גברים ברעלה, רעיון מצוין

פורסם במקור בבלוג לא למות טיפש

כותרת ראשית בעיתון "ידיעות אחרונות" השבוע בישרה על אופנה חדשה בקרב חסידי ברסלב: גברים ברעלה.

התמונות צולמו בשדה התעופה בן גוריון. החסידים, בדרכם לקברו של רבי נחמן מברסלב באומן, מתגוננים מפני מראות בלתי צנועים: "נשים בלבוש לא הולם, או נשים בכלל", כלשון הכתבה. מי בצעיף, מי בכיסוי העיניים שמחולק במטוסים – חלקם מצליחים לא להיחשף ולו לאשה אחת בכל מהלך המסע, עד לקבר הרבי עצמו. "המטרה היא להתקדש כמה שיותר", אמר אחד החסידים, "מטרת כל הנסיעה היא כפרה על התבוננות בנשים לא צנועות".

אני בעד. מה זה בעד – מדובר בטרנד מהפכני ממש. לא עוד להעניש את הנשים עצמן על הגירוי המיני שהן מעוררות בגבר החרדי; לא עוד הרחקה של נשים לירכתי האוטובוס; לא עוד התנכלות לנשים "לא צנועות" שנקלעות לשכונות חרדיות; לא עוד רגימה באבנים של אוטובוסים שאינם "למהדרין".

בקיצור: לא עוד הענשת הקורבן, אלא הענשת התוקפן. אומנם, מדובר בענישה עצמית – הגבר עוטה על עצמו רעלה – והתוקפנות היא עדיין פוטנציאלית לגמרי – מחשבות חטא. ובכל זאת, העקרון שנקבע כאן הוא עקרון מוסרי לעילא ולעילא. קצת מצער שצריך להרחיק עד אוקראינה כדי לעבור סדרת חינוך שכזאת, אבל בעצם, ההגיון פשוט. את הנשים האוקראיניות אי אפשר לכסות בפיאות ורעלות או לדחוק לאזורים מרוחקים מעבר לטווח הראייה של הגבר החרדי. על כן הוא נאלץ להשית את המגבלות על עצמו. הסיבה היחידה שהפתרון הזה עדיין לא מיושם באופן גורף בארץ היא שבנשות ישראל כן אפשר להתעמר בלי חשבון, ואף לקבל את ברכת הרשויות לכך.

על כל פנים, את עקרון הענישה העצמית ניתן ורצוי להרחיב לסיטואציות דומות.

למשל, נהגי אוטובוס או מאבטחים גזעניים שפשוט חייבים לקלל ולהשפיל אתיופים – יתכבדו ויעטו גם הם רעלה (נהג עם רעלה זה בעייתי אתם אומרים? שירכיב משקפי ראיית לילה, שיצבעו את כל הנוסעים בצבע ירוק אחיד. זה גם בעייתי? תשמעו, הבעיה היא של הנהג, לא של האתיופי, שיפתור אותה בעצמו). אישי ציבור ושרי ממשלה שקשה להם עם כל "הזרים" האלה? קדימה, תתכסו ברעלה, בפנים הכל ייראה לכם מוכר וזר גם יחד. יהודים שלא נעים להם לראות מול העיניים יישובים של בדואים או פלסטינים, שעצם המראה של ערבי עם קורת גג מעל ראשו מעורר בהם מחשבות חטא וטרנספר? אודרוב, כנסו מתחת לרעלה. שמה יהיה לכם נקי, ותריחו רק את הזיעה המבושמת של עצמכם. גברברים זבי-חוטם שקראו שלשום עמוד וחצי על תולדות הציונות, החליטו אתמול להעביר את התואר "ציוני" על שמם בטאבו, והיום מנסים להיפטר ולפטר את כל מי שלא מתיישר לפי ההגדרה שלהם? כן, גם אתם.

יש הרבה מקום מתחת לרעלה של חסידי ברסלב, והיא נושאת קולה וקוראת לכל הישראלים רדופי מחשבות החטא, מיוסרי האלימות הכבושה והלא-כבושה, שמתרוצצים אנה ואנה וחובטים באמוק עם נבוט על כל סובביהם. בואו, בנים אבודים, בואו והצטנפו מתחת לרעלה עם כל מי שדומה, אבל רק ממש-ממש דומה, לכם.

[אה, אתם כבר שם?]

2 תגובות

 1. ברסלב מאיר
  ינו 21, 2016

  מאמר מגניב…
  אבל חסידי ברסלב אף פעם לא היו כאלו משוגעים
  זה המצאות של הבעלי תשובה החדשים
  ברסלב הם אנשים נורמלים שומרים על הצניעות בלי צומי ורעיונות שונים…

  ברסלב מאיר – יהדות בטעם טוב !
  http://www.breslevmeir.com

  להגיב

 2. חוי
  דצמ 24, 2014

  שלום לך אחותי היקרה

  מה שמציק לנו בחצאיות קצרות, בבגדים צרים, וכו' זה ממש לא טפשי וזה קשה מאוד לכל בת ישראל ולכל אשה בעולם, היום שאני נשואה ואחרי שהבנתי מה זה "ראש של גבר " החלטתי בלי נדר להאריך (ולא ללבוש את המגף הזו..) את כל החצאיות הקצרות, וזה באמת ממש מאוד קשה לי. אבל אנו משתדלות לעשות את זה לכבוד ה´ יתברך שמו, שהוא יותר חשוב מכל השאר, והוא יתן לנו כוח להחזיק מעמד ורק בבריאות. לא ניצחתי ביום אחד, אלא היו לי עליות וירידות, ואיני יכולה לספור כמה פעמים נפלתי. אך קמתי. לא התייאשתי ואחרי מאבק ארוך ועיקש, ניצחתי. אני גאה בזה גאווה טהורה. אם תצליחו בבת אחת אשריכן, אני רק מספרת מה היה אצלי. אולי אני עוד בקבוצת סיכון ועלי להיזהר, אבל אני חושבת שבס"ד יצאתי מזה.

  דרך אגב, גם לא לחבוש פאה מעוצבת ויפה, אלא מטפחת -חתיכת בד זה קשה מאוד. אבל אם לא רוצים להיות צבועים, ואם כבר שומרים אז עד הסוף כי גם ככה מוותרים ולא נהנים מהעולם הזה אז לפחות נשתדל לדאוג על העולם הבא ולפום צערא אגרא. יישר כוחך !

  אחותי היקרה, על גופך תשמרי! כך את עצמך תכבדי! את בת מלך! נסיכה! את יהלום יקר! את מלכה של העולם! יהלום שומרים בתוך קופסא, שומרים בכל משמר כי הוא בעל ערך יקר, כך תשמרי על עצמך! תזכרי תמיד שאת בעלת ערך יקר מאוד! תשמרי על הכבוד שלך אחותי את יקרה לי! נסיכים בני מלכים נמשכים למידות טובות ולצניעות, תחשבי על עצמך מה את רוצה למשוך? זבובים או נסיכים. אל תנסי לרצות אחרים.

  בגלל נשים הלובשות קצר וכו' הבנים נכשלים בהרהורים אסורים.. רואים הגוף שלכם ברחוב, בתמונות, והראש שלהם בענינים, בגללכם הם שופכים זרע (ז"ל), ופוגמים בברית שלהם אם אלוקים! מי יתן על זה את הדין את חושבת? אלו הבנות ונשים היפות, שמושכים את העין בבגדים צרים וקצר, הם יתנו את הדין!

  דיי לעשות מעצמיכם צוחק דיי הגוף שלך יקר אחותי! יש לך כבוד? יש לך ערך? אז תשמרי עליו! אם הגוף שלך יקר תכסי אותו בבגדים ארוכים ורחבים! דבר יקר דבר שיש לו ערך שומרים עליו!! מסתרים אותו!! בכספת!! סליחה על הביוטים אבל רק ככה מבינים. "וחס ושלום. ממש לא התכוונתי לפגוע באף אחד", בטח לא בך. רק תבדקי את עצמך….

  כל הכבוד לך נשמה טהורה וקדושה!!! תמשיכי לשמור על הכבוד שלך, ואם את תכבדי את עצמך יכבדו אותך בחזרה!!!!!!
  בהצלחה
  חוי י.

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew