רגעים מתוך האיש הבוער 2012

פעם בשנה, במדבר הסלע השחור במדינת נבאדה בארה"ב, מתקבצים יחדיו עשרות אלפי בני אדם מרחבי תבל כדי להקים למשך שבוע קהילה המושתתת על יצירתיות, ביטוי עצמי, השתתפות פעילה והסתמכות עצמית. פסטיבל האיש הבוער, שבמסגרתו מוקמת עיר זמנית בשם "עיר הסלע השחור", החל כקומזיץ ומסיבה משותפת בשנת 1986, ומאז הפך לאחד הפסטיבלים הבולטים ביותר בתרבות האינדי בארה"ב. עם זאת, לא מדובר בפסטיבל במובן המקובל של המילה. למעשה, האיש הבוער הוא יותר עיר מאשר פסטיבל. משתתפיו מתגוררים בקרוונים, אוהלים ומבנים זמניים, וכמעט כל אירועי הפסטיבל הם תוצר של יוזמות של משתתפיו. כל סוגי המסחר – כולל סחר חליפין – אסורים, ולכן נתינה בפסטיבל אינה מותנת בציפייה לתמורה. לאחר סיום הפסטיבל, המשתתפים מפרקים ומנקים את העיר, ושורפים את חלקיה הכוללים פסלים ובניינים כדי לא יישאר כל זכר לקיומו של הפסטיבל, עד לשנה הבאה.

רגעים מתוך האיש הבוער 2012

ביטוי עצמי יצירתי. האיש הבוער 2012 בחמש דקות: החל משרידי ספינה טרופה בלב המדבר, דרך המיצג המפורסם של שריפת דמות אדם (האיש הבוער), וכלה בטקס העלאתו בלהבות של מקדש ג'ונו – בו אנשים משאירים מכתבי סליחה או פתקים ליקירים שאינם עוד בין החיים – אשר מסמן את סופו של הפסטיבל.

לשרוף את וול סטריט. דגמי ענק של הבניינים המפורסמים ביותר של הבנקים הגדולים בארה"ב עלו בלהבות במסגרת מחאת זיקוקים שנערכה ב-2012 במסגרת הפסטיבל. האמן האמריקאי אוטו וון דנג'ר הקים במשך חודשיים, בעזרתם של עשרות מתנדבים, דגמים בגובה של 25 מטרים של חמישה בנייני בנקים מפורסמים בוול סטריט – בהם בניין בורסת ניו יורק, ובניין המטה של בנק ההשקעות הידוע לשמצה גולדמן סאקס.

"רוצים מוסיקה? בנו משאית עם רמקולים אימתניים ועשו מסיבה באמצע המדבר. רוצים אורגיה? הקימו מחנה עם פינה מיוחדת לאורגיות או בקרו באחד כזה". נועה בנוש דיווחה על פסטיבל שאין בו תוכן שהוגדר מראש, כי את התוכן יוצרים המשתתפים בעצמם.

"רק בדרך חזרה הבנתי מה זה בעצם האיש הבוער. האיש הבוער הוא הפיל של "משל העיוורים", הממששים חלקים אחרים ממנו וכל אחד מהם חווה אותו באופן שונה. אם תחפשו סקס, תמצאו בו סקס. אם תחפשו אהבה, תמצאו בו אהבה. אם תחפשו שקט פנימי, תמצאו בו שקט פנימי. האיש הבוער הוא כלי למצוא בתוככם את מה שהיה שם כל הזמן".

מבט אווירי של עיר הסלע השחור 2012. סרטונים של אקספרימנטל איירליינס ושל זיו מרום שצולמו בעזרת טיסנים המופעלים בשלט רחוק.

10 עקרונות פסטיבל האיש הבוער

שיתוף רדיקלי כל אחד יכול להשתתף בפסטיבל מתוך כבוד והערכת השונה ושלילת דעות קדומות.

נתינה הענקת מתנות ללא ציפייה לתמורה או מחויבות להחזיר טובה.

ביטול הסחר על מנת לשמר את רוח הנתינה כל סוג של מסחר או סחר חליפין, אסור. בנוסף, המשתתפים מתבקשים שלא לבצע עסקאות, לפרסם או להפיץ רעיונות מסחריים ומותגים.

תלות עצמית רדיקלית עידוד עצמאות, עשייה עצמאית וגילוי יכולות אישיות.

ביטוי עצמי רדיקלי כל פעילות בפסטיבל וכל המתנות הניתנות הן תוצר של ביטוי עצמי ואף אחד חוץ מהיוצרים לא יקבע את תוכנן. למרות זאת, על הנותנים להבין ולכבד את מקומם ורצונותיהם של המקבלים.

מאמץ קהילתי קהילת הפסטיבל מעודדת ומאמינה בעשייה משותפת ומקדמת כל סוג של עשייה קבוצתית, חיבור חברתי, מרחבים ציבוריים, עבודות אמנות וכל שיטות התקשורת המקדמות אותם.

אחריות אזרחית כל משתתף בפסטיבל לוקח אחריות על עצמו ועל הסובבים אותו. המארגנים פעילויות בפסטיבל יקחו אחריות על שלומם ורווחתם של המשתתפים ויעשו זאת בהתאם לחוקי המדינה.

אי השארת עקבות מתוך רצון לשמור על הסביבה, אין להותיר פסולת או כל סימן אחר שיפגע בסביבה. חובה על כל המשתתפים לנקות את המרחב בסיומו.

השתתפות שינוי מסוים באדם או בחברה, יכול לקרות רק תוך כדי השתתפות אקטיבית בנעשה. לכן, כולם מוזמנים להשתתף בפסטיבל.

אי אמצעיות חוויה המשתתפים נקראים לחוות את עצמם ואת סביבתם בצורה טבעית ובלתי אמצעית.

האיש הבוער פוגש את דוקטור סוס

"מזל טוב! הגיע היום. אתה יוצא למקומות נפלאים, אז היה שלום. עם רגלים בנעלים ועם שכל בראש, אתה תמצא את הדרך שלך, אל תחשוש. אתה יכול ויודע, מוכן ומזומן, ואתה הוא זה שיחליט לאן… אתה לא תהיה אחרון בשורה, תעבור את כולם בטיסה מהירה. לאן שתעוף – תעוף טוב יותר, תגיע ראשון, תגיע מהר. חוץ מהפעמים שלא. כי לפעמים אתה לא. מצטער לספר, האמת היא פשוטה. נתקלים. נכשלים. לפעמים גם אתה".

סרטון מקסים המבוסס על ספרו האחרון של המאייר והסופר הנודע דוקטור סוס בטרם הלך לעולמו, במילותיהם של משתתפי פסטיבל האיש הבוער בשנת 2011. "הו, כל המקומות שתלך אליהם" (שתרגומו לעברית ראה אור בשם "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים") הוא הספר האחרון שכתב דוקטור סוס לפני מותו, ויש הרואים בו סוג של צוואה לקוראיו. הספר ראה אור בשנת 1990, כאשר דוקטור סוס כבר היה חולה מאד, ובחלוף כשנה הלך הסופר לעולמו.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

להגיב

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.