בשר מלאכותי: מדענים פיתחו נקניקיה ראשונה מבשר שמעולם לא היה בעל חיים

מעבדת מחקר הולנדית מייצרת בימים אלה את הנקניקיה הראשונה בהיסטוריה שגודלה כולה באופן מלאכותי מדנ"א של חזיר שלא חי מעולם, דיווח העיתון "כלכליסט". משקל הנקניקיה יהיה 400 גרם ועלות ייצורה רבע מיליון דולר. אבל יום אחד, לא מאוד רחוק, היא תשנה לחלוטין את הדרך שבה אנחנו אוכלים בשר, טוען פרופ' מארק פוסט העומד בראש צוות המחקר.

לפי הדיווח, מעבדתו של פוסט היתה הראשונה לצאת לתקשורת עם הטכנולוגיה החדשה שפיתחה. היא פועלת כך: תאי גזע עובריים או תאים האחראים על תהליכי חידוש רקמות שריר נלקחים מחזיר, מושתלים על גבי רשת או בתוך מכל "ביוריאקטור" – מעין צילינדר מסתובב שמסייע לפיזור חמצן לכל התאים החיים המצויים בו. את התאים המשתכפלים מקיפים כל העת בנוזל הזנה רווי בחלבונים, שומנים וחומצות מזינות, המסייע לגדילתם של התאים ומשפר את טעמם.

צילום: אוראל כהן

לפי עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים פיתוח בשר המלאכותי טומן בחובו יתרונות גדולים רבים:

הפוטנציאל של בשר מלאכותי הוא עצום: בלי עינוי והרג של חיות, ניצול יעיל של משאבים סביבתיים בהשוואה לחקלאות בעלי-חיים, זיהום סביבתי מועט, ללא שימוש בכימיקלים המזיקים לצרכן הבשר, ועם פוטנציאל לצמצם נזקים בריאותיים נוספים לצרכני הבשר, באמצעות ייצור רקמה דלת-שומן וכדומה.

אבל אפילו מקדמי הטכנולוגיה החדשה אינם בטוחים איזה שימוש ייעשה בה. בחברת New Harvest שמים את הבשר המלאכותי בשורה אחת עם תחליפי בשר קיימים מסויה ומצמחים אחרים, שהחברה מפרסמת. אחד מחוקרי החברה, ג'ייסון מת'ני, אמר לכתבת אתר AlterNet שבשר מלאכותי עשוי להיות שלב מעבר, מעין "מתאדון לאוכלי בשר", שיקל עליהם את המעבר מבשר לצמחונות. מת'ני הוא צמחוני שפרסם מאמרים בנושא זכויות בעלי-חיים ועבד בארגון רווחת בעלי-החיים HSUS.

בעניין הגועל

מת'ני מדווח על חשדנות וגועל כלפי הבשר המלאכותי, דבר המשתקף גם בחלק מהתגובות לנושא בעיתונות. קשה להבין כיצד מוצר שגדל במכלים סטריליים על מצע נקי יכול להגעיל יותר מבשר "רגיל" פגר מרקיב של חיה ספוגת מחלות ורעלים, שהוטבעה באמבט רווי הפרשות במשחטה לפני ששפכו את מעיה. אולי הגועל מבשר מלאכותי נובע ממקור אחר: מעצם המחשבה על אכילת גוף חי. מחשבה כזו, שאם הופכים בה בגלוי היא עלולה להתחבר באופן מטריד לרעיון של אכילת הגוף שלך עצמך או של קרוב משפחה שנפטר – הודחקה ביסודיות כשמדובר בבשר מן החי. אולם היא צצה בהכרח במוצר בשרי, שהליכי ייצורו קיימים בהכרח בתודעה.

ממש לא טבעי

אולי בעיית התדמית של בשר מלאכותי נובעת מעצם החידוש? ככל הנראה, הבעיה בבשר מלאכותי טמונה ביצירת קטגוריה ביולוגית-טכנולוגית חדשה, הפורעת את הסיווגים המקובלים לסדרי עולם ופורצת את הגבול שבין חי לצומח. כלומר, לא המוצר עצמו מעורר דחייה, אלא חוסר היכולת לסווג אותו בקטגוריה מוכרת. לכן כל עוד יש לאנשים תפיסה חותכת של גבולות נוקשים בין חי לצומח, בשר מלאכותי ודאי ירתיע אותם.

אותנטיות וכוח

כבר עשרות שנים שקיימים בשוק נקניקיות ומוצרים צמחיים אחרים, המחקים מוצרי בשר בדיוק רב כל-כך שהם עשויים להטעות אוכלי בשר. הבשר המלאכותי יהווה אפוא רק חוליה נוספת בטשטוש הייחוד הקולינרי של מוצרי בשר. בהתחשב בכך שחיקויי הבשר הצמחיים פחות מזיקים לבריאות במידה ניכרת מהמוצרים הבשריים, נראה שאם מקור העניין שיש לצרכנים בבשר היה הטעם בלבד, שוק התחליפים כבר היה משתלט מזמן על שוק הבשר.

אולם אנשים מתעקשים לאכול בשר ומתבצרים מאחורי הבדלי טעם זעירים. ההסבר המשכנע ביותר לכך הוא רצון לא מודע (ובמקרים של אוכלי "בשר אדום" ואוכלי "על האש" רבים – רצון מודע בהחלט) לאכול חיות מתות. בתרבות המערב כיום, כמו בתרבויות אחרות ובזמנים אחרים, קיימת מערכת סמלית עמוקה המקשרת בשר חיות מתות עם כוח ומעמד, במקביל לקישור מזון צמחי עם נחיתות חברתית וגופנית. הבשר המלאכותי יציב אתגר חדש בפני מערכות סמלים אלה, אך במידה שייצורו יתנהל ללא אלימות כלפי חיות – סביר להניח שרוב הצרכנים יסווגו אותו כסוג של מוצר צמחי, ויטענו בלהט ש"משהו חסר" בו.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew