איזה פרס איש לא רצה לקבל ב"טקס האוסקר של הבנקאים"?

טקס פרסי בנקאות ההשקעות בלונדון, הנחשב לטקס האוסקר של העולם הפיננסי, הוא אירוע שנתי שנערך במלון מייפר היוקרתי אשר במסגרתו מתכנסים יחד כמה מהבנקאים העשירים בעולם כדי לברך זה את זה על המצאת שיטות חדשות ויצירתיות כדי להרוויח יותר כסף.

אחת ההונאות הרווחיות ביותר של שנת 2012 היתה הגישה החדשנית של הבנקים לקביעת הריבית הבין-בנקאית בלונדון, שעל פיה נקבעת הריבית בחלק גדול מהעסקות הפיננסיות בעולם. כמעט כל הבנקים שהשתתפו השנה בטקס פרסי בנקאות ההשקעות נטלו חלק בקנוניה בלתי חוקית לתיאום הריבית באופן שאיפשר להם להמר על המגמה בשווקים, לקבוע אותה, ואז לגרוף רווחי עתק.

לאור הנסיבות, החליטו כמה חובבי מעשי קונדס לעשות מעשה. הם הצליחו להתפלח לטקס במלון מייפר, עלו לבמה והעניקו על דעת עצמם את "פרס החדשנות בזיוף ריביות". הזוכה המאושר בפרס: בנק ברקליס, אשר נאלץ לפני מספר חודשים לשלם קנס של 450 מיליון דולר לרשויות בבריטניה ובארה"ב בגין חלקו בקנוניית תיאום הריבית הבין-בנקאית.

מגישי הפרס המתחזים, גבר ואשה, אף ניסו להעניק את הפרס – בקבוק יין שמפניה בולינגר – למנהלי ברקליס שהשתתפו בטקס, אולם הללו סירבו למחווה ורק חייכו מדושני עונג.

צפו בסרטון

זו אינה הפעם הראשונה בה מופנית מחאה מקורית כלפי ברקליס בגין חלקו בהונאה. כך למשל, במהלך הקיץ צצו שלטי גרילה סאטיריים ברחבי לונדון, אשר נראו כמו פרסומות אמיתיות של בנק ברקליס. הנה מבחר דוגמאות.

"For the best fixed rates. Barclays". עקיצה על פרשת תיאום הריביות הכוללת גם משחק מילים שכן הביטוי "fixed rates" הוא בעל משמעות כפולה: הן תיאום ריביות בלתי חוקי והן ריבית קבועה על הלוואות שהבנק מעניק ללקוחות.

"ברקליס – מהמר על הרעב העולמי". ברקליס הוא אחד השחקנים המרכזיים בשוק הסחורות, ומבצע השקעות ספקולטיביות במוצרי מזון כדי לגרוף רווחים. ביטול הפיקוח בשוקי המזון ויצירת כלים פיננסים מתוחכמים כמו נגרים גרמה לנסיקת מחירי המזון, והבנקים מרוויחים הון מהתייקרות המחירים. לפי ההערכות, גרף ברקליס רווחים בסך 533 מיליון דולר מהשקעות ספקולטיביות במוצרי מזון.

"ברקליס היה לגמרי סבבה עם משטר האפרטהייד בדרום אפריקה".

עוד באותו עניין:
מחקר חדש: הורמונים משתוללים של גברים מונעים מהם לקבל החלטות כלכליות שקולות
סוחר או מתחזה? המציאות עולה על כל דמיון
אצבע משולשת לקפיטליזם
הנסיך הקטן והמשקיע
איזהו גיבור – המפיל את הבנק
מזל טוב: שמשת הבנק המנופצת הראשונה של המחאה החברתית
להיות בשמחה תמיד!

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew