החדשות הטובות של 2012

סיפורים משמחים ומעוררי השראה מהשנה החולפת ברחבי העולם.

הנשיא הנדיב (והעני) ביותר בעולם. לוחם גרילה לשעבר, צמחוני, לא מחזיק חשבון בנק, תורם לצדקה 90% מהמשכורת שלו וקידם לגליזציה של מריחואנה ואת זכותן של נשים לבצע הפלות בארצו. הכירו את נשיא אורוגוואי, חוסה "פפה" מוחיקה.

"יש כאלה שמכנים אותי 'הנשיא העני', אבל אני לא נשיא עני", סיפר מוחיקה בראיון. "האנשים העניים באמת הם אלו שתמיד רוצים עוד ועוד, אלו שלעולם אין להם מספיק. אלו הם העניים, משום שהם לכודים בתוך מעגל קסמים, ולעולם לא יהיה להם מספיק זמן לעצמם. אני בוחר באורח חיים צנוע זה, ובוחר לא לצבור יותר מדי רכוש, כדי שיהיה לי זמן לחיות את חיי כפי שאני רוצה. זה עניין של חירות. אם אין לך הרבה רכוש, אז אתה לא צריך לעבוד כל חייך כמו עבד כדי לממן אותם, ולכן יש לך יותר זמן לעצמך".

המדינה האורגנית הראשונה בתבל. ממלכת בהוטן, אחת המדינות המבודדות ביותר בעולם הממוקמת בהרי ההימלאיה בין סין להודו, הודיעה על כוונתה להפסיק כליל את השימוש בכימיקלים בחקלאות המקומית בתוך עשור. "בהוטן החליטה להפוך לכלכלה ירוקה לאור העומס העצום שאנחנו מפעילים על כדור הארץ", אמר שר החקלאות של בהוטן, פמה ג'ימצ'ו. "השימוש בכימיקלים בחקלאות אינו תואם את אמונתנו הבודהיסטית לפיה עלינו לחיות בהרמוניה עם הטבע".

החיים כמשחק. סטיבן ג'פסון, בן 71, מאמין שמשחקים אינם מיועדים רק לילדים, ומתייחס לחיים בתור גן שעשועים אינסופי של יצירתיות.

אנחנו אנשי הבתים הזעירים. ישנם אנשים שמעדיפים לחיות בפשטות ובצמצום אך בעצמאות ובאושר, במקום להשתעבד למשכנתא או להחזקת בית גדול. מסע אל תוך בתיהם הזעירים של אנשים המתגוררים בקרונות-מגורים, סירות, מערות, מחסנים משופצים ודירות קטנטנות.

תזמורת ממוחזרת: להפוך זבל למוסיקה. טכנאי במזבלת ענק בבירת פרגוואי התיידד עם תושבי שכונת העוני הסמוכה למזבלה המתפרנסים מאיסוף פסולת למחזור יצר יחד איתם כלי נגינה מפחים, צנצנות, קרשים, מזלגות ופריטים נוספים שאספו בהררי הזבל. הטכנאי, שהוא גם מוסיקאי חובב, לימד בהמשך את ילדי השכונה לנגן בכלי הנגינה הממוחזרים, וכך נולדה תזמורת אשר מונה כיום 30 צעירים וצעירות, זוכה להצלחה בינלאומית ומופיעה ברחבי העולם.

לו רק תמיד היו חופשיים. פרות בבריטניה חוגגות את היציאה למרעה בפעם הראשונה לאחר שהוחזקו ברפת במהלך כל החורף, וברווזים שהוחזקו כל חייהם בכלובים נכנסים לראשונה בחייהם לאגם.

 

צובעים את ביירות. קולקטיב של צעירות וצעירים לבנונים שם לעצמו מטרה להפוך את ביירות לעיר רב-גונית וססגונית יותר.

גינון גרילה: להפוך סדקים במדרכה לגינות זעירות.  תושבי מזרח לונדון בבריטניה מתלוננים זה שנים על הבורות הרבים בכבישים ובמדרכות באזור, אשר לא רק מכערים את הנוף אלא גם מהווים סכנה של ממש להולכי רגל. אולם תושב האזור, שזכה לכינוי "גנן בורות הכביש", הצליח לעשות את הבלתי אפשרי: הוא גרם לתושבים (בני אדם ושאר בעלי החיים) להתאהב בבורות.

התשובה למשחקי מחשב אלימים: פציפיזם וירטואלי. התופעה של גיימרים פציפיסטים שמסרבים לפגוע בפיקסלים חפים מפשע ממשיכה לצבור פופולריות, והכוכב החדש בשמי הפציפיזם הוירטואלי – פליקס הנזיר שוחר השלום – הצליח להגיע לרמות הגבוהות ביותר במשחק התפקידים הממוחשב וורקראפט מבלי להרוג נפש חיה.

אימת הניאו-נאצים בגרמניה: פנסיונרית עם כלי ניקוי. אירמלה מנסה-שראם, בת 66, מסתובבת זה למעלה מ-25 שנים ברחובות ברלין, חמושה בכלי ניקוי ותרסיס צבע כדי למחוק כתובות נאצה גזעניות וניאו-נאציות, או לכסות אותן בצבע במקרים שבהם אינה מצליחה להסיר את הכתובת.

רוקד בתאונת דרכים. מכונית שסטתה מהכביש ופגעה בברז כיבוי אש בתל אביב גרמה לפיצוץ הברז. נוסעי המכונית סבלו מפציעות קלות בלבד, אולם התפרצות המים עוררה פרץ ספונטני של יצירתיות אצל רקדן שחלף במקרה במקום, ואשר כלל לא ידע שמצלמים אותו.

מים בשם רייצ'ל. ביום הולדתה התשיעי, החליטה רייצ'ל בקווית מארה"ב לבקש מחבריה ובני משפחתה לתרום כל אחד תשעה דולרים לארגון צדקה שמקדם פרויקטים לאספקת מי שתייה נקיים לתושבי מדינות מתפתחות – כדי שילדים בני גילה באפריקה יוכלו לשתות מים נקיים. רייצ'ל לא הצליחה לגייס את סכום היעד שקבעה של 300 דולר, אולם הבטיחה לגייס סכום גדול יותר ביום הולדתה הבא. חודש לאחר יום הולדתה נהרגה רייצ'ל בתאונת דרכים. סיפורה של רייצ'ל גרם לאנשים ברחבי תבל לגייס תרומות למען המטרה שהציבה לעצמה, ובתוך שנה מיום מותה הובטחו אספקת מי שתייה נקיים ל-60,000 בני אדם בלמעלה מ-100 כפרים באתיופיה.

"כתר חינה" למטופלות בכימותרפיה. נשים חולות סרטן שהתקרחו בעקבות טיפולים כימותרפיים מנסות בדרך כלל להסתיר את הקרחת בשל הסטיגמה החברתית השלילית שהיא נושאת עמה. אולם קבוצה של אמניות ציורי חינה מהעיר טורונטו בקנדה החליטה שהדרך הטובה ביותר להיאבק בסטיגמה איננה הסתרתה, אלא דווקא הבלטתה.

גרפיטי מהופך. אמן רחוב בריטי הנחשב לחלוץ תחום אמנות הרחוב הנקייה, או "ציור על לכלוך" כפי שהוא מכנה זאת, מצייר-מנקה זוהמה עירונית שהצטברה על קירות וחומות כתוצאה מזיהום אוויר, תוך יצירת ציורי קיר מרהיבים אשר נושאים לפעמים גם מסרים פוליטיים.

תעלול מתוחכם מנע סגירת סקווט. סקווט בפרבר של אמסטרדם בהולנד, שכרישי נדל"ן החליטו לפנות אותו, הצליח למנוע את הפינוי בעזרת מסע ציבורי יצירתי שכלל בין היתר הדפסת עיתון מקומי מפוברק וקיום טקס פיקטיבי שבו נציג (מתחזה) של העירייה כי הוחלט להעביר את מבנה הסקווט לרשות התושבים.

פלאש מוב פילהרמוני. התזמורת הפילהרמונית של קופנהגן החליטה להפתיע נוסעי קרון רכבת בקונצרט מאולתר.

עוד באותו עניין:
2012 דרך עדשת המצלמה
מחאה ויצירתיות בעולם: 2012
התעלולים של 2012
מחאה ויצירתיות בישראל: 2012

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew