בית משפט בבריטניה: הצבע סגול שייך לחברת קדבורי

האם מתקרב היום שבו תאגידים המזוהים עם צבע מסוים – כמו למשל קוקה קולה עם הצבע אדום ו-IBM עם כחול – יחזיקו בזכויות בלעדיות לשימוש בצבעים הללו? פסיקה של בית המשפט העליון של בריטניה מצביעה על כך שהיום הזה כבר כאן.

בית המשפט העליון פסק כי יצרנית השוקולד קדבורי היא החברה היחידה שרשאית להשתמש בצבע סגול מלכותי בעטיפה של ממתקים. פסק הדין ניתן על רקע מחלוקת בת מספר שנים בין חברת המזון האמריקאית קראפט – בעלת המותג קדבורי – לבין מתחרתה השווייצרית נסטלה.

המשרד לקניין רוחני של בריטניה העניק לקדבורי בשנת 2008 זכות בלעדית לשימוש בגוון צבע מספר 2865c של יצרנית הצבעים פנטון, הידוע בשמו "סגול מלכותי". בתגובה הגישה חברת נסטלה תביעה לביטול הקביעה לפיה הגוון מהווה סימן מסחרי, בה טענה כי לא ניתן להגביל את השימוש בגוון זה.

בשנים האחרונות הולכים וגוברים הלחצים מצד גורמים עסקיים להשיג זכויות בלעדיות לשימוש במרכיבים חזותיים שנחשבו עד כה לנחלת הכלל. כך למשל, רשת הקמעונות וול-מארט ניסתה לפני מספר שנים לרשום כסימן מסחרי את "סמיילי" – הפרצוף החייכן שנחשב לאחד מהסמלים הפופולרים ביותר של מתבגרי שנות השבעים ואשר אומץ בסוף שנות השמונים גם על ידי תרבות מוסיקת האסיד.

הפרטת התרבות אינה מסתיימת רק בסמלים חזותיים, ופלשה זה מכבר גם לתחום השפה עצמה. כך למשל, חברת אפל תבעה בעבר את הבעלות על המילה הלועזית "אפל" (תפוח), ואילו רשת המזון המהיר מקדונלדס רשמה כסימנים מסחריים מאות מילים וביטויים, בהם "האם יצאת להפסקה היום". חברת גוגל איימה לתבוע אמצעי תקשורת שהשתמשו בדיווחיהם במילה גוגל בתור פועל (to google) – כלומר במשמעות של חיפוש מידע במנוע החיפוש – וחברת הקומיקס מארוול ביקשה לרשום את הזכויות על הביטוי "גיבור-על".

עוד באותו עניין:
רשם כסימן מסחרי את המילה "יזם" – ותבע את כל היזמים
הכל הוא רמיקס
אם יצירתיות היא שדה פתוח, זכויות יוצרים הן גדר
האם תביעת הענק של U2 נגד נגטיבלנד היתה בעצם מתיחה?

עוד באותו עניין...
גרטה תונברג שרה מטאל
גרטה תונברג | ג'ון מולסק
לא רווחים, אלא חירות
אורסולה לה גווין
לוגואים כנים
ויקטור הרץ
שמאל, ימין, שוטר רע, שוטר טוב
נמרוד הלפרן | על פי ישעיהו ליבוביץ
החברה התעשייתית ועתידה
תאודור קזינסקי | תרגום: נמרוד הלפרן

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew