ישראלים בעד הפסקת הסיוע הכלכלי מארה"ב

קמפיין ציבורי הקורא לממשלת ישראל להפסיק לקבל סיוע הכלכלי מארה"ב הולך וצובר תנופה. "מי שנותן את הכסף באמריקה – הוא שקובע מה לעשות פה. זאת לא עצמאות. לא הממשלה שלנו מחליטה. מי שמחליט זה אמריקה בגלל הכסף שהם נותנים, וזאת הבעיה. כל האינטרס שלהם כשהם נותנים לנו את הכסף, זה לא בגלל שהם אוהבים אותנו, אלא זה משנאה שהם שונאים אחרים", נאמר בסרטון שהפיק קמפיין "לחרות ציון"

מלבד הפגיעה בעצמאות הפוליטית של ישראל, יש גם סיבות כלכליות להפסיק את הסיוע הכלכלי מארה"ב. מאז שישראל החלה לקבל סיוע מארה"ב בשנת 1973, נרשמה האטה בצמיחה הכלכלית בישראל, הפערים החברתיים התרחבו, והעצמאות הפוליטית של ישראל נפגעה. עוד כאן.

האם ידעת כי בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת צמחה כלכלת ישראל בשיעור ממוצע של 5.6%. דווקא לאחר שישראל החלה לקבל סיוע כלכלי מארה"ב בשנת 1973, צנח שיעור הצמיחה השנתי הממוצע במשך עשרים וחמש השנים הבאות ל-1.5%.

אם לא די בכך, ישראל מחויבת לרכוש מוצרים מתוצרת ארה"ב ב-70% מסכום הסיוע האמריקאי. תנאי זה, אשר למעשה מסבסד את התעשיות הבטחוניות האמריקאיות, מאלץ את צה"ל לרכוש מוצרים שלעתים יקרים יותר ופחות איכותיים ממוצרים ישראליים מקבילים. עקב כך גם נגרם הפסד כלכלי לחברות ישראליות שצה"ל אינו קונה מהם.

מאחר שהסיוע האמריקאי לישראל תלוי בהענקת סיוע אמריקאי גם לאויביה, ישראל צריכה לקנות עוד יותר נשק כדי לשמור על יתרון צבאי. בסופו של דבר היא מוציאה לפחות 1.6 דולר כנגד כל דולר שהיא מקבלת.

תגובה אחת

  1. si vis pacem para bellum
    יול 31, 2014

    מעניין שאותם אנשים שמתבטאים בעד BDS וסימון מוצרים מההתנחלויות הם גם נגד ישראלים שמחרימים עסקים שהביאו שמחה על הרג חיילים ואזרחים ישראלים.
    אז זה מוסרי להחרים עסקים או לא?

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew