לא ייאמן כי יסופר – שנת 2012

הסיפורים המופלאים והמופרכים ביותר של שנת 2012 בישראל ובעולם.

בשר מלאכותי: המבורגר מבחנה ראשון. לאחר שבשנת 2011 פיתחו נקניקיה ראשונה מבשר שמעולם לא היה בעל חיים, הודיע השנה צוות מחקר מאוניברסיטת מאסטריכט בהולנד על פיתוח המבורגר מבחנה ראשון בעולם.

מחקר: צמחים מתקשרים ביניהם כמו בעלי חיים. מחקר שנערך באוניברסיטת בן-גוריון ושממצאיו פורסמו בתחילת השנה מצא לראשונה יכולות תקשורת בין צמחים, שעד כה סברו כי רק בעלי חיים מסוגלים להן. עוד עלה מהמחקר כי צמחים חשים תשדורות מצוקה של שכניהם הצמחים ומסוגלים להעביר ביניהם מידע לגבי קשיים סביבתיים באמצעות אותות המועברים דרך השורשים.

בית משפט בבריטניה: הצבע סגול שייך לחברת קדבורי. האם מתקרב היום שבו תאגידים המזוהים עם צבע מסוים – כמו למשל קוקה קולה עם הצבע אדום ו-IBM עם כחול – יחזיקו בזכויות בלעדיות לשימוש בצבעים הללו? פסיקה של בית המשפט העליון של בריטניה שניתנה השנה מצביעה על כך שהיום הזה כבר כאן.

בית המשפט העליון פסק באוקטובר כי יצרנית השוקולד קדבורי היא החברה היחידה שרשאית להשתמש בצבע סגול מלכותי בעטיפה של ממתקים. פסק הדין ניתן על רקע מחלוקת בת מספר שנים בין חברת המזון האמריקאית קראפט – בעלת המותג קדבורי – לבין מתחרתה השווייצרית נסטלה.

קיפל שטרות כסף למטוסי נייר – ועלול להיכנס לכלא לשלושה חודשים. בנק ישראל הורה השנה להסיר מתערוכת אמנות עבודה המציגה שטרות כסף מקופלים כמטוסי נייר, בטענה כי הדבר מהווה פגיעה בכבודו של השטר ומהווה עבירה על החוק שדינה עונש של שלושה חודשי מאסר. עבודתו של האמן איתמר בורשטיין, שהוצגה במוזיאון הרצלילינבלום לבנקאות ונוסטלגיה, הוסרה על ידי בנק דיסקונט – שבבעלותו המוזיאון – בעקבות הוראת בנק ישראל. "הובהר לי ששימוש לא ראוי בשטרות כסף היא עבירה פלילית שניתן לשבת בעטיה עד שלושה חודשים בכלא. אבל הייתי רוצה לראות את השופט שהיה מכניס מישהו לכלא כי הוא עשה מטוס משטר כסף" אמר בורשטיין. "מסקנתי מהפרשה שהריבון אינו מצטיין בהומור".

מתאבלים בארה"ב יקבלו תרופות נגד דיכאון. איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי הודיע השנה על כוונתו להתחיל לתייג אנשים שסובלים מכאב נפשי עקב אבל על מות אחד מבני המשפחה, בתור מי שסובלים מהפרעה נפשית שמצריכה טיפול תרופתי. המהדורה החדשה של מדריך האבחנות הפסיכיאטרי האמריקאי (DSM), הנחשב ל"תנ"ך" האבחון הפסיכיאטרי, צפויה לבטל את ההפרדה בין אבל נורמלי – המתבטא בתחושת אובדן ועצבות עמוקה, ישנוניות, בכי, חוסר יכולת להתרכז, עייפות וחוסר תיאבון – לבין דיכאון קליני.

סירבו לשמוע נאום של שמעון פרס ונשלחו למעצר בית. שלושה סטודנטים פלסטינים במכללה להנדסה בירושלים הורחקו מהעיר לשבעה ימים משום שהחליטו להחרים נאום של נשיא המדינה שמעון פרס שהתקיים במכללה. בניגוד לשאר הסטודנטים הפלסטינים במכללה שפשוט לא הגיעו לשמוע את הנאום, שלושת הסטודנטים פרסמו הודעה בחשבונותיהם בפייסבוק בה הצהירו על כוונתם להחרים את הנאום. עקב כך, נשלחו שלושת הסטודנטים לבית משפט שגזר עליהם שבוע של מעצר בית והרחקה מירושלים.

שואה שנייה? פולין נשטפה בדם. תושבי קושצ'יז'נה בפולין התעוררו בוקר אחד בתחילת השנה וגילו כי דם מבעבע מפתחי הביוב ברחובות העיירה. התושבים ההמומים גרסו תחילה כי נחלי הדם מבשרים על בואו של עונש בקנה מידה תנ"כי, ובמובן מסוים הם צדקו: מקורו של הדם היה בחזירים שנשחטו בבית מטבחיים בקצה העיירה, וסתימה במערכת הביוב גרמה לכך שהדם התנקז לרחובות.

הפליץ על חייל צה"ל ונעצר. פעיל זכויות אדם בינלאומי בגדה המערבית נעצר בתחילת השנה לאחר שהואשם בכך שהפליץ על חייל צה"ל. הפעיל, שהיה בדרכו לדירתו בחברון, עוכב במחסום צה"ל לאחר שהחיילים זיהו כי מדובר בפעיל בינלאומי, ודרשו לערוך חיפוש על גופו ובחפציו. החיילים מצאו בתיק שלו שתי חבילות תה, הכריזו שמדובר בסמים, ומיהרו להזמין את המשטרה. עם זאת, השוטרים שהגיעו למקום נאלצו להודות כי החזקת תה איננה מהווה עבירה על החוק. אולם בכך לא הסתיים העניין. לאחר דין ודברים עם החיילים, הודיעו השוטרים לפעיל כי הוא ייעצר בכל זאת בגין "נפיחה על חייל" שהיא בבחינת העלבת עובד ציבור.

לבחור בני זוג לפי הריח. חוש הריח אמנם נחשב למשני ביחס לחושים אחרים, ובמיוחד חוש הראייה, אולם הריח הוא החוש הקדום ביותר שלנו, ומחבר אותנו ישירות וללא תיווך לרגשות וזיכרונות. מדוע אם כן, לא לבסס עליו החלטות בתחום הרה גורל כמו רומנטיקה? הכירו את "מסיבת פרומונים" – ליין מסיבות לפנויים ופנויות שבישם השמה את סצנת ההיכרויות של העיר ניו יורק. פרומונים הם חומרים אורגניים שהגוף מפריש, ואשר משפיעים על התנהגות בני אדם אחרים, ובמיוחד בתחום של משיכה מינית, הזדווגות ורבייה.

המשתתפים במסיבת פרומונים מתבקשים להביא עמם למסיבה חולצה בה ישנו בשלושה הלילות הקודמים, מבלי שהשתמשו בבושם או דאודורנט באותה תקופה. במסיבה עצמה, מוכנסת כל חולצה לשקית נפרדת וממוספרת, ומונחת יחד עם שאר השקיות בערימה על שולחן. במהלך המסיבה יכולים המשתתפים לגשת מפעם לפעם לשולחן, ולרחרח חולצות של זרים או זרות. כאשר מישהי או מישהו חשו כי הם נמשכים במיוחד לריח של חולצה מסוימת, הם צולמו בו במקום כשהם מחזיקים את החולצה בידם, והצילום הוקרן על הקיר כהזמנה לבעל/ת החולצה לבוא ולהציג את עצמו/ה.

ילד קרא להתיר כניסה חינם לאתר החרמון – ונעצר. ילד בן 13 מהכפר מג'דל שמס ברמת הגולן כתב בפייסבוק כי יש להתיר כניסה בחינם לאתר חרמון, ובעקבות זאת הגיעו שוטרים לביתו ועצרו אותו בחשד להפרת סדר. הילד, אשר בסך הכל ביקש למחות על כך שלמרות קרבתו להר המושלג, מעולם לא זכה לבקר בו, נחקר במשך שעתיים במשטרה בטרם שוחרר לביתו – לא לפני שהבטיח לאמו כי לא יעלה בדף הפייסבוק שלו עוד אמירות "מקוממות".

הצעת חוק בארה"ב: גבר שרוצה ויאגרה יחויב לעבור בדיקה רקטלית. בית המחוקקים של מדינת וירג'יניה בארה"ב החליט השנה לחוקק חוק אשר יחייב נשים בהריון ששוקלות לבצע הפלה לעבור לפני כן בדיקת אולטרסאונד – לא בגלל שיש בכך צורך רפואי, אלא רק משום שמתנגדי ההפלות רוצים שנשים יאלצו לראות את דמותו של העובר שאותו החליטו, בדרך כלל בלב כבד, להפיל.

כאן נכנסה לתמונה חברת בית המחוקקים ג'אנט האוול, אשר הציעה בתגובה להוסיף להצעת החוק סעיף שיחייב גברים שמבקשים לקבל תרופות במרשם לטיפול בבעיות אין-אונות לעבור לפני כן בדיקה רקטלית. "אנחנו זקוקות כאן לקצת שוויון מגדרי", אמרה האוול. "בית המחוקקים של וירג'יניה מתכוון להעביר חוק שיחייב נשים לעבור הליך רפואי מיותר על חשבונן. אם אנחנו מתכוונים לעשות זאת לנשים, אז למה לא גם לגברים?".

מתקפת סייבר חברתי נגד המשטרה. ארגון מחתרתי בשם "אות קין" לקח אחריות על מתקפת סייבר נגד מערכת המחשוב של משטרת ישראל, אשר אילצה את המשטרה לנתק את כל מחשביה מהאינטרנט, ולאסור הכנסת דיסק-און-קי ותקליטורים למחשבים.

מחקר: הורמונים משתוללים אצל גברים מונעים מהם לקבל החלטות כלכליות שקולות. מחקר שנערך בקרב סוחרים בבנקי השקעות בלונדון העלה כי גברים סובלים מתנודות בלתי פוסקות במצב הרוח עקב ההורמונים שמשתוללים בגופם, ולכן נוטים לקבל החלטות פיננסיות וכלכליות שגויות.

חוקר מערכות העצבים ג'ון קואטס מצא כי סוחרים בשווקים הפיננסים סובלים מתנודות חדות ברמה של הורמונים סטרואידים, בהם טסטוסטרון, אדרנלין וקורטיזול, אשר גרמו להם ליטול סיכונים מופרזים ולקבל החלטות מסחר חסרות אחריות. לפי המחקר, מצבם של הסוחרים דומה למצבן של נשים בתקופת המחזור החודשי, אלא שאצל הגברים המצב הזה מתקיים באופן קבוע.

יוון: היחידה לפיזור הפגנות נבלמה על ידי שוטרים שהפגינו נגד הצנע. אוטובוסים עמוסים בשוטרי היחידה לפיזור הפגנות של יוון שהיו אמורים לנסוע לעיר סלוניקי לקראת הפגנה גדולה נגד תוכנית הצנע של הממשלה, נחסמו ביציאה ממטה המשטרה על ידי שוטרים אחרים שהפגינו נגד הקיצוצים המתוכננים במשכורותיהם.

פיזור הפגנות עם פרסומות בשטחים. השנה דווח על שיפור ניכר באיכות הדיכוי בשטחים הודות לפרסום המשולב בתותחי קול.

פעילים למען עידוד ילודה הפיצו קונדומים מזויפים. אלפי קונדומים מזויפים שנמכרו השנה ברחבי ישראל הופצו על ידי פעילים לעידוד הילודה במטרה למנוע את אובדן הרוב היהודי בארץ. "היות שרבים בציבור היהודי מתנגדים לביצוע הפלות, החלטנו שהכי פשוט לגרום לגל הריונות בלתי רצויים שיבשיל בסופו של דבר לעלייה בילודה", אמרה אחת הפעילות שביקשה לשמור על עילום שם.

קמפיין: התרדמת של שרון – עונש על סברה ושתילה. קמפיין ציבורי שהושק בתחילת השנה בישראל טען כי השבץ המוחי והתרדמת בהם לקה ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, נבעו מקללה שהטיל עליו ישעיהו ליבוביץ שנים קודם לכן בעקבות טבח סברה ושתילה. "זהו אות אזהרה לפוליטיקאים ולראש הממשלה שלא להיגרר להרפתקאות מסוגו של שרון, אחרת המחיר האישי שהם ישלמו יהיה כבד מנשוא", נמסר ממטה הקמפיין. "אנחנו מאחלים לכולם בריאות שלמה אבל על המנהיגים להבין ולראות מה קרה לכל מי שהיה קשור לטבח סברה ושתילה. כולם נענשו בעקבות הקללה של ליבוביץ. שרון חטף שבץ, רפול מת מפגיעת נחשול מים, ואמיר דרורי שהיה אלוף פיקוד צפון בזמן הטבח, מת מדום לב באמצע טיול".

טרנד חדש בעולם האופנה: שימוש בשיער ועור אדם. אחרי סערת המסעדות הקניבליות, הגיעו השנה חלקי גוף האדם גם לתחום אביזרי האופנה.

להיט חדש בסין: אופניים בלתי נראים. להיט חדש שטף השנה את המדינה המאוכלסת בעולם שתושביה ידועים בחיבתם לאופניים: אופניים בלתי נראים. היתרון – לא צריך לקשור אותם כשמשאירים אותם בחוץ. החיסרון – כשהשמש יוצאת, אפשר לראות את הצל שלהם.

עוד באותו עניין:
החדשות הטובות של 2012
2012 דרך עדשת המצלמה
מחאה ויצירתיות בעולם: 2012
התעלולים של 2012
מחאה ויצירתיות בישראל: 2012

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew