המשפחתי. אולם בסתיו 2012 הודיעה ספרד כי תעניק מעמד מיוחד לצאצאיהם של כ-150 אלף מגורשי ספרד שהתפזרו ברחבי העולם בעקבות צו הגירוש שהוציאו המלך פרננדו הראשון והמלכה איזבלה השנייה בשנת 1492. דרך אגב, גם צאצאי מגורשי פורטוגל זכאים לבקש אזרחות.

 אפשרות ג: התנועה למען מדינה יהודית בתורינגיה 

"התנועה למען מדינה יהודית בתורינגיה" ששואפת להקים מדינה יהודית בגרמניה שבירתה ויימאר, נועדה להיות פתרון לטראומה היהודית, לאשמה הגרמנית, לקונפליקט במזרח התיכון, לדיכאון המזרח גרמני, ולבעיות עולמיות שונות.

"מדינת ויימר אינה מבקשת להחליף את מדינת ישראל שבמזרח התיכון, כי אם להקים מדינה יהודית אחרת: מדינה שתבקש להחיות את חזון אור לגויים, ואת התרבות והרוחניות היהודית. לצד זאת תשאף מדינת ויימר להיות מעון של שלום ושלווה, שיקיים את ההבטחה הציונית שנכזבה – ההבטחה להקים בית נורמלי ובטוח ליהודים".

 אפשרות ד: המדריך המלא ליורד המתחיל 

נמאס לך לחיות במדינה שרומסת את זכויותיך ושודדת את כספך? מהיום תוכלי להפוך לאזרחית העולם! מקומך הוא בניו יורק, בלונדון, ברומא, בבנגקוק, בסידני ובכל מקום שיהיה לך טוב. נקודת התחלה טובה יכולה להיות המדריך שלך להגירה לחו"ל – אתר "לרדת מהארץ".

 אפשרות ה: לצאת למסע 

תמיד אפשר לצאת למסע, בעולם החיצוני או הפנימי. אומרים שבתוך כל אחת ואחד מסתתר יהודי סודי. יהודי שאינו מוגדר על סמך קשרי דם, אדמה או דת. יהודי ללא מולדת שיכול להיות בכל מקום בעולם. דניאל קאהן מספר על היהודי הסודי תוך שהוא מלווה את עצמו ביוקלילי תוצרת-יד מקופסת סיגרים.

עבור מי שרוצה לצאת למסע חובק עולם, מומלץ לפנות לסוכנות הנסיעות המהפכנית "מסעות פוליטיים". "רוצה לראות את העולם מזווית אחרת? להחליף את הנמנום בתשוקה? התקשר עכשיו לסוכנות הנסיעות 'מסעות פוליטיים' ותוכל להתחיל לתכנן את מסע ההתקוממות הבא!".

"בעבר נסעתי לחו"ל דרך הרבה סוכנויות נסיעות רגילות, אבל זה היה די משעמם. תמיד יש מלונות נקיים וכל הטיול מתוכנן מראש. אין שום דבר מיוחד, אין הפתעות. "מסעות פוליטיים" שונה לגמרי. הטיולים הם בשטח, ותמיד נמצאים בלב האקשן. כל דבר יכול לקרות. לכן בחרתי לנסוע איתם" (לקוחה מרוצה של "מסעות פוליטיים").

 שירי בונוס 

"ברלין" – שמֶמֶל.

"תנו לרדת מהארץ" – יסמין וגנר/יאיר קלינגר

"ברלין" – מילים ולחן: דור הייטנר / שירה: דור הייטנר ויעל איזנברג.

תגובה אחת

  1. אלי
    מרץ 21, 2016

    אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד, בררו באתר

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew