זהירות! צה"ל מצותת לך לשיחות טלפון ואי-מייל גם באירופה

אי-שם במערב הנגב, מאחורי שערי אבטחה כבדים, גדרות גבוהות וכלבי שמירה, נמצא בסיס צבאי מסתורי ובו עשרות צלחות לוויין. כעת מסתבר כי הבסיס, הממוקם קילומטרים ספורים צפונית לקיבוץ אורים, הוא לא פחות מאשר תחנת הריגול השנייה בגודלה בעולם.

כתבה של מומחה המודיעין הטכנולוגי ניק הייגר שמתפרסמת בגיליון חודש ספטמבר של כתב העת הצרפתי "לה מונד דיפלומטיק", חושפת כי בבסיס פועלות כ-30 אנטנות וצלחות לוויין מסוגים וגדלים שונים שתפקידן להאזין לשיחות טלפון ולחדור לתכתובות של דואר אלקטרוני של ממשלות, ארגונים בינלאומיים, חברות זרות, ארגונים פוליטיים ואנשים פרטיים – חלקן של מדינות אויב וחלקן של מדינות ידידותיות לישראל – במזרח התיכון, אירופה, אסיה ואפריקה.

הבסיס חולש על אזור נרחב של תשדורות המשתרע בין האוקיינוס ההודי לאוקיינוס האטלנטי, והופך את בסיס אורים לבסיס ריגול והאזנות אשר שני בגודלו רק לבסיס הענק של ארה"ב ביורקשייר בבריטניה.

צילום: עיתון "הארץ"

כמו כן מציינת הכתבה כי הבסיס מהווה את מרכזה של רשת ריגול עולמית המצותתת לכבלי תקשורת תת-ימיים, ובמיוחד כבלים בים התיכון המקשרים בין ישראל לאירופה דרך סיציליה, וכי לבסיס יש שלוחות האזנה חשאיות בבניינים של שגרירויות ישראל בחו"ל. היחידה מפעילה גם יחידות מעקב סודיות בשטחים הכבושים ומשתמשת במטוסי גולף סטרים שהותאמו לצורך איסוף מודיעין.

בכתבה נאמר עוד כי אחת המטרות החשובות של הבסיס באורים היא להאזין לתעבורת תשדורות ולתנועת ספינות בים התיכון, בהן ספינות שמנסות לפרוץ את המצור על עזה. המחשבים בבסיס מתוכנתים לזהות מילים ומספרי טלפון מסוימים שיש בהם עניין ואשר מוזכרים בשיחות טלפון, תכתובות אי-מייל ומידע תקשורתי אחר שיורט על ידי הבסיס. המידע המפוענח מועבר למטה היחידה שנמצא בהרצליה.

אחד המקורות של הכתבה הוא חיילת לשעבר ששירתה בבסיס ועבדה ביירוט תשדורות. לדבריה, המחלקה בה שירתה עסקה בעיקר בהאזנה ל"תשדורות דיפלומטיות" בשפות אנגלית וצרפתית, וכי עסקה גם בחיפוש מידע באתרי אינטרנט.

בכתבה מתואר כיצד ניתן לחפש באתר Google Maps את תמונת הבסיס, וכן מפורטים תפקידם של המבנים השונים שנראים בתמונת הלוויין המתקבלת בחיפוש. "כפי שניתן לראות באינטרנט, צילומי הלוויין של הבסיס ברורים למדי", כתב הייגר בכתבה. "עין מיומנת יכולה בקלות לזהות את הסימנים שמאפיינים בסיס מעקב אלקטרוני".

צילום: גוגל Earth

בכתבה מוצג הבסיס, הפועל זה מספר עשורים, כחלק חשוב ביחידת ההאזנה המרכזית של המודיעין הישראלי 8200, השייכת לאגף המודיעין בצה"ל ואשר מוגדרת כיחידת האיסוף המרכזית של ישראל.

בין ההישגים הבולטים של 8200 שזכו לפרסום רב היו יירוט שיחת הטלפון בין נשיא מצרים נאצר לחוסיין מלך ירדן ביום הראשון של מלחמת ששת הימים, ויירוט שיחות טלפון בין ראש אש"ף יאסר ערפאת לחוטפי ספינת הנוסעים האיטלקית "אקילה לאורו" בעת שיט בים התיכון בשנת 1985.

לקריאת כתבה מורחבת באנגלית

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew