ח'ירבת סוסיא: סיפורו של כפר שעתידו לוט בערפל

מאות תושבי הכפר ח'ירבת סוסיא שבדרום הר חברון נאבקים מזה שנים בבית המשפט על זכותם להישאר על אדמתם. עתידו של הכפר – שאינו מחובר לתשתיות חשמל, מים וביוב – לוט בערפל מאז שתושביו גורשו ממקום מושבם המקורי בשנות ה-80 כששטח הכפר הוכרז אתר ארכיאולוגי, והכניסה אליו נאסרה לפלסטינים. בלית ברירה, וללא פתרון חלופי, עברו התושבים להתגורר באדמותיהם החקלאיות הסמוכות, שם אין אישורי בנייה.

באמצע יולי 2015 הודיע המנהל האזרחי לתושבי סוסיא על כוונתו להרוס כ-40 מבנים, בהם מתגוררים כ-90 בני אדם, מיד לאחר חודש הרמדאן, שהסתיים השבוע. למרות דיון הצפוי בעתירת תושבי הכפר נגד הריסתו, המנהל האזרחי עלול להרוס בכל רגע את בתי הכפר. תושבי ח'ירבת סוסיא שמספרם נע בין 250 ל-350, בהתאם לעונות השנה, ייוותרו ללא קורת גג בתנאי המדבר הקשים.


 

 זה היה ביתי  

מוחמד נוואג'עה, פלסטיני בן שישים, ובנו הצעיר נסר, מגיעים לאתר ארכיאולוגי בדרום הר חברון בו מוצגים שרידיו של סוסיא, ישוב יהודי מהתקופה הרומית-ביזנטית, וקונים כרטיסי כניסה. זאת דרכם היחידה לשוב אל כפר הולדתם, אליו לא נכנסו מזה כחצי יובל, עד אותו היום.


 

 סוסיא לעד  

סרט שנעשה על ידי תושב הכפר סוסיא איברהים נאווג'ה.


 

 עקירה  

מתוך פרויקט We Never Finished 1948 של אקטיבסטילס.


 

 סיפורם של תושבי סוסיא 

סרטון מבית היוצר של רבנים למען זכויות אדם משנת 2013.


 

 מרכז סוסיא ליצירה ולמידה 

מרבית הצילומים הבאים צולמו על ידי נשות כפר סוסיא במסגרת סדנת צילום של אקטיבסטילס שהתקיימה במרכז סוסיא ליצירה ולמידה בשנים 2010-2011.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew