חמישה דברים שלא דמיינת שיהיו בעזה

מנהרות שהופכות לרכבת תחתית, אולפני הקולנוע הדמיוניים עזה-ווד, תוכנית "תעלת עזה" להקיף את הרצועה בתעלה, ומסלול לימודי טרור, מגדר וזכויות אדם באוניברסיטה. חמישה דברים שלא ידעת על עזה. 

 מטרו עזה 

קשה לאמוד כמה מנהרות יש כיום ברצועת עזה. בהשפעה ישירה של שנות הסגר על הרצועה, המנהרות הן חלק בלתי נפרד מעזה, והן משמשות להברחת נשק, אנשים ומוצרים. אבל האמן העזתי מוחמד אבו סל מעוניין להפוך את המנהרות הללו לנתיבי רכבת תת-קרקעית, על מנת לפתור את מצוקת התחבורה ברצועה.

לפי תוכנית "מטרו עזה" יפעלו שבעה קווי רכבת ו-200 תחנות בשכונות השונות של עזה. אחד מקווי הרכבת המתוכננים אמור לחבר בין סיני לרצועת עזה, וקו אחר – קו מספר אחד – יחבר בין מעבר ארז שבצפון הרצועה למעבר רפיח שבדרומה. עוד כאן.

 אולפני עזה-ווד 

יותר מעשור חלף מאז נהרס בית הקולנוע האחרון בעזה, ובהיעדר תעשיית קולנוע מקומית, החליטו התאומים העזתים אחמד אבו נאסר ("טרזן") ומוחמד אבו נאסר ("ערבי"), ליצור יש מאין: הם הקימו אולפני קולנוע דמיוניים בשם "עזה-ווד" כדי להפיק את הסרטים שהם תמיד חלמו ליצור.

השניים, המתגוררים בחדר קטן ברצועת עזה, התחילו בכך שציירו כרזות של סרטים שמעולם לא נעשו. "הרעיון הוא שכל מי שיראה את הפוסטר, יצטרך לדמיין את הסרט, למרות שלמעשה אין סרט כזה. בחרנו לסרטים שמות של מבצעים צבאיים של ישראל כמו "עופרת יצוקה", "ענבי זעם", "כדור הרעם" (שמו הצה"לי של מבצע אנטבה) או "גשמי קיץ", בגלל שהם הזכירו לנו שמות של סרטי מלחמה, ואז יצרנו כרזות לסרטים הדמיוניים הללו", סיפרו האחים. בהמשך גם יצרו השניים טריילר קולנועי לסרט הקיים רק בדמיונם.

 תעלת עזה 

תעלת עזה יכולה לבשר על התנתקות סופית ומוחלטת של ישראל מרצועת עזה, אם רק נצליח להתאפק ולא להתערב אחר כך בחיי השכנים שלנו. התעלה, שאורכה 61 ק"מ, נחפרה במשך שמונה שנים בידי 15 אלף פועלים יהודים וערבים. חפירת התעלה, שהחלה כיוזמה של תמיר צדוק, ידעה משברים רבים, אך ברבות השנים צברה תנופה, ויצרה ב"אי עזה" מציאות של שגשוג כלכלי, ושינוי מדיני ואקולוגי. צפו בסרטון הסברה מטעם מרכז המבקרים של תעלת עזה ע"ש יצחק רבין.

 לימודי מגדר, טרור וזכויות אדם 

במציאות האקדמית הייחודית של עזה, בה לימודי מגדר הם סיכון בטחוני ולימודי זכויות אדם עלולים לקדם טרור, מניעת קידום והעצמת נשים הפכה לצורך בטחוני ראשון במעלה. אורלי לובין, מרצה למגדר באוניברסיטת תל אביב, מצדיקה את החלטת מערכת הביטחון לאסור על ארבע נשים מרצועת עזה לעבור לגדה המערבית כדי להשלים תואר שני בלימודי מגדר. "אני חושבת שההחלטה הזו היא נכונה. מבחינה ביטחונית, הקידום של נשים והעצמת נשים יכול להיות קטסטרופה".

 זה נוער זה? 

"שהחמאס ילך להזדיין. שישראל תלך להזדיין. שהפתח ילך להזדיין. שהאו"ם ילך להזדיין. שאונר"א ילך להזדיין. שארצות הברית תלך להזדיין! אנו בני הנוער העזתי. נמאס לנו מישראל, מחמאס, מהכיבוש, מהפרות של זכויות האדם ומאדישות הקהילה הבינלאומית! אנחנו רוצים לזעוק ולשבור את חומת השתיקה, העוול והאדישות, כמו שמטוסי האף-16 הישראליים שוברים את מחסום הקול; לזעוק בכל הכוח שבנשמותינו על מנת לשחרר את התסכול העצום שמכלה אותנו בגלל המצב הדפוק שבו אנחנו נמצאים. אנחנו לכודים כמו כינה בין שתי ציפורניים, חיים סיוט בתוך סיוט, בלי מקום לתקווה, בלי מרחב לחירות". (מתוך המניפסט לשינוי של נוער עזה. יש גם ראיון עם כותביו).

תגובה אחת

  1. יאיר ישראל חרעוץ
    יול 09, 2014

    "עזאם ליין"

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew