משתמטים, 1942

פורסם במקור בבלוג של פלצן מתנשא

הימים ימי מלחמת העולם השנייה. בין הקיבוץ המאוחד, הספונסר הלא-רשמי של הפלמ"ח ובין סיעת הרוב במפא"י, שתמכה בגיוס לצבא הבריטי, מתחולל קרב פוליטי על ליבותיהם של צעירי היישוב המבקשים להתגייס.

"…אך באותו זמן התחולל מפנה אצל ראשי "הרוב במפא"י" ביחס לגיוס ולמגויסים [לצבא הבריטי]. במזכירות מפא"י הסביר שרתוק לבן גוריון את השינויים שהתחוללו בעת היעדרו [בן-גוריון ‎‎חזר משהות בארה"ב]: כל שלבי הגיוס, עד כה, היו מלווים בנסיונות להביא להתעוררות הישוב על ידי אספות, דיבורים, ועידות, כינוסים ושפע של חומר בדפוס. כל זאת בהשתתפות אירוגני נוער ואירגוני מתנדבים. אבל התברר כי כל זה אינו מועיל אלא אם קיים צו ברור והסדר ברור. לפיכך הגבירה ההנהגה את השימוש בסנקציות. אלה הוטלו על סרבני הגיוס וכללו פיטורים ממקומות עבודתם, פרסום שמותיהם וכתובותיהם, גירושם ממוסדות ומאירגונים כגון ההסתדרות ומפלגות פוליטית, ואף נקיטת אלימות פיזית.

מסוף שנת 1942 הופעלו הסנקציות בעזרת גייסים, שנעדרו, אומנם, סמכות רשמית, אבל יצגו את "רוח ההתנדבות". הגייסים עברו במקומות עבודה, סרקו בתי-קפה ובתי-קולנוע, ביקרו שוב ושוב בבתי "חייבי הגיוס" ובבתי קרוביהם. במקרים אחדים הדיבורים על "העמדת המשתמט לעמוד הקלון" או "הטלת פחד עליו" תורגמו ממליצה למעשה: אנשים הוכו ברחובות, הושקו שמן קיק, פניהם כוסו בצואה, גופם נמרח בזפת ובנוצות, אחד מהם הוכנס לארגז בצהרי יום, על אחר נתלה שלט שהכריז על השתמטותו מגיוס, אפילו פצצות נזרקו לבתי משתמטים. בירושלים הוטלו חמש פצצות כאלה בתוך שבועיים.

על אווירת הימים ההם מלמדת עדותו של אליהו לנקין, איש הימין הרוויזיוניסטי:

"אני בפירוש סירבתי להתגייס לצבא הבריטי, ובעקשנות לא עשיתי זאת גם כאשר היתה בישוב אווירה של לחץ מוסרי, והייתי אומר פיזי, על צעירים בגיל הגיוס… אני נזכר בתקופה ההיא בסיוט, כאשר היו מוציאים צעירים מתוך בתי-הקולנוע ובתי-הקפה ומתנפלים עליהם ועושים להם כל מיני שערוריות בפומבי, ומפעילים עליהם לחץ מכל מיני כיוונים ובכל מיני צורות על מנת שיתגייסו… וכל הלחץ הזה נעשה… מתוך חוגי ה"הגנה", מה שנקרא הישוב המאורגן".

היו אלו סממנים ראשונים של מדינה-בדרך, המאופיינים במאמץ שעושה ההנהגה להטיל את מרותה ולהשיג מונופול על אמצעי האלימות בחברה".

מתוך ספרו של אורי בן-אליעזר, "דרך הכוונת: היווצרותו של המיליטריזם הישראלי 1936-1956", עמודים 105-106.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew