מחאה יצירתית בעולם: סיכום 2012

השנה, בניגוד לשנים קודמות, החלטנו לראשונה לערוך סיכום שנתי של מחאה יצירתית לא רק בישראל, אלא גם בעולם כולו. אז הנה הוא לפניך – סיכום לא מחייב של שנת 2012 בתחום המחאה היצירתית ברחבי תבל. סיכום השנה בישראל כאן.

קמפיין מתוחכם מנע סגירת סקווט. בחודש ינואר 2012 הגיע לשיאו קמפיין בהולנד שנועד למנוע את פינויו של סקווט בפרבר של אמסטרדם. הקמפיין היצירתי – אשר כלל בין השאר הדפסת עיתון מקומי מפוברק וקיום טקס פיקטיבי שבו נציג (מתחזה) של העירייה הודיע על העברת מבנה הסקווט לרשות התושבים – היה כה מוצלח עד שהעירייה עצמה החליטה לאמץ חלק מרעיונותיו.

בובות צעצוע מפגינות. בעיר ברנאול ברוסיה, בישר חודש ינואר על תופעה חדשה של משמרות מחאה בהשתתפות בובות, דובוני צעצוע וחיות פלסטיק זעירות, שהפגינו נגד שחיתות השלטון וזיוף תוצאות הבחירות שנערכו חודש קודם לכן ברוסיה. הבובות הקטנטנות, אשר נשאו שלטים זעירים שעליהם נכתב בין השאר "אני בעד בחירות הוגנות" ו"גנב צריך לשבת בכלא, לא בקרמלין", נאלצו לצאת להפגין לאחר שהמשטרה המקומית אסרה על תושבי העיר (האנושיים) להפגין.

להפוך כספומט למכונת אמת. בליל 12 בינואר 2012 פשטו פעילים סביבתיים על כל מסופי שירותי הבנקאות של בנק אוף אמריקה בעיר סן פרנסיסקו, והפכו אותם ל"מכונות אמת". הפעילים הצמידו למסכי הכספומטים מדבקה מיוחדת המעוצבת בדיוק כמו הממשק של מסופי הבנק, אולם במקום אפשרויות בחירה כמו בירור יתרה, הפקדת המחאה או משיכת מזומנים, כלל התפריט החדש רשימה של השימושים שעושה הבנק בכספי לקוחותיו, החל מעיקול בתים והשקעות בתחנות כוח מזהמות וכלה בחלוקת בונוסים שמנים למנהלי הבנק ומימון פרויקטים התורמים לשינויים אקלימיים.

שרים נגד עיקולים. בשלהי חודש ינואר, עשרות בני אדם שהגיעו לאולם בית המשפט לעיקולים בניו יורק ופצחו בשירה, הצליחו לגרום לביטול שלוש מתוך ארבע המכירות הפומביות של בתים מעוקלים שתוכננו לאותו יום. "מנהל המכירה הפומבית וקהל נכבד, אנו מבקשים מכם להקפיא עכשיו את כל מכירות הבתים. אנחנו מנסים לשרוד, אבל לא יודעים איך", שרו מפגינים בבית המשפט, בטרם הובלו למעצר בעודם ממשיכים לשיר יחד עם עשרות מפגינים נוספים שהצטופפו במסדרונות מחוץ לאולם.

הופעת פאנק פלילית. חברות להקת הפאנק הפמיניסטית הרוסית "פוסי ריוט" זכו לתהילת עולם בחודש פברואר לאחר שקיימו הופעת מחאה פיראטית בת דקה על במת הקתדרלה האורתודוקסית המרכזית במוסקבה – אחד הסמלים הידועים של רוסיה והמקום שבו מתארח הנשיא ולדימיר פוטין בחגי המולד והפסחא. הלהקה ביצעה שיר מחאה נגד פוטין, אשר כלל "תפילת פאנק" בה ביקשו ממריה הקדושה "להעלים את פוטין". בחודש אוגוסט נשפטו חברות הלהקה שנתפסו לשנתיים מאסר בגין "חוליגניות המונעת משנאה דתית". בית המשפט ציין עוד כי חברות הלהקה עסקו בקידום תעמולה הומוסקסואלית.

מתקפה משולבת של בקבוקי תבערה. מפגינים למען דמוקרטיה בבחריין פתחו בחודש פברואר במתקפת נגד על תחנת משטרה, במחאה על הריגת מפגין על ידי שוטרים.

אמני גרפיטי "העלימו" מחסומים. בתחילת חודש מרץ החליטה קבוצה של אמני גרפיטי במצרים "להעלים" את חומות הבטון שהקימו השלטונות בכמה מהרחובות המובילים לכיכר תחריר, על ידי כיסוי כל חומה בציור בו נראה המשך הרחוב כפי שהיה לולא נחסם.

חבר קונגרס בארה"ב הורחק כי חבש קפוצ'ון. חבר בית הנבחרים האמריקאי הוותיק בובי ראש, לשעבר פעיל בתנועת הפנתרים השחורים, חבש קפוצ'ון באמצע נאום בקונגרס בחודש מרץ, במחאה על כך שמתנדב במשבר האזרחי בפלורידה ירה למוות בנער שחור לאחר שעורר את חשדו כי חבש ברדס. "זה שאדם לובש קפוצ'ון לא הופך אותו לעבריין", אמר ראש מעל דוכן הנאומים בעודו חובש קפוצ'ון ומרכיב משקפי שמש. יו"ר ראש בית הנבחרים קטע את נאומו בטענה כי ראש הפר את כללי בית הנבחרים לפיהם אין לחבוש כובע באולם המליאה, וסדרנים ליוו אותו החוצה.

מה זאת ממשלה? הכלכלן האנרכיסט גרהם רייט הוציא בחודש מרץ סרטון אנימציה על חייזר סקרן שמבקר בכדור הארץ ומנסה להבין את ההיגיון שבבסיס קיומן של ממשלות. באוקטובר הוציא רייט סרטון המשך.

האם אתה שומע את האנשים שרים את שירי האנשים העובדים? בחודש מרץ הגיעו לשיאן ההפגנות נגד חוק השולל מעובדי המגזר הציבורי במדינת ויסקונסין בארה"ב את זכותם לנהל משא ומתן באופן קולקטיבי על תנאי העבודה שלהם. זמן קצר לפני אישור החוק, קבוצה של מוסיקאים שהתארגנה באופן ספונטני נכנסה לתוך בניין הקפיטול בעיר הבירה מדיסון, וביצעה בלב הבניין שיר מחאה מתוך המחזמר "עלובי החיים" המבוסס על הרומן באותו שם של ויקטור הוגו. החוק אושר בסופו של דבר, אך בוטל כעבור שישה חודשים על ידי בית משפט.

אצבע משולשת למשטרה. בחודש מאי, בשיאה של התקוממות הסטודנטים במחוז קוויבק בקנדה שזכתה לכינוי "אביב המייפל", חוקקה ממשלת המחוז את חוק 78, חוק חירום שהטיל הגבלות קשות על עריכת הפגנות וקנסות כבדים על העבריינים. כעבור שבוע, תהלוכה שתכננו הסטודנטים במחאה על העלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות, הוכרזה על ידי המשטרה כבלתי חוקית. בתגובה, מאות אלפי בני אדם הגיעו להשתתף בתהלוכה והעלו לאינטרנט צילומים של עצמם מכריזים על כוונתם להפר את החוק – במסגרת מה שהוכתר בתור פעולת המרי האזרחי הגדולה ביותר בתולדות קנדה. מארגני הצעדה, שנדרשו על פי חוק החירום החדש לשלוח מראש את המסלול המתוכנן, שלחו את המפה הזו למשטרה. חוק החירום והעלאת שכר הלימוד בוטלו בספטמבר לאחר הפלת הממשלה.

שוטרים בתחפושת מרשמלו. מפגינים מול הבנק המרכזי של אירופה שילבו בחודש מאי עשרות טקטיקות מחאה יצירתיות תחת הדגל של "בלוקופיי". גולת הכותרת: מלחמת צבע נגד שוטרים והתנשקות למעצר.

טקס זכרון לכבשה. קיץ 2012 הביא עמו עוד מעשה קונדס מחאתי מבית היוצר של רמי גייר. אמן התעלולים הצרפתי, הידוע באהבתו לבעלי חיים, התחפש לכבשה ונכנס לדוכן שווארמה כדי לחלוק כבוד אחרון לבן משפחתו המשופד, ולהניח זר למרגלות השווארמה. עוד על רמי גייר כאן.

מסיבת שריפת ספרים הצילה ספריה מסגירה. בחודש יוני 2012 זכה קמפיין "מסיבת שריפת ספרים" בפרס הפרסום הבינלאומי היוקרתי "אריה הזהב" בקטגוריית הקמפיין דל התקציב הטוב ביותר. הקמפיין, שמאחוריו עמד סניף משרד הפרסום ליאו ברנט בעיר דטרויט בארה"ב, נולד לאחר שעיריית העיר טרוי במדינת מישיגן הודיעה לתושבים כי תיאלץ לסגור את הספריה העירונית הוותיקה בשל בעיות תקציב. בעקבות מחאת חלק מהתושבים, הסכימה העיריה להעלות להצבעה הצעת החלטה להטלת מס עירוני זעום שיבטיח את המשך פעילות הספריה.

עם זאת, חודש בלבד לפני ההצבעה, הראו הסקרים כי רוב המצביעים מתנגדים למימון הספריה, ועתידה נראה עגום מאי פעם. אלא שאז החלו לפתע לצוץ ברחבי העיר שלטים פיראטיים עם הכיתוב "הצביעו בעד סגירת ספריית טרוי", אשר כללו גם הזמנה ל"מסיבת שריפת ספרים" שתוכננה מראש להיערך שלושה ימים אחרי ההצבעה. במקביל, הועלו לאינטרנט סרטונים בהם נראים ספרים נשרפים עם הכיתוב: "אולי אין לספריה העירונית כסף, אבל יש לה המון ספרים שאפשר לשרוף".

הדימוי האפל של שריפת ספרים, יחד עם היוהרה שבהודעה מוקדמת על מסיבת נצחון, גררה תגובות נזעמות, וביום ההצבעה הגיעו תושבי טרוי בהמוניהם לקלפיות ואישרו ברוב גדול את המשך מימון הספריה העירונית.

איך מתמודדים עם חוק אבסורדי? – מצייתים לו. חודש יוני הביא עמו מחאה מקורית ברוסיה בעקבות כניסתו לתוקף של חוק חדש הדורש אישור של המשטרה לכל הפגנה ופירוט מראש של מסלול ההפגנה. רוסטיסלב ז'וראבליוב, בלוגר מהעיר יקטרינבורג ברוסיה, הגיש בקשה מפורטת למשטרה לקבלת אישור לקיום צעדה עם חמישה מחבריו בלב העיר.

"ברצוני להודיע לכם על כוונתי לארגון אירוע חד פעמי ב-24 ביוני 2012, שבמסגרתו תתקיים צעדה ביקטרינבורג שמטרתה לבקר באתרים בולטים בעיר ולהיפגש עם חברים", כתב ז'וראבליוב בבקשתו לקיום ההפגנה. למרבה הפתעתו, בבוקר הצעדה המתוכננת, קיבל שיחת טלפון מהמשטרה בה הודיעו לו כי שוטרים ייפגשו עמו מול בניין הדירות בו הוא מתגורר כדי ללוות את התהלוכה כנדרש על פי חוק. לאחר שפגש את השוטרים המלווים, יצא ז'וראבליוב לתהלוכה בגפו בליווי השוטרים, אשר נראו מעט נבוכים. כעבור זמן, כאשר הרגיש שרעיון מוצה, הודיע ז'וראבליוב לשוטרים כי הצעדה שלו הגיעה לסיומה. "אדוני השוטר, כמארגן האירוע הפומבי שתוכנן להיום, אני מודיע בזאת שהתהלוכה הסתיימה והמשך המסלול נגנז. אני משחרר אתכם, כי זה אבסורד, רבותיי. אני מבין הכל, אבל תחזרו אל לוח הזמנים הרגיל שלכם, ואני אחזור לענייניי".

פלישת דובוני צעצוע גרמה להדחת ראשי הצבא. ברביעי ביולי 2012 הצליח מטוס קל משבדיה לחדור למרחב האווירי של בלרוס, ולהצניח כאלף דובוני צעצוע אשר להם הוצמדו פתקים הקוראים להגן על חופש הביטוי ולכבד את זכויות האדם במדינה. נשיא בלרוס אלכסנדר לוקשנקו, השולט בארצו ביד ברזל והוכתר זה מכבר בתור "הרודן האחרון באירופה", הדיח בעקבות המקרה את ראש מערך ההגנה האווירית ומפקד משבר הגבול של צבא בלרוס.

פול ווטסון נמלט ממעצר. פעיל הסביבה וזכויות בעלי החיים פול ווטסון, מייסד ארגון "רועה הים" הנוקט בשיטות פעולה ישירה להגנת בעלי חיים ימיים, נמלט בחודש יולי מגרמניה לאחר ששוחרר ממעצר בערבות. רב החובל הקנדי נעצר על בסיס צו מעצר בינלאומי שהוציאו נגדו שלטונות קוסטה ריקה עקב עימות שאירע לפני עשור בין ספינה של צי "רועה היום" לבין ספינת דיג מקוסטה ריקה שעסקה בציד כרישים בלתי חוקי. בהמשך גם פרסם ווטסון מכתכ ממקום מחבואו.

אולימפיאדה נגד גרפיטי. לקראת האולימפיאדה שנערכה בלונדון בקיץ, החלה המשטרה לעצור אמני גרפיטי שיצרו ציורים הקשורים למשחקים האולימפיים. אמני רחוב האשימו בתגובה את המשטרה בניסיון "לטהר" את העיר לקראת האולימפיאדה, והזהירו כי "מדיניות היד הקשה של הממשלה ורשויות החוק עלולה להפוך את לונדון לשטח תרבותי מת".

האיש הבוער נגד וול סטריט. מדי שנה, בסוף אוגוסט, מתקבצים יחדיו עשרות אלפי בני אדם במדבר הסלע השחור במדינת נבאדה בארה"ב, כדי להקים למשך שבוע קהילה המושתתת על יצירתיות, ביטוי עצמי, השתתפות פעילה והסתמכות עצמית. "פסטיבל האיש הבוער" כלל השנה מיצג של דגמי ענק של בניינים מפורסמים של הבנקים הגדולים בארה"ב, אשר הועלו בלהבות במהלך הפסטיבל.

רובין הוד בספרד. אנשי "איגוד הפועלים האנדלוסי" בספרד שמאסו בכך שהממשלה ממשיכה להזרים כסף לבנקים במקום לצמצם את הקיצוצים בתקציב, החליטו בחודש אוגוסט להשיב לממשלה באותו המטבע וללכת בדרכו של רובין הוד. מאות פעילים של האיגוד נכנסו לסניפי סופרמרקט במספר ערים בספרד, מילאו עגלות קניות במוצרי מזון, וברחו מבלי לשלם. לאחר מכן חולק המזון לנזקקים ומובטלים.

שביתת הרגליים המשולבות. אחת ממנהיגות האופוזיציה בטוגו קראה בשלהי אוגוסט לנשים במדינה המערב אפריקאית לפתוח בשביתת מין בת שבוע כאמצעי לעידוד הגברים להצטרף למאבק למען רפורמה פוליטית ולהדחת הנשיא פאורה גנסינגבה. "כל הנשים צריכות לנעול את שעריהן בפני כל הגברים למשך שבוע", אמרה איזבל אמגנבי. "נשים הן הקורבנות הראשונים של המצב הנוראי בו אנו חיים בטוגו. זו הסיבה שאנו קוראות לכל הנשים להודיע על שבוע ללא סקס. גם זה כלי נשק במאבק".

איש מצלמת האבטחה. המחאה נגד מצלמות האבטחה המותקנות בכל קרן רחוב ומונעות כל אפשרות לפרטיות במרחב הציבורי, לבשה צורה חדשה ויצירתית בסתיו 2012. הכירו את "איש מצלמת האבטחה" – בחור שנוהג להסתובב עם מצלמת וידיאו ברחובות, מבני ציבור ומרכזי קניות בעיר סיאטל בארה"ב, ניגש לאנשים ומצלם אותם – ובעיקר את תגובותיהם לכך שהם מצולמים. כאשר הוא נשאל מה הוא עושה, הוא בדרך כלל עונה "זה בסדר, זאת רק מצלמת וידיאו", ולפעמים מוסיף ומציין את העובדה כי ישנן באזור מצלמות אבטחה רבות שמצלמות אותם.

וכיתתו נשקם לכלי נגינה. האמן המקסיקני פדרו רייז הציג בחודש ספטמבר תערוכה של כלי נגינה שיצר מכלי נשק שהוחרמו מארגוני פשע על ידי המשטרה. רייז רכש 6,700 כלי נשק שהוצאו מכלל שימוש ויצר מהם 50 כלי נגינה, בהם כלי נשיפה, מיתר והקשה, כמחאה על האלימות הגואה בארצו. בהמשך הוא גייס מספר מוסיקאים, ויצא איתם לסיבוב הופעות עם כלי נגינה.

איזה פרס איש לא רצה לקבל? מדי שנה, בחודש אוקטובר, מתכנסים במלון מייפר היוקרתי בלונדון בבריטניה כמה מהבנקאים העשירים בתבל כדי לברך זה את זה על המצאת שיטות חדשות ויצירתיות כדי להרוויח עוד כסף. טקס פרסי בנקאות ההשקעות בלונדון, הנחשב ל"טקס האוסקר של העולם הפיננסי", הוא גם כמובן הזדמנות מצוינת לומר למגזר הבנקאי מה הציבור באמת חושב עליו. לכן, איש לא הופתע כאשר מוחים יצירתיים התפלחו השנה לטקס, עלו לבמה והעניקו על דעת עצמם את "פרס החדשנות בזיוף ריביות". הזוכה המאושר: בנק ברקליס, אשר נאלץ השנה לשלם קנסות של מאות מיליוני דולרים בשל חלקו בקנוניה בנקאית גלובלית לזיוף הריבית שעליה מתבסס חלק גדול מהעסקות הפיננסיות בעולם.

בנק ברקליס גם היה השנה מושא לשלל שלטי גרילה סאטיריים שהוצבו ברחבי לונדון, אשר נראו כמו פרסומות של הבנק אך בפועל חשפו את עליבותו.

מצרים שוב מתעוררת. בחודש אוקטובר חלפו מאה ימי החסד שהוענקו לנשיא מצרים החדש מוחמד מורסי. "מורסי תתעורר", סרטון מחאה לציון מאה הימים הראשונים של שלטון מורסי. תרגום כאן.

נשיקה של סולידריות. גל של הפגנות שטף לקראת סוף השנה את צרפת במחאה על הצעת חוק שנועדה לאפשר לזוגות חד-מיניים לאמץ ילדים. בחודש אוקטובר בעיר מרסיי ציפתה למשתתפי ההפגנה הפתעה, כאשר שתי צעירות התנשקו במחאה מול המפגינים ההמומים. השתיים הסבירו כי הן אמנם הטרוסקסואליות, אך החליטו באופן ספונטני להתנשק מכיוון שרצו להגביר את המודעות לנושא, ובתור מחווה פשוטה של סולידריות.

We Are the World – אבל הפוך. בחודש נובמבר, התכנסו יחד אפריקאים יפי נפש כדי להקליט שיר ולאסוף תנורי חימום למען אזרחי נורבגיה הסובלים מקור מקפיא בחודשי החורף. הקליפ שהפיק קמפיין אפריקה למען נורבגיה – "רדי אייד", קיצור של רדיאטורים וסיוע – היה סאטירה על הקלישאה המערבית של שירים למען אפריקה שנוטים להציג את תושבי היבשת השחורה כחסרי אונים ואומללים.

תזמורת ממוחזרת: להפוך זבל למוסיקה. חודש נובמבר בישר גם על סרט תיעודי חדש בשם Landfill Harmonic המביא את סיפורה מעורר ההשראה של תזמורת שהקימו תושבי שכונת עוני בפרגוואי המתפרנסים מאיסוף פסולת למחזור במזבלה סמוכה. מוסיקאי חובב שמתוודע לתושבים בונה יחד איתם כלי הנגינה מפחים, צנצנות, קרשים, מזלגות וחלקי פסולת אחרים שאספו התושבים מהררי הפסולת במזבלה. ילדי השכונה לומדים לנגן בכלי הנגינה הממוחזים ומקימים תזמורת.

עוד באותו עניין:
מחאה יצירתית בישראל: סיכום 2010
מחאה יצירתית בישראל: סיכום 2011
מיטב התעלולים בעולם בשנת 2012
מיטב התעלולים בעולם בשנת 2011
הצילומים של 2012: דרך עדשת המצלמה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew