מניפסט ה-1 בספטמבר

רוח עזה מהלכת על פני מדינת ישראל – רוח עזה של מיליטריזם, המהללת צבא ומאיימת במלחמה ומעלה על נס ערכים של כוחניות, כבוד ותהילה, והיא כבר משוקעת בכל הווייתה של המדינה ובנכסיה הגשמיים והרוחניים, וגם מערכת החינוך רוויה בה.

קצינים משתחררים מהצבא והולכים לנהל בתי ספר. במובן הזה פניה של מערכת החינוך כפניה של החברה הישראלית, כי רבים, למשל, הם ראשי הערים – בין שנבחרו בצורה דמוקרטית ובין שמונו בוועדה קרואה – שהגיעו היישר מהצבא, ורבים הם הפוליטיקאים ומנכ"לי החברות, שטרם פשטו מדיהם וכבר השתלבו בתפקידי מפתח במגזר האזרחי. וככלל, שירות צבאי כקצין, כמפקד – על השקפת העולם, השפה ודרכי הפעולה הנגזרות ממנו – נתפס ברוב מחוזותינו כניסיון הולם לניהול ולהנהגת חברה אזרחית.

ילדי מערכת החינוך מפנימים מגיל צעיר מאוד, דרך טקסים וחומר לימוד, משמעות צרה מאוד של אזרחות. כבר בכיתות הנמוכות ואפילו בגן, הילדים יודעים שכולם הולכים לצבא ושגם הם יהיו חיילים. הם אומרים שלהיות אזרח פירושו להיות נאמן למדינה ולשרת בצבא. הם מקבלים כמובן מאליו הפעלת אלימות מצד המדינה ורואים בפתרון הצבאי כלגיטימי, סביר ורצוי.

"הכנה לצה"ל" היא אחת המטרות המרכזיות של מערכת החינוך. נדמה כי מאז ומעולם עסקו בתי הספר בהכשרת התלמידים להיות חיילים. אנשי צבא הם אורחי כבוד בבתי הספר, בהם יש יום חילות, שבוע גדנ"ע, סיורים בעקבות לוחמים, ועכשיו גם תגמול על אחוז המתגייסים לצה"ל ועל אחוז ההולכים לקרבי מקרב הבוגרים.

וברוח הזו גם חזות בית הספר – תצלומים של רמטכ"לים וראשי ממשלות ודגל ישראל מפארים את הקירות, מכונות השתייה מכונסות מאחורי סורגים, והשערים מאוישים בשומר נושא נשק, והם ננעלים ונפתחים תחת הוראות.

אפילו האמנות שתלמידים נחשפים אליה היא לרוב מגויסת. לצה"ל כמובן. הצגות המאדירות את תפקידו של הצבא ככור היתוך ואת יופיה של האינטגרציה הצה"לית נרכשות כמטען התרבותי שאותו נושאים לחיים.

הגיעה השעה לשחרר את בתי הספר ואת גני הילדים מכבלי ההוויה הצבאית! את ספרי הלימוד נשחרר מעולו של עמלק ומיהדות השרירים! את קירות בית הספר נשחרר מפניהם של הגנרלים וראשי הממשלות המקשטים אותם, ומההמנון והדגל, ואת חצר בית הספר – משערי הברזל על השומרים החמושים המופקדים עליהם שאת נשקם נכתת לעטים.

אנו  – תלמידי האתמול, ההיום והמחר – מכריזים בזאת כי קצנו בתסביך עמלק ובמיתוס מצדה ובשנאת האחר! אנחנו רוצים ללמוד מורשות של שלום ולא של קרב! אנחנו מאמינים כי בראש בית הספר צריך לעמוד אדם – אזרח – הנושא עימו כישורים ומטען תרבותיים, קהילתיים וחברתיים, ולא ניסיון צבאי!

אנחנו רוצים חינוך לאחווה ולא הכנה לצבא! אנחנו מאמינים בחינוך לערכים הומניסטיים, סביבתיים וחברתיים על פיהם ייבנה עולם המחר של כולנו! אנחנו רוצים ללמוד על תרבותנו ועל תרבויות ערב ומערב, ושפה וספרות ערבית, ולצאת לטבע ולשכונות, להכיר ולשקם, ולנפץ פרות קדושות! אנחנו מאמינים כי טוב לחיות בעד ארצנו!

אנחנו תובעים להסיר את הלוט המטשטש בין האזרחי לצבאי ולהדיר את הצבאי מבתי הספר – כי מקומו של הצבאי – בצבא!

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew