בלאק בלוק מגיע למצרים

במהלך ההתקוממות של השבוע החולף נגד משטרו של הנשיא מוחמד מורסי, נראתה ברחובות מצרים תופעה חדשה ובלתי מוכרת עד כה במדינה: מפגיני גוש שחור (בלאק בלוק) אנרכיסטים עוטי כובעי גרב ודגלים שחורים שהתעמתו עם כוחות המשטרה.

בקהיר, פעילי בלאק בלוק השליכו בקבוקי תבערה לעבר בניין הפרלמנט המצרי ומספר סניפים של תנועתו של הנשיא, האחים המוסלמים. בעוד שבאלכסנדריה חסמו אנשי בלאק בלוק כבישים ומסילות רכבת.

"אתמול בלילה, האנרכיזם זנח את ציורי הגרפיטי והמפגשים המצומצמים, והתעורר לחיים ברחובות קהיר עם השלכתם של בקבוקי תבערה לעבר משרדים של האחים המוסלמים, ותוך הכרזה על עצמו ככוח חדש במהפכה החברתית המתמשכת שניצתה במצרים לפני שנתיים", דיווח הבלוג Even if Your Voice Shakes.

אנרכיסטים היו פעילים במצרים עוד בטרם המהפכה שהביאה להפלתו של שלטון מובארכ לפני שנתיים, אולם עד כה הם לא התארגנו כקבוצה גדולה תחת הדגל האנרכיסטי. הגוש השחור שהגיח לרחובות בהפגנות הימים האחרונים גם כלל נשים לא מעטות. "הרגע חלפה על פניי בריצה פעילת בלאק בלוק שלבשה שמלה ארוכה וניקאב (כיסוי פנים החושף רק את עיניה של האישה)", דיווחה העיתונאית רזאלה אירשד.

מפגינים באירופה ובארה"ב משתמשים בטקטיקת גוש שחור זה שנים, בעיקר בהפגנות גדולות. השימוש בטקטיקה זו היה נפוץ במיוחד בגרמניה בשנות ה-70, ובהפגנות הענק האנטי קפיטליסטיות של שלהי שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000. מפגיני בלאק בלוק נוהגים בדרך להסתיר את פניהם במהלך הפגנות, ורואים בגרימת נזק לרכוש אמצעי לגיטימי להשגת יעדיהם.

עוד באותו עניין:
עלון במצרים: "איך להפגין בחוכמה"
יודח הנשיא הבא (מי שהוא לא יהיה)
אמני גרפיטי בקהיר "העלימו" מחסומים
אלף פעמים לא

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew