בית משפט: אצבע משולשת לשוטר – לא עילה למעצר

בית משפט בארה"ב פסק כי הפניית אצבע משולשת לעבר שוטר אינה מהווה עילה למעצר של מבצע התנועה המגונה. "תנועת היד העתיקה לשם הבעת זלזול אינה מהווה בסיס לחשד סביר לעבירת תנועה ואיננו מעיד על פעילות פלילית עתידית", נכתב בפסק הדין של בית המשפט לערעורים בארה"ב.

פסק הדין ניתן בעקבות תביעה שהגיש ג'ון שוורץ, בן 62, לאחר שנעצר לפני שש שנים אחרי שהחליט להפנות אצבע משולשת לעבר שוטר תנועה שעמד בצד הכביש עם מד מהירות בעיירה במדינת ניו יורק. עילת המעצר הרשמית של שוורץ היתה הפרת הסדר הציבורי, אולם האישומים נגדו בוטלו בהמשך.

עם זאת, שוורץ החליט לתבוע את המשטרה בגין מעצרו. בשנת 2011 פסקה ערכאה שיפוטית נמוכה יותר לטובת המשטרה, אולם בית המשפט לערעורים ביטל כעת את הפסיקה, והורה לאפשר לתביעת הפיצויים שהגיש שוורץ נגד השוטר שעצר אותו להישמע בבית המשפט.

המסורת של זקירת אצבע לשם הבעת זלזול היא בת אלפי שנים. התנועה מוזכרת במחזה "העננים" של המחזאי היווני אריסטופאנס בן המאה החמישית לפני הספירה, ויש המפרשים גם את דברי הנביא ישעיהו "אִם-תָּסִיר מִתּוֹכְךָ מוֹטָה, שְׁלַח אֶצְבַּע וְדַבֶּר-אָוֶן" כהתייחסות לתנועה זו. הרומאים כינו את התנועה דיגיטוס אימפודיקוס – אצבע מחוצפת.

בתקופת ימי הביניים נאלצה האצבע המשולשת לרדת למחתרת, אולם במאה ה-19 שבה והופיע הודות להמצאת הצילום. הפיתוי להניף אצבע אמצעית רגע לפני הבזק המצלמה פשוט היה גדול מדי. התנועה המגונה המשיכה לצבור פופולריות לאחר המצאת הרכב, אשר איפשרה לזקור אצבע מתוך המרחב המוגן יחסית של מכונית נוסעת. כיום כבר ניתן למצוא אותה כמעט בכל מקום, החל מחצרות בתי ספר והפגנות, וכלה בשערי מגזינים, סרטים וסדרות טלוויזיה.

עוד באותו עניין:
אצבע משולשת – פרויקט מיוחד

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew