מחאה יצירתית בישראל: סיכום 2012

כמו בשנים 2010 ו-2011, גם השנה אנו מתכבדים להציג סיכום לא מחייב של מחאה יצירתית בישראל (ועל ישראל) בשנה החולפת.

רוקדות למען חופש תנועה. תחילת השנה הביאה עמה כנופיית בָּזָק (פלאש מוב) של נשות בית שמש במחאה על הפגיעה בחופש התנועה של נשים בעיר.

החזית לשחרור החיוך. "צבא הליצנים", הידוע גם בכינוי "החזית לשחרור החיוך", השתתף בתחילת חודש ינואר בהפגנה של תושבי הכפר הפלסטיני נבי סלאח נגד הסיפוח הזוחל של אדמות הכפר.

clown-army9

בהמשך השנה, בחודש יוני, הצטרף "צבא הליצנים" לכוחות המשטרה שפיזרו פורעי החוק שהפגינו למען צדק חברתי בתל אביב.

חתולים שמאלנים. בימיה הראשונים של שנת 2012 נפתחה קבוצה חדשה בפייסבוק בשם "חתולים מסיתים לשמאל" שחשפה את נטיותיהם השמאלניות של חתולים. "קבוצה זו שמה לה למטרה לחשוף את החתולים הבוגדניים שמסיתים את עם ישראל לשמאל", נכתב בתיאור הקבוצה החדשה, אשר הוקמה כתגובה פארודית על עמוד פייסבוק אחר בשם "להחרים את מי שמסיט לשמאל בעזרת חתולים".

היום האחרון. רונן בראני, עורך וידאו בחדשות ערוץ 2, הוציא בחודש ינואר סרטון המציג תרחיש אימים עתידי של תקיפה איראנית נגד ישראל ששיאה הטלת פצצת אטום באזור ירושלים. "אני אב לשני ילדים ונכד לניצולת שואה, ששומע לפחות פעמיים בשבוע איך מנהיגים בעולם מבקשים למחוק אותנו מהמפה", סיפר בראני. "החלטתי שאני רוצה להעביר את תחושת הפחד הקיומי הזה".

איך סירבתי להיכנס לבית "האח הגדול". הסופר גון בן ארי, אשר סירב להצעה להיכנס לבית "האח הגדול", כתב בינואר על חוויית הסירוב. לחצ/י על הצילום להגדלה.

ציפורים נגד הכיבוש. בכפר מעסרה שמדרום לבית לחם, בו נערכות זה שבע שנים הפגנות ססגוניות ולא אלימות כנגד בנייה של חומת ההפרדה והתנחלויות על אדמות הכפר, הפכו התושבים לציפורים באחת ההפגנות השבועיות שנערכו בינואר.

"ישראל היום": המהדורה האופטימית. בבוקר ה-22 בפברואר 2012, קוראי העיתון "ישראל היום" ברחבי הארץ גילו לתדהמתם כי כל כותרות העיתון הן חדשות טובות. הכותרת הראשית בישרה כי שר הבטחון אהוד ברק הורה להפסיק את ההפרדה בין פלסטינים למתנחלים ברחובות חברון. מתחתיה הופיע דיווח על כך ששר הבינוי והשיכון הכריז על בניית עשרות אלפי דירות חדשות במסגרת הדיור הציבורי, על חשבון תקציב הבטחון, והפרסומת בתחתית העמוד השער עודדה את הקוראים "לקנות פחות ולחיות יותר". הפניות מהשער בישרו בין היתר על כוונת קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים לגייס לשורותיה בראשונה שחקן ערבי, ועל החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה לקבוע שכר מקסימום לבכירים.

האחראים למעשה הקונדס המשובח – שבמסגרתו הופצו מאות עותקים של העיתון שבהם הוחלפו שני העמודים הראשונים והאחרונים בעמודים מזויפים – היו קבוצה בלתי מוכרת בשם "אמנים למען ישראל מחר". "קבוצת אמנים למען ישראל מחר מאחלת לכל תושבי הארץ שיום יבוא ואלה באמת יהיו החדשות שנמצא בעיתון", נאמר בהודעה שפירסמה הקבוצה.

מצלמה כשרה. לאור הצורך הגובר בצניעות נשים בציבור, הושק בחודש פברואר מענה טכנולוגי ראשון מסוגו לפתרון הבעיה. "מצלמה כשרה" היא מצלמה חדשה הכוללת תוכנה מובנת לזיהוי פנים אשר מנתחת כל צילום, ומזהה פרצופים בעלי תווי פנים נשיים. בהמשך, מוחקת התוכנה את פני הנשים ומחליפה אותן באחת מהאפשרויות הבאות: שקית נייר חומה ("מסנן מהדרין"), פרצוף מפוקסל ("פילטר גלאט") או פס שחור המסתיר את העיניים בלבד ("צניעות מודרנית").

המירוץ לארנונה. משחק הרפתקה (קווסט) ישראלי חדש שיצא לאור בחודש פברואר, הפך את תלאות הביורוקרטיה למשחק שבמסגרתו נדרשים המשתתפים לצלוח סדרה של מכשולים על מנת להשיג את הטפסים והאישורים הנדרשים לקבלת הנחה בארנונה.

מפלצוני הכנסת. חודש מרץ בישר על יציאת הפרק הראשון של סדרת האנימה הישראלית "מפלצוני הכנסת", ועד סוף השנה יצאו שלושה פרקים נוספים של הסדרה.

ישראלים אוהבים איראנים. הדיבורים הגוברים על התקפה ישראלית נגד איראן הולידו בחודש מרץ קריאת שלום מקוונת שאף זכתה למענה מהצד שני.

על כל ילדה. לרגל יום האישה הבינלאומי שצוין במרץ, יצאה גירסה עברית של פוסטר מבית היוצר של הקולקטיב האנרכיסטי crimethinc, המבוסס על עיבוד של שיר פרי עטה של ננסי סמית.

בהלת הפצצה האיראנית. "עמוק באדמה, בלב המזרח התיכון, מסתתרת תוכנית נשק גרעינית סודית, שאיש אינו יודע דבר אודותיה… אבל מספיק לדבר על ישראל! היום נתמקד בניסיונות הכנראה-קרוב-לודאי-אנחנו-לא-לגמרי-בטוחים של איראן לייצר פצצת אטום". מבזק חדשות שיצר האנימטור האמריקאי מרק פיורי בחודש מרץ.

אם תרצו הכל שקרים. בתחילת אפריל 2012 איימה תנועת "אם תרצו" בתביעת דיבה נגד מפעילי קבוצת פייסבוק בשם "אם תרצו תנועה פשיסטית". אומת האינטרנט הגיבה כדרכה במם משעשע, ופרשנויות חדשות לחזון אם תרצו החלו לצוץ ברחבי הרשת.

תושבי נעלין הולכים להופעה של מדונה. בני משפחת עמירה מהכפר הפלסטיני נעלין, ממובילי המאבק נגד גזל אדמותיהם בשל הקמת חומת ההפרדה, היו בין מאות פעילי השלום הישראלים והפלסטינים שקיבלו כרטיסים חינם ל"הופעת השלום" של מדונה שהתקיימה באצטדיון רמת גן בסוף חודש מאי. בני המשפחה תיעדו את ניסיונם להגיע להופעה.

בעיית דימוי עצמי. גל ההתנכלויות האלימות כלפי פליטים ומהגרי עבודה אפריקאים ששטף את ישראל השנה, הוליד בחודש מאי קריקטורה מדויקת מבית היוצר של מיש.

באותו חודש, גם קראה נועה אסטרייכר לפליטים לחבוש כיפות למען בטחונם האישי.

גרפיטי ביד ושם. צעיר חרדי בשם אלחנן אסתרוביץ' נעצר בחודש יוני לאחר שריסס גרפיטי במוזיאון יד ושם. "מלחמותיו של משטר הרשע הציוני אינן מלחמותיו של העם היהודי", נאמר במכתב שכתב בתא השירותים בבית המעצר במגרש הרוסים, ואשר בו הסביר את המניע למעשיו.

האם אל עראקיב ייכנס לספר השיאים של גינס? תושבי הכפר הבדואי הלא מוכר אל-עראקיב שבנגב, פנו בחודש יוני לספר השיאים של גינס בבקשה להכליל את הכפר ברשימת שיאי העולם בתור הכפר שנהרס הכי הרבה פעמים על ידי רשויות מדינה כלשהי. בתי הכפר, הנמצא סמוך לרהט ואשר אוכלוסייתו מונה כ-500 תושבים, נהרסו על ידי מנהל מקרקעי ישראל יותר מ-40 פעמים בתוך שנתיים.

סריגת גרילה בכיכר הבימה. חודש יוני הביא עמו גם את סיפור מלחמתה של הסיירת הירוקה בתל אביב נגד חבורת סורגות מפחידה שמשחיתה עצים חפים מפשע באמצעות חוטי צמר צבעוניים.

מזל טוב! חודש יוני בישר גם על ניפוץ שמשת הבנק הראשונה בהפגנות המחאה החברתית. צילום של הרגע בו נופצה השמשה הוליד מם משעשע.

הכל שקרים בשטח. מבחר צילומים של מדבקות מההפגנות למען צדק חברתי שנערכו בקיץ.

זכות השיבה ברכבת. בחודש יולי התברר כי פלסטיני שעבד בצוות ההקמה של הרכבת הקלה בירושלים, דאג לכך שבשלטים האלקטרוניים בכל התחנות תופיע המילה הערבית "עוודה" (שיבה), כמקבילה למילה העברית "מתקרבת", אשר מהבהבת בעת שהרכבת נכנסת לתחנה. כתוצאה מכך, במשך שנה שלמה, הבהב ברחבי ירושלים צירוף המילים "השיבה מתקרבת". "יהודים ישראלים, גם דוברי הערבית שבהם, כלל לא שמו לב לכך", דיווח על כך הבלוגר ריצ'רד סילברסטיין. "מנגד, פלסטינים שנוסעים ברכבת דווקא כן שמים לב, ומחייכים לעצמם על נצחון קטן וסודי זה".

כעבור חודשיים הוציא הקמפיין להוספת הערבית לכריזה ולשילוט ברכבת, סרטון בכיכוב הראפר דארק-בולט (בייס 48).

רוקד בתאונת דרכים. מכונית שסטתה מהכביש ופגעה בברז כיבוי אש בתל אביב גרמה בשלהי אוגוסט לפיצוץ הברז. נוסעי המכונית סבלו מפציעות קלות בלבד, אולם התפרצות המים עוררה פרץ ספונטני של יצירתיות אצל רקדן שחלף במקרה במקום, ואשר כלל לא ידע שמצלמים אותו. "התרגלנו לחשוב, בגלל האמנות אותה הורגלנו לצרוך, שהסיטואציה צריכה להתאים את עצמה לאמנות", סיפר הרקדן יעקב פילצר. "לדוגמא – בשביל אמנות צריך לבנות מוזיאון, להקים במה, לפוצץ ברז. אמנות רחוב מלמדת אותנו לחשוב הפוך – האמנות היא זו שצריכה להתאים את עצמה לסיטואציה, וזה הכוח האמיתי שלה. הריקוד שלי נעשה מתחת לשטף מים שנוצר בצורה מצערת, בתאונה. אני רק הצטרפתי כדי לעודד את האנשים, ונראה שהצלחתי".

שטרות כסף נגד טייקונים. אוגוסט בישר גם על קמפיין חדש שהציע דרך קלה ומקורית להביע מחאה על שלטון הטייקונים ולהפיץ את מסר הצדק החברתי. השיטה פשוטה: לכתוב את המסר שלך על גבי שטרות כסף.

באטמן למען צדק חברתי. "ביבי הוא הג'וקר".

ראש השנה על פי אחמד. משרד החינוך השיק באוגוסט תוכנית חדשה שנועדה להילחם בהתנתקות של ערביי ישראל מהמדינה וסמליה. בעקבות התוכנית ולקראת ראש השנה, התחפש איתמר רוז לערבי ויצא לברר מה יודעים יהודים על חג ראש השנה ומה משמעות סמליו.

כעבור חודש, בספטמבר, הכין איתמר כתבה לציון יום השנה לאסון מגדלי התאומים, בה ניסה לייבא לעולם החדשות את מודל הפרסום הסמוי של תוכניות הבוקר.

אוטובוס החופש. שחקני תיאטרון החופש ממחנה הפליטים ג'נין נדדו בחודש ספטמבר בכפרים ברחבי הגדה המערבית במסגרת פרויקט אוטובוס החופש. השחקנים פגשו את התושבים, הקשיבו לסיפוריהם על הכיבוש וההתנגדות לו, ואז ביצעו אלתורים וקטעי מוסיקה ששיקפו את חוויות ותחושות הקהל. מטרת הפרויקט, המבוסס על ז'אנר תיאטרון פלייבק המשתף את הקהל בהופעה, היתה לעודד התנגדות יצירתית ואמנותית לכיבוש.

מתיכים את כור ההיתוך. חודש ספטמבר בישר גם על הקמתה של קבוצה בפייסבוק שמטרתה לעודד אנשים להחליף חזרה את שם המשפחה המעוברת לשמות המשפחה הקודמים של המשפחה של אמא והמשפחה של אבא. "בין אם פקיד הסוכנות או מורה בבית הספר החליפו את שמכם או שהוא הוחלף מבושה או מפחד שתסבלו מגזענות או בעקבות לימודי קבלה – חוזרים לשם האבוד ומספרים את הסיפור".

הדחפור של עיד. האמן הפלסטיני עיד סולימן הד'לין, מהכפר הבדואי אום אלח'יר, חשף בחודש אוקטובר דגם נוסף מעשה ידיו – והפעם של דחפור. עיד אוסף פיסות פסולת שהוא מוצא באזור מגוריו ויוצר מהן דגמים ממוזערים של ג'יפים, דחפורים ומסוקים. בחיים האמיתיים, הכלים הללו מייצגים עבורו את הכיבוש הישראלי המדכא, אולם ביצירותיו, מבקש עיד להשיב את היסוד החיובי הטמון בהם כאשר נעשה בהם שימוש בונה ולא הרסני.

eid-workshop

כהנא לילדים. שנתיים אחרי שיצא לאור ספר קומיקס בשם "רבי מאיר בעל הנס", יצא בחודש אוקטובר 2012 סרט אנימציה שנועד "להכיר את פועלו של הרב מאיר כהנא לכל ילדי ישראל".

זו ארצי. כל תולדות המלחמות בארץ ישראל מימי קדם ועד ימינו בשלוש דקות. סרט אנימציה שיצא בחודש אוקטובר (כולל מדריך מלא של מי הורג את מי).

ראפ נגד רצח במשפחה. הרכב הראפ הפלסטיני DAM הוציא בנובמבר את השיר "לו יכולתי לחזור לאחור בזמן". השיר, הכולל הופעת אורח של הזמרת אמל מורקוס, מציג בהילוך לאחור את סיפור חייה של אשה צעירה שנרצחה על ידי בני משפחתה בשל סירובה להתחתן בניגוד לרצונה. תרגום המילים כאן.

נתניהו ברגע של גילוי לב. נובמבר הביא עמו גם את מתקפת צה"ל המסורתית על עזה שמתבצעת לפני כל מערכת בחירות בישראל. תוכנית טלוויזיה סאטירית בהולנד יצרה גירסה משלה למסיבת העיתונאים המשותפת שקיימו בזמן המתקפה ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ושרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון.

אל תצביעו בבחירות – קבלו 100 דולר. חסידות סאטמר האנטי-ציונית הודיעה בחודש דצמבר כי תשלם 100 דולר במזומן לכל ישראלי שיתחייב לא להצביע בבחירות לכנסת ויסכים להפקיד את תעודת הזהות שלו ואת רישיון הנהיגה ביום הבחירות.

עוד באותו עניין:
מחאה ויצירתיות בעולם: סיכום 2012
מחאה יצירתית בישראל: סיכום 2010
מחאה יצירתית בישראל: סיכום 2011

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew