משטרת יפן עצרה חתול במסגרת מצוד אחרי האקר "טרוריסט"

משטרת יפן ביצעה בינואר 2013 מעצר יוצא דופן: שוטרים יפנים עצרו חתול המתגורר על אי סמוך לעיר טוקיו, במסגרת מצוד אחרי האקר מסתורי שאיים לבצע פעולות טרור, ואשר מצליח זה חודשים ארוכים להתל ברשויות החוק. חוקרי המשטרה איתרו את החתול ואת כרטיס הזכרון הדיגיטלי שהוסתר בקולר שלו, לאחר שהצליחו לפתור חמש חידות שפירסם ההאקר בתקשורת, ואשר פתרונן הוביל אותם לחתול.

     צילום אילוסטרציה

כרטיס הזכרון שהוטמן אצל החתול כלל מידע על וירוס מחשבים שבעזרתו השתלט ההאקר על מחשבים של מספר אנשים ביפן בחודשים שקדמו למעצר החתול, ופרסם באמצעותם סדרה של איומים לבצע פעולות טרור ברחבי המדינה. האיום הראשון – להרוג אנשים ללא הבחנה בעיר אוסקה – הועלה לאינטרנט בחודש יולי 2013. בהמשך פורסמו ברשת גם איומים לתקוף את גן הילדים אליו הולכים נכדיו של הקיסר אקיהיטו, ולפוצץ מקדש במחוז מיה.

אף לא אחד מהאיומים מומש, אולם הם אילצו את המשטרה להעלות את הכוננות שוב ושוב, וחשפו את המשטרה עתירת התקציב במערומיה. לבסוף, בחודש ספטמבר 2012, עצרה משטרת יפן – ברעש וצלצולים – ארבעה גברים שעמדו לטענתה מאחורי פרסום האיומים באינטרנט. אלא שכעבור מספר שבועות התברר שכל הארבעה חפים מפשע וכי למעלה הם נפלו קורבן לווירוס שהשתלט מרחוק על המחשבים שלהם, ושלח באמצעותם את האיומים. "הודאות" החשודים במעשים, כך התברר, נסחטו מהם בחקירת המשטרה. הארבעה שוחררו ממעצר והמשטרה נאלצה להתנצל בפניהם ולהודות כי נפלה בפח שטמן לה ההאקר המסתורי.

"רציתי להפיל בפח את המשטרה. רציתי להביך אותה בפומבי", כתב ההאקר במייל ששלח לתקשורת באוקטובר. "זו גם הסיבה ששלחתי את ההודאה שלי בביצוע המעשים – כדי שהעצורים ישוחררו", הוסיף.

ההתפתחות המשמעותית הבאה בפרשה התרחשה ב-11 בנובמבר 2012 כאשר חדרי חדשות של אמצעי תקשורת ברחבי יפן קיבלו הודעה בזו הלשון: "הרבה זמן לא התראינו. אני הפושע האמיתי. עשיתי טעות. כנראה אני הוא זה שהפסיד במשחק. היות שאינני רוצה להיתפס, בכוונתי לתלות את עצמי. זה היה משחק נחמד, להתראות. נפגש בעולם הבא". המשטרה הצליחה לאתר את מקור האי-מייל בבניין דירות בעיר יוקוהמה, אולם שוב לא הצליחו למצוא קצה חוט כלשהו לקידום החקירה.

בחודש דצמבר, לאור חוסר התקדמות החקירה, הודיעה משטרת יפן כי תעניק פרס של שלושה מיליון ין (כ-125 אלף שקל) למי שיסייע בלכידת ההאקר החמקמק. היתה זו הפעם הראשונה בתולדות רשויות החוק ביפן שהוצע פרס כספי עבור לכידתו של פשע מקוון.

כעבור מספר שבועות, בערב ראש השנה האזרחית, חלה ההתפתחות האחרונה בפרשה, כאשר ההאקר שלח אי-מייל נוסף לתקשורת. "זו הזמנה למשחק חדש", כתב. "אתם ניצחתם במשחק הראשון, ולכן אני מתחייב להפסיק לשלוח איומים אנונימיים בעזרת וירוס המחשב". באשר למשחק החדש, הוא כולל חמש חידות שמי שיצליח לפתור אותן – כך הבטיח ההאקר בהודעתו לעיתונים – יזכה ב"סקופ ענק".

הן התקשורת והן המשטרה פתחו במרוץ לפענוח החידות, אשר הוביל אותן בסופו של דבר אל אנושימה – אי קטן הנמצא מרחק שעה מטוקיו – שם אמור היה להיות חתול עם קולר בצבע ורוד שאליו הוצמד כרטיס זכרון עם קוד וירוס המחשב בו השתמש ההאקר. החתול המבוקש אותר בסופו של דבר על ידי בלשי משטרה סמוך לגן הבוטני באי, וכרטיס הזכרון הוחרם ממנו.

לפי הדיווחים, החתול לא גילה התנגדות להחלטת השוטרים לעכב אותו וגם לא ניסה להימלט מהמקום כאשר הבלשים התקרבו אליו. למעשה, הוא פשוט ישב במקום והתבונן בצוות התקשורת שצילם את האירוע. אולם ברגע האחרון, כאשר בלש המשטרה כבר החל להוריד ממנו את הקולר, ניסה החתול לפתע לקפוץ, אך השוטר הספיק להסיר ממנו את הקולר.

לא ברור מה המניע שעומד מאחורי משחק החתול והעכבר בו משחק ההאקר המסתורי עם המשטרה, אולם לפי הערכות מסוימות, פעולותיו נעשות במחאה על חוקים חדשים ביפן נגד פיראטיות ברשת. פרשנים אחרים העריכו כי ההאקר פשוט נהנה להתל במשטרה ובתקשורת. ההאקר עצמו סיפק רמז למניעיו כאשר כתב בהודעה שצירף לכרטיס הזכרון: "הייתי מעורב פעם בתקרית, ולמרות שהייתי חף מפשע, נאלצתי בעקבותיה לשנות באופן משמעותי את מסלול חיי".

תגובה אחת

  1. יאיר ישראל חרעוץ
    יונ 28, 2014

    לפעמים מביאים את המשטרה רק לחשוד כדי שיהיו עסוקים לשווא במרדף סרק רק כדי שחפים מפשע יהרגו או יגיעו להיזק כלשהוא משוד או מגנבה או סכנה כי השוטרים עסוקים מדי או כי לאור גלים של דיווחים הכוזבים לא נשאר למשטרה אמון בפניות של אזרחים תמימים…

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew