להרוג את האח הגדול: 10 דרכים להיאבק נגד מצלמות אבטחה

האח הגדול משתלט לנו על המרחב הציבורי. בכל רחבי הארץ – החל מתל אביב, ירושלים, ראש-העין, פתח-תקוה ונתניה וכלה בראשון לציון, מודיעין והקריות – מותקנות בכל פינה מצלמות אבטחה שהופכות את חיינו לתוכנית ריאליטי אחת גדולה.

מול הניסיון לשלול את פרטיותנו, המתחולל לא רק בארץ אלא ברחבי תבל, לובש המאבק נגדו שלל צורות. הנה 10 דרכים להיאבק ולמחות נגד מצלמות אבטחה.

 1   משחק הגרילה שסוחף את העולם

"משחק מציאות" גרילה בשם camover (משחק מילים המשלב בין מטבע הלשון Game Over למילה מצלמה), שנולד בתחילת 2013 בברלין, הפך לאחד הדרכים הפופולריות ביותר בעולם לביטוי מחאה נגד מצלמות אבטחה. כללי המשחק פשוטים: צלמו את עצמכם הורסים מצלמת אבטחה, העלו את הסרטון לאינטרנט, ותקבלו ניקוד לפי מספר המצלמות שהרסתם וכן נקודות בונוס על יצירתיות בביצוע המשימה. עוד פרטים כאן.

 2   כובעי יום הולדת למצלמות אבטחה

ב-25 ביוני 2013 צוין יום הולדתו של ה-110 של הסופר האנגלי ג'ורג' אורוול, מחבר הספר "1984". קבוצת האמנים ההולנדית FRONT404 החליטה לציין את יום ההולדת של אורוול על ידי קישוט מצלמות האבטחה במרכז העיר אוטרכט בכובעי יום הולדת ססגוניים.

 3   לא רק ציפורים מחרבנות עליך

זו אינה הפעם הראשונה שקבוצת FRONT 404 מוחה באופן יצירתי על שלילת הפרטיות במרחב הציבורי. בשנת 2010, השיקה הקבוצה את פרויקט panoptICONS, במסגרתו הציבה במרכז אוטרכט מצלמות אבטחה משלה, שצורתן כציפור אך ראשן מצלמה. באוטרכט, כך מסתבר, נחשבות הציפורים למטרד גדול, ועל כן המסר של התקנת מצלמות-ציפור הובן היטב על ידי עוברי אורח.

 4   חייזרים נגד מעקב

בבריטניה, אלופת אירופה בתחום מצלמות האבטחה המשטרתיות, כבר הוצבו מיליוני מצלמות אשר מאפשרות למשטרה לצלם לא רק את מה שקורה במרחב הציבורי, אלא לפעמים גם את מה שמתרחש בתוך בתי מגורים פרטיים. המחאה כמובן לא איחרה לבוא, ולפני מספר שנים לכדו מצלמות אבטחה בעיר בורנמות חייזר בגובה שניים וחצי מטר מסתובב לאיטו במרכז העיר. שוטרים שהוקפצו למקום בתוך דקות ספורות, גילו להפתעתם כי נפלו קורבן לתעלול מחאה.

 5   המציאות עולה על כל דמיון

בברצלונה שבספרד, נראה כי זעקת המחאה של המציאות עצמה חזקה יותר מכל תעלול אפשרי. העירייה הציבה מצלמות אבטחה בכיכר הקרויה על שמו של לא אחר מאשר ג'ורג' אורוול, הסופר שטבע את המונח 'האח הגדול'.

 6   פתרון משעשע

סרט קצר של יוצרי הקולנוע הבריטים דייב פרקר ואנתוני קרפנדייל על אדם שנרדף על ידי מצלמות אבטחה.

 7   איש מצלמת האבטחה

מרבית האנשים התרגלו לעובדה שהם מצולמים ללא רשותם על ידי מצלמות אבטחה המותקנות בכמעט כל מקום. אך מה קורה כאשר מישהו עוקב אחריהם עם מצלמה? "איש מצלמת האבטחה" הוא בחור שנוהג להסתובב עם מצלמת וידיאו ברחובות, מבני ציבור ומרכזי קניות בעיר סיאטל בארה"ב, ניגש לאנשים ומצלם אותם – ובעיקר את תגובותיהם לכך שהם מצולמים. כאשר הוא נשאל מה הוא עושה, הוא בדרך כלל עונה "זה בסדר, זאת רק מצלמת וידיאו", ולפעמים מוסיף ומציין את העובדה כי ישנן באזור מצלמות אבטחה רבות שמצלמות אותם. עוד כאן.

 8   אמנות רחוב נגד מעקב

תשובתו של אמן הרחוב בנקסי למצלמות אבטחה במעגל סגור בבריטניה (CCTV).

"האח הגדול רואה כל". יצירה של אמן הרחוב הליטאי ארנסט זקרביץ'.

באוסטרליה, בחר אמן הרחוב מרדוק למחות על הפגיעה בפרטיות בעזרת דרואיד מ"מלחמת הכוכבים".

 9   לחשוף את מיקום המצלמות

יש אנשים טובים שעסוקים במיפוי וחשיפת מיקום מצלמות מעקב. כך למשל, דוד ענבר, נציג המפלגה הפיראטית בראשון לציון, יצר מפה אינטראקטיבית החושפת את המיקום של כל המצלמות בעיר. בקריות, פירסמה כתבת העיתון "הד הקריות", הילה מלמד, את מיקומן של המצלמות שעוקבות אחרי תושבי הקריות 24 שעות ביממה.

 10   לעקור את הבעיה מהשורש

אבל בסופו של דבר, כנראה שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם השתלטות האח הגדול על המרחב הציבורי היא לעקור את הבעיה מהשורש.

מכירים עוד שיטות למחות או לפעול נגד מצלמות אבטחה? ספרו לנו.

תגובה אחת

 1. Serious listening cat
  יונ 27, 2012

  "Ils viennent jusque dans nos bras"
  CCTV @ Place de la Résistance
  http://seriouslisteningcat.tumblr.com/post/25149586397/ils-viennent-jusque-dans-nos-bras

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew