למה אני לא מצביע בבחירות

ודאי שמתם לב שיש דבר אחד שלגביו אני לא מתלונן: פוליטיקאים. כולם מתלוננים על הפוליטיקאים. כולם מסכימים שהם דפוקים. אבל מאיפה אנשים חושבים שהפוליטיקאים האלה הגיעו? הם לא נופלים מהשמיים. הם לא מגיעים ממציאות אחרת. הם מגיעים מהורים ישראלים, ממשפחות ישראליות, בתים ישראלים, בתי ספר ישראלים, בתי כנסת ישראלים, עסקים ישראלים ואוניברסיטאות ישראליות, והם נבחרים על ידי אזרחים ישראלים. אלו הנציגים הכי טובים שאנחנו מצליחים לבחור. הם כל מה שיש לנו להציע. זה מה שהמערכת הפוליטית שלנו מצליחה להפיק. זבל נכנס – וזבל יוצא. כאשר האזרחים הם אנוכיים ובורים – מה שמקבלים זה מנהיגים אנוכיים ובורים. הגבלת תקופת כהונתם לא תעזור כי פשוט תקבלו שוב פעם אנשים אנוכיים ובורים אחרים.

אבל אולי לא הפוליטיקאים הם אלו שדפוקים. אולי יש פה עוד משהו דפוק. כמו הציבור למשל. כן, הציבור דפוק. הנה לכם סיסמת בחירות נחמדה: "הציבור דפוק – אין עתיד". כי אם זאת באמת רק אשמת הפוליטיקאים, לאן נעלמו כל שאר האנשים המבריקים ומהמוסריים? איפה כל הישראלים המבריקים, ההגונים והאינטליגנטים שמוכנים לתפוס את מקומם של הפוליטיקאים ולהציל את המדינה? אין לנו אנשים כאלה במדינה זאת! כולם נמצאים בקניון, מחטטים באף ומגרדים בתחת בזמן שהם שולפים את כרטיס האשראי וקונים זוג נעליים עם אורות מהבהבים.

אבל אני הצלחתי לפתור את הדילמה הפוליטית הקטנה הזאת בדרך מאוד פשוטה: ביום הבחירות – אני נשאר בבית. אני לא מצביע. שילכו להזדיין. יש שתי סיבות לכך שאני לא מצביע. הראשונה, כי זה חסר משמעות. קנו ומכרו את המדינה הזאת כבר מזמן, והפוליטיקאים פשוט מחליפים כסאות כל ארבע שנים. אין לזה שום משמעות. הסיבה השנייה שאני לא מצביע היא שאני מאמין שמי שמצביע מאבד את זכותו להתלונן. אני יודע, אנשים אוהבים לסובב את הטיעון הזה, ולומר: "אם אתה לא מצביע, אין לך זכות להתלונן". אבל זה טיעון לא הגיוני. אם אתה מצביע בבחירות, ובוחר באחד המועמדים חסרי הכישורים האלה, ואחר כך המועמד שלך נבחר לתפקיד ומפשל בגדול, אתה זה שאחראי למעשים שלו. אתה זה שיצרת את הבעיה. אתה הצבעת בשבילו. ולכן אין לך שום זכות להתלונן. אני, לעומת זאת, לא הצבעתי לאיש, ואפילו לא יצאתי מהבית ביום הבחירות, ולכן לא אחראי בשום אופן למה שהאנשים הללו עשו, ולכן יש לי את מלוא הזכות להתלונן על הבלאגן שאתם יצרתם.

אז אני יודע שבעוד כמה חודשים תהיה לכם שוב מערכת בחירות מגניבה כזאת מהסוג שאתם כל כך אוהבים. תעשו חיים ותיהנו ממנה כי אנו בטוח שאחרי הבחירות המצב במדינה ישתפר מיד. באשר לי, אני אשאר בבית באותו יום, אבל באופן בסיס אעשה את אותו הדבר שאתם תעשו. ההבדל היחיד הוא: כשאני אגמור לאונן, יישאר לי משהו ביד.

4 תגובות

 1. אזרחית
  ספט 12, 2019

  נדמה לכם שאתם לא מצביעים. מי שלא מצביע, בפועל מצביע לביבי!

  להגיב

 2. אקטיביסט
  מרץ 10, 2015

  להתלונן זו לא מטרה שלי. מי שמצביע משפיע . גם לאופוזיציה יש תפקיד בדמוקרטיה לבקר ולידע את הציבור בזמן אמת על מהלכים . אם הציבור לא בוחר בעלי ההון שולטים בכל

  להגיב

 3. פירחה הירשברג
  פבר 13, 2015

  מה אתה תה מציע במקום? מישהו צריך לנהל את המדינה. בירוקרטיה נועדה ליצור סדר דמוקרטיה נועדה שכל אחד יוכל להביע ולהשפיע וזה מה יש. תן הצעה טובה מה לעשות. אני אלך להצביע וכך יעשו מליונים נוספים. מה יהיו התוצאות נראה אבל לפחות ניסיתי. לא להצביע זאת אזרחות לא נכונה.

  להגיב

 4. אודי
  פבר 11, 2015

  גם אני לא מצביע בבחירות

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew