התעלולים של 2012

אוסף של מעשי קונדס, מתיחות והתחזויות מוצלחות בשנה החולפת ברחבי תבל.

מי שתל ציור של חזיר בתוך סמל המשטרה? איך הסתנן ציור של חזיר – כינוי הגנאי המפורסם בו נהגו להשתמש מפגינים כלפי שוטרים בארה"ב בשנות ה-60 – לסמל של משטרת מדינת ורמונט המופיע על כל הניידות במדינה? ככל הנראה, האחראים למחאה השובבה היו אסירים שהועסקו בבית דפוס של שירות בתי הסוהר שבו מודפסים סמלי המשטרה המודבקים על הניידות. מסתבר שהחזיר הקטן הושתל בסמל המשטרה כבר לפני ארבע שנים אולם הוא התגלה רק בתחילת 2012.

המעצר של פוטין. בחודש פברואר הגיח לאינטרנט סרטון מזויף של דיווח לפיו נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נעצר והועמד לדין בגין מעילה בכספי המדינה וניצול לרעה של סמכויותיו. הסרטון התבסס למעשה על צילומים ממעצרו ומשפטו של איל הנפט הרוסי מיכאל חודורקובסקי – שנחשב ליריבו הפוליטי של פוטין – שבהם "הושתלו" דיגיטלית פניו וקולו של פוטין.

חלום בלהות של נואם בכנס TED. כמדי שנה, התקיים בסוף פברואר בקליפורניה הכנס השנתי של TED. במהלך אחד הנאומים בכנס, נתקע מחשב המקינטוש של הנואם, וסמל כדור הים המסתובב הופיע על המסך במקום המצגת. הנואם הנבוך המתין תחילה, אבל אז החלו להתרחש דברים ממש מוזרים.

לעוף כמו ציפור. מהנדס מכונות הולנדי בשם יארנו סמיטס הצית בחודש מרץ את דמיונם של אנשים ברחבי תבל כאשר הציג המצאה פורצת דרך: כנפיים אישיות עשויות בד שמאפשרות לאדם לעוף בכוחות עצמו, ממש כמו ציפור. סרטון בו נראה סמיטס מעופף זכה למיליוני צפיות באינטרנט, והתקשורת בעולם דיווחה בחדווה על הסיפור. אולם עד מהרה התברר כי מדובר במתיחה וכי סמיטס – ששמו האמיתי פלוריס קאייק – הוא למעשה קולנוען ואנימטור שיצר את הסרטון במסגרת מה שהגדיר "פרויקט סיפור סיפורים אינטרנטי".

להשתין מצחוק. רוצה להפיל בפח שוטר? כל מה שצריך זה יצירתיות, מצלמה והרבה אומץ. קומיקאי אמריקאי הצליח בחודש מרץ להתל באין ספור שוטרים כאשר העמיד פנים שהוא משתין במקומות ציבוריים בעזרת בקבוק מים. בהמשך השנה, ביצע תעלול דומה כאשר העמיד פנים שהוא מצייר גרפיטי באמצעות מיכל אוויר דחוס לניקוי.

לגור בתוך מעלית. חובב מעשי הקונדס הצרפתי רמי גייר חשף בחודש מרץ סרטון חדש של תעלול שבמסגרתו העמיד פנים שהוא מתגורר בתוך מעלית.

איך ליצור סלבריטאי? בחור במדינת וירג'יניה בארה"ב החליט באפריל 2012 לערוך סוג של ניסוי חברתי בקניון הומה אדם. בעזרת כמה חברים שהעמידו פנים שהם מאבטחים או מעריצים, הצליח בחור בשם תומס – תוך שימוש בשמו הפרטי האמיתי – לגרום להמון אנשים להאמין שהוא שחקן קולנוע מפורסם. אפילו אנשי האבטחה של מרכז הקניות נפלו בפח, וכעבור דקות ספורות הוצמדו ל"סלבריטאי" שלושה מאבטחים של הקניון, והוחלט לסגור בפני ציבור הקונים את החנויות שבהן ביקר הידוען המדומה.

כתב טלוויזיה זייף חדשות בשידור חי. חזאי מזג אוויר בערוץ הטלוויזיה ריאליטטי ("טלוויזיית המציאות") ברומניה דיווח בחודש מאי על סופת חול ורוחות עזות המשתוללות לחוף הים השחור. "הרוח נושבת בעוצמה אדירה, וישנם רגעים שפשוט בלתי אפשרי לעמוד כאן, מכיוון שהרוח מעיפה את החול במהירות של יותר מ-60 קמ"ש", דיווח הכתב בשידור חי מהשטח בעודו אפוף חול.

אולם למעשה, סופת החול שככה עוד בטרם עלה הכתב לשידור, ובניסיון לדמות את תנאי סופה, נעזר הכתב בעוזר הפקה שבעט חול לכיוונו במהלך השידור. לרוע המזל, עוזר ההפקה נקלט בזווית המצלמה בשידור חי כשהוא מעיף את החול לעבר הכתב, והזיוף החדשותי נחשף לעיני הצופים. בתגובה, טענו הכתב וערוץ הטלוויזיה כי הדיווח לא היה מזויף, וכי הכתב נפל קורבן לבדיחה גרועה של הצלם.

תעלומת "נער היערות". בחודש יוני נפתרה בגרמניה תעלומת "נער היערות", עשרה חודשים אחרי שהנער האלמוני התייצב בתחנת משטרה בברלין וטען כי חי במשך שנים ביערות ואינו יודע מי הוא. עוד סיפר כי פנה למשטרה לאחר מות אביו, עמו חי ביערות במשך חמש שנים אחרי שאמו נהרגה בתאונת דרכים. אולם בעקבות פרסום תמונתו התברר כי מדובר למעשה במתחזה, וכי "נער היערות" אינו אלא צעיר הולנדי בשם רובין ון הלסום שברח מהבית.

אמת או חובה? תושבי ניו יורק יכולים לפעמים להיות מאוד מנוכרים, ונוטים בדרך כלל להימנע מיצירת קשר עין עם אנשים זרים. בניסיון להפוך אותם למעט יותר קלי דעת ולעורר בהם את יצר המשחק, החליטה הרעיונאית צ'לסי דוידסון ליזום משחק "אמת או חובה" פומבי בפארק כיכר וושינגטון הנמצא בלב ניו יורק.

בחודש יוני תלתה דיוידסון ברחבי הפארק 300 פתקי אמת או חובה שבהם אנשים התבקשו לענות על שאלות "אמת" באמצעות חשבון טוויטר שנפתח לשם כך, או לחילופין לבצע משימות "חובה" מביכות מול שאר באי הפארק. בין המשימות: לפצוח בריקוד סוער, לגשת לאדם זר ולהציג את עצמך בתור באטמן או לגעגע כמו ברווז.

מתיחה מסוכנת במצרים. תוכנית מצלמה נסתרת במצרים של ערוץ "א-נהאר", הזמינה בחודש יולי ידוענים מצריים – בהם השחקנים איימן קנדיל, מיאר אל-בבלווי ומחמוד עבד אל-רפאר – לראיונות שבמהלכם גילו המרואיינים לתדהמתם כי הם מופיעים כביכול בערוץ טלוויזיה ישראלי. תגובותיהם האלימות והאנטישמיות כלפי אנשי צוות האולפן שהתחזו לישראלים, לפניכם. אבל הם לא לבד.

פלישת דובוני צעצוע גרמה להדחת ראשי הצבא. מטוס קל משבדיה הצליח בחודש יולי לחדור למרחב האווירי של בלרוס, ולהצניח כאלף דובוני צעצוע אשר להם הוצמדו פתקים הקוראים להגן על חופש הביטוי ולכבד את זכויות האדם במדינה. נשיא בלרוס אלכסנדר לוקשנקו, השולט בארצו ביד ברזל והוכתר זה מכבר בתור "הרודן האחרון באירופה", הדיח בעקבות המקרה את ראש מערך ההגנה האווירית ומפקד משמר הגבול של צבא בלרוס.

יום כיף מעונב בים. מה קורה כשמאות בני אדם לבושים בחליפות ובשמלות ערב הולכים לחוף הים? אירוע "יום כיף בחוף הים" התקיים בספטמבר בניו יורק, זו השנה השלישית ברציפות.

מטאדור אופניים. למה להתאכזר לשוורים כשאפשר להצחיק רוכבי אופניים? "לוחם שוורים" בארה"ב החליט בספטמבר להמיר את השוורים בזוגות אופניים.

קומיקאי הפיל בפח את פוקס ניוז. בחודש ספטמבר, מספר שבועות לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב, התחזה הקומיקאי האמריקאי מקס רייס למצביע מאוכזב של ברק אובמה בראיון בשידור חי בערוץ הטלוויזיה פוקס ניוז. רייס, שהוצג בראיון כבוגר קולג' טרי, סיפר לתדהמת מנחת התוכנית "פוקס וחברים", גרטשן קרלסון (לשעבר מיס אמריקה), כי הוא הפך לתומך של מיט רומני לאחר שהפסיד בהתערבות על משחק כדורסל עם חבר. "פוקס היו כל כך נואשים למצוא צעיר לבן שהצביע לאובמה וכעת מתכוון להצביע לרומני, עד שהם אפילו לא טרחו לבקש ממני תעודה מזהה כלשהי", אמר רייס לאחר מעשה ההתחזות.

בנק זרע פיקטיבי. בחודש אוקטובר, כלי התקשורת בבריטניה נפלו קורבן למתיחה כאשר דיווחו על בנק זרע פרטי חדש המציע למכירה זרע של ידוענים, בהם שחקן זוכה פרס אוסקר, ספורטאי בעל מדליית זהב אולימפית וכוכב רוק שמרוויח מדי שנה 40 מיליון ליש"ט. עיתונים בריטיים מובילים כמו "טלגרף" ו"סאן" דיווחו על בנק הזרע הבדיוני, והמנהל כביכול של בנק הזרע התראיין בטלוויזיה כדי לספר על "שירות תרומות זרע סלבריטאים הראשון בעולם".

ביצע סלטה לאחור – ונעצר. בסוף אוקטובר, החליט בחור בארה"ב לבצע תעלול נועז לרגל חג ליל כל הקדושים. הוא התחפש למכסח שדים, טיפס על גג ניידת משטרה, וביצע סלטה מעל לראשו של שוטר שניסה למנוע זאת ממנו. לשוטרים, כך התברר לבחור, אין חוש הומור, והוא נעצר באלימות בגין שכרות במקום ציבורי. ומתבקשת השאלה: אם הוא מסוגל לבצע סלטה לאחור, סביר להניח שהוא גם מסוגל ללכת בקו ישר, לא?

סאטירה ומציאות. אתר האינטרנט הסאטירי האמריקאי "The Onion" המשיך ב-2012 במסורת המפוארת של פרסום כתבות מומצאות שאחר כך מצוטטות בטעות על ידי כלי תקשורת ברחבי העולם. בחודש נובמבר ציטט עיתון המפלגה הקומוניסטית הסינית "יומון העם" ידיעה פיקטיבית של The Onion שהכתירה את שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, בתור הגבר הסקסי בעולם.

חודשיים קודם לכן, בספטמבר, פרסמה סוכנות הידיעות האיראנית פארס ידיעה שהתבססה על דיווח מפוברק של The Onion על סקר לפיו רובם המכריע של האזרחים הלבנים באזורים הכפריים של ארה"ב היו מעדיפים להצביע עבור נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד מאשר לנשיא ארה"ב, ברק אובמה. בידיעה הפיקטיבית נכתב עוד כי הסקר העלה כי 60% מהלבנים הכפריים ציינו כי הם רוחשים כבוד לאחמדינג'אד על כך שבניגוד לאובמה, הוא לפחות לא מנסה להסתיר את עובדת היותו מוסלמי.

נבואת סוף העולם של שבט מאיה. אחרי שוברי קופות בקולנוע, רבי מכר בחנויות הספרים ואין ספור כתבות בטלוויזיה ובעיתונות, המתיחה הגדולה ביותר של שנת 2012 נחשפה: נבואת בני שבט מאיה לפיה סוף העולם צפוי ב-21 בדצמבר 2012 היתה בסך הכל מתיחה למטרות רווח כספי.

עוד באותו עניין:
מיטב התעלולים של 2011
סיכום 2012: מחאה ויצירתיות
סיכום 2012: דרך עדשת המצלמה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew