המהתלה הנועזת ביותר בתולדות המדע

מאז נודע לאנושות כי לאדם ולקופים יש מוצא משותף, חיפשו חוקרים בכל רחבי תבל אחר החוליה החסרה, אותם מאובנים של פרימט המייצג את שלב המעבר בין קופי האדם להומו סאפיינס.

ב-18 בדצמבר 1912 הודיע צ'רלס דוסון, עורך דין אנגלי מכובד ואנתרופולוג חובב, כי מצא שרידי גולגולת ולסת בקרבת העיירה פילטדאון שבאנגליה. דוסון הראה עוד קודם לכן את השרידים לידידו, חוקר המאובנים ארתור סמית וודוורד, שקבע כי הגולגולת נראית אנושית ללא ספק, אולם ללסת ישנה צורה קופית מובהקת. עם זאת, בגלל הקרבה של המקום בו נמצאו חלקי העצם, הסיקו השניים כי הגולגולת והלסת שייכות לאותו בעל-חיים.

השניים העניקו לגולגולת השלמה את הכינוי "אדם פליטדאון", והעריכו את גילה ביותר מחצי מיליון שנה. ההתרגשות בקהילה המדעית היתה רבה מכיוון שהמאפיינים של העצמות היו שילוב של אנטומיה אנושית – של בני אדם (הגולגולת) ואנטומיה של קופים (הלסת) – ומכאן שהיתה זו החוליה החסרה של מוצא האדם מהקוף.

במשך עשרות שנים נחשב קיומו של "אדם פילטדאון" לעובדה מוגמרת בקהילה המדעית, ורק בנובמבר 1953 נחשף כי השרידים של פילטדאון אינם אלא זיוף מתוחכם פרי מהתלה שנעשתה במכוון. ניסויים שערכו מדענים במוזיאון הבריטי העלו כי בעוד שגיל הגולגולת מוערך ב-50 אלף שנים, הרי שגיל הלסת הוא כמה עשרות שנים בלבד. עוד התברר כי הלסת הושחזה באופן שיתאים לגולגולת, וטופלה באשלגן די-כרומאט כדי לשוות לה מראה עתיק. החוקרים הסיקו שהלסת שייכת ככל הנראה לקוף אורנגאוטן וכי היא הוטמנה באתר החפירות בכוונה תחילה.

עד ימינו לא ברור מי אחראי לתרמית ולזיוף המדוקדק, אולם מרבית החוקרים גורסים כיום כי צ'רלס דוסון היה זה שעמד מאחורי הזיוף, לאחר שהתברר כי היה שותף עוד קודם לכן בתרמיות של עתיקות. עם זאת, אחרים גורסים כי מי שעמד מאחורי המהתלה היה לא אחר מאשר הסופר הבריטי ארתור קונן דויל – מחבר סיפורי הבלש הבדיוני שרלוק הולמס – שגר בסמיכות לפילטדאון ואשר היה בעצמו חובב מאובנים.

קריאה נוספת:
הגולגולת של איש פילטדאון
מה היתה תרמית פילטדאון

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew