מקלייבל

סרט תיעודי על משפט "מקלייבל" – המשפט הממושך ביותר בתולדות בריטניה – שנערך בעקבות תביעה שהגישה רשת המזון המהיר מקדונלדס נגד שני פעילי איכות סביבה בריטים שהפיצו כרוזים בגנותה. תרגום לעברית: קבוצת משנים.

הסרט, בבימוי פרני ארמסטרונג, עוקב אחרי סיפורם של הלן סטיל, גננית לשעבר וברמנית לעת מצוא, ודייב מוריס, דוור לשעבר ואבא במשפחה חד-הורית, אשר נתבעו על ידי רשת המזון המהיר הגדולה בעולם לאחר שהפיצו כרוז בשם "מה לא בסדר במקדונלדס?".

השניים – שלפי החוק הבריטי לא היו זכאים לסיוע משפטי – ייצגו את עצמם במשפט שבו נדרשו להוכיח את אמיתותן של כל הטענות שנכללו בכרוז שאותו חילקו מול סניף של הרשת בלונדון בשנת 1986, במסגרת פעילותם בארגון קטן בשם "גרינפיס לונדון" – שאינו קשור לארגון הבינלאומי "גרינפיס". הכרוז כלל שורה של טענות נגד מקדונלדס, בהן השכר הנמוך שהיא משלמת לעובדיה, שיטות פרסום הכרוכות בניצול ילדים, פגיעה באיכות הסביבה, התאכזרות לבעלי החיים, והטעיית הציבור לגבי הנזק הבריאותי שגורמים מוצריה.

תגובת מקדונלדס, המוציאה על פרסום יותר משני מיליארד דולר בשנה, לא איחרה לבוא. בשנת 1990 שכרה הרשת בלשים פרטיים כדי לעקוב אחר פעולות "גרינפיס לונדון" הגישה תביעת דיבה נגד חמישה מפעילי הקבוצה. שלושה התנצלו, אולם סטיל ומוריס סירבו להתנצל.

כך החל בשנת 1994 המשפט הממושך ביותר בהיסטוריה של בריטניה אשר הוגדר על ידי התקשורת הבריטית כ"אסון יחסי הציבור היקר ביותר מעולם של תאגיד רב-לאומי". בתום דיונים שארכו יותר משלוש שנים, שבמהלכם הופיעו מטעם ההגנה 130 עדים מרחבי העולם – בהם מומחי תזונה וסביבה, נציגי איגודים מקצועיים ומומחים לבעלי חיים – קבע בית המשפט בקיץ 1997 כי מרבית טענותיהם של סטיל ומוריס נכונות, אולם קבע עוד כי השניים לא הצליחו להוכיח את אמיתותן של קומץ טענות שנכללו בכרוז, ופסק כי עליהם לשלם למקדונלדס פיצוי בסך 60 אלף ליש"ט – פחות מאחוז מההוצאות המשפטיות של מקדונלדס על המשפט, שהגיעו ליותר מ-10 מיליון ליש"ט.

בעקבות ערעור שהגישו השניים, החליט בית המשפט להוריד את סכום הפיצוי ל-40 אלף ליש"ט. סטיל ומוריס סירבו לשלם את הקנס ומקדונלדס העדיפה לוותר על הפיצויים.

בשנת 2005 קבע בית המשפט האירופי לזכויות אדם כי סטיל ומוריס לא זכו למשפט הוגן. בית המשפט בעיר שטרסבורג קבע כי מערכת המשפט הבריטית פגעה בחופש הביטוי סטיל ומוריס, וכי החוקים הנוגעים לתביעות דיבה בבריטניה מוטים לטובת חברות ענק כמו מקדונלדס.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew