תמיד לצד המדוכאים

עקיבא אור, סופר, פעיל זכויות אדם וממייסדי ארגון מצפן, הלך לעולמו. לזכרו.

"מטרות ארגון מצפן טרם מומשו – וטרם התיישנו. את משימותיו ישלים דור חדש של מהפכנים בעתיד". (עקיבא אור, ספטמבר 2008).


 פוליטיקה ללא פוליטיקאים 

"תנועת מחאה היא אך ורק תנועה שמוחה על עוולות שהממסד גורם, ומעצם טבעה היא מגיבה, ולא יוזמת. הממסד יוזם – הציבור מגיב. היוזמה נשארת אצל הממסד. מה שתנועת מחאה חייבת ליזום זה להפוך לתנועת חלופה. היא צריכה להקים מתוכה חלופה לממסד. והחלופה היום היא די ברורה: במקום לבחור נציגים לכנסת, כל אחד משתתף בכל הצבעה פוליטית על כל החלטה פוליטית… הזמן ששיטת ההחלטות הפוליטיות באמצעות נציגים עבר. אני לא רוצה שמישהו ייצג אותי. אנשים יכולים לייצג את עצמם, הם לא צריכים נציגים. מפני שהיום, בניגוד ללפני 30 שנה, יש לנו את הטלפון הנייד. ואם אני יכול לבחור "כוכב נולד" או מי הרקדן הכי טוב או מי שהישרדות הכי טוב, אני גם לבחור בזה". עקיבא אור על המאבק למען צדק חברתי. 2012.


 אנטי ציונות ואנטי קפיטליזם 

"אני לא יודע כמה מכם היו פעילים פוליטית במהלך שנות ה-70, אבל באותן שנים זה היה "in" לשנוא את מצפן. אם לא שנאת את מצפן, אז לא היית פטריוט, והיית חתיכת זבל. מצפן זה היה דבר שצריך לשנוא אותו… היות שאנחנו עזבנו את המפלגה הקומוניסטית, היינו מאוד נגד מונוליטיות אידיאולוגית. אז במצפן היו גבולות. קודם כל, אנטי-ציונות. לא בלתי, אלא אנטי. זה הדבר הראשון. דבר שני, אנטי קפיטליזם. בתוך גבולות אלו תהיה מה שאתה רוצה. רוצה להיות טרוצקיסט? – תהיה טרוצקיסט. רוצה להיות אנרכיסט? – תהיה אנרכיסט. רוצה להיות מאואיסט? – תהיה מאואיסט. אבל יש גבולות: אנטי ציונות ואנטי קפיטליזם". עקיבא אור על הארגון הסוציאליסטי הישראל. 1997. סרטו של ערן טורבינר על מצפן.


 להפגין לא כדי לשנות את העולם – אלא כדי שהעולם לא ישנה אותי 

עקיבא אור בהפגנה נגד נשק גרעיני ביום השנה להטלת פצצת האטום על הירושימה. 2007.


 תמיד לצד המדוכאים 

"בתקופה שהייתי בלונדון, לא פעם כאשר קיימנו הפגנות מול שגרירות ישראל, היו חולפים במקום יהודים שהיו שואלים אותי בתמיהה: 'אתה יהודי? אז איך אתה מפגין נגד ישראל? למה אתה תומך בערבים?'. ואני נהגתי לענות להם: 'אני לא תומך בערבים'. 'אז במי אתה תומך', הם היו שואלים. 'אני תומך במדוכאים!', עניתי". עקיבא אור בפגישה עם פעילי תנועת הסולידריות הבינלאומית.


 איך הגעתי לפוליטיקה 

עקיבא אור, שעבד כמלח בצי הסוחר באונייה "תל אביב", מספר על שביתת הימאים ב-1951. מתוך סיפורו האישי שנכתב ב-2008.

"בבוקר יום שישי קר וגשום עמדתי על סיפון ה"תל אביב" בשמירה וראיתי על הרציף מתאספים מאות שוטרים, בקסדות, מעילי גשם ואלות, ועולים לסירות כדי לתקוף את ה"תל אביב". מיד הזעקתי את כל הצוות. המראה של מאות שוטרים בקסדות ואלות הבהיר לי כי פוליטיקה היא יותר מאשר תככים ושחיתויות של פוליטיקאים. עד אז ראיתי רק שוטר אחד או שניים עוסקים בשמירת חוק או אזרח. היו אלה שוטרי תנועה או ציידי כייסים שהגנו על האזרחים והחוק. מעולם לא ראיתי מאות שוטרים בקסדות באים כצבא לתקוף אזרחים שלא הפרו שום חוק. השביתה היתה חוקית, מדוע באו מאות שוטרים לתקוף אותי? התקפת המשטרה על ה"תל אביב" עוררה אצלי שאלות כמו: שוטרים מקבלים משכורת מכספי מסים שאזרחים משלמים למימון אכיפת החוק. מדוע הם תוקפים אזרחים שומרי חוק? מי שלח אותם לתקוף אזרחים שומרי חוק? מאיזו סיבה ובאיזו סמכות? אם השוטרים לא שומרים על החוק על מה הם שומרים?

בשנים ההן, כשמפלגת בן-גוריון שלטה בכנסת, בממשלה, במשטרה, בהסתדרות, במועצת פועלי חיפה, בעיריית חיפה, בנמל חיפה, בחברת "צים" ובמשטרת חיפה, היתה לכך תשובה ברורה: המשטרה שומרת על שלטון בן-גוריון.

ראיתי שהמשטרה שומרת על המשטר – ועל השלטון, ורק אחר כך על האזרח. התחלתי לתהות, מדוע פועל המשטר נגדי? מי החליט זאת?

כך הגעתי לפוליטיקה.

לאחר רבע שעה הגיעו סירות השוטרים לאונייה, הציבו את הסולמות ומפקד משטרת חיפה בודינגר טיפס על הסולם כשהוא מנופף בידו באקדח.

כך הגיעה הפוליטיקה אלי.

ב-1970 פגשתי סטודנט אמריקאי שהפגין ב-1968 מול ועידת המפלגה הדמוקרטית בשיקגו והוכה על ידי שוטר באלה. הוא אמר לי: "מכת השוטר פתחה לי את הראש לפוליטיקה טוב יותר מכל שיעור ב'מדעי החברה' או ב'תורת המשטרים'". נזכרתי בבודינגר מנופף מולי באקדח והסכמתי עם הסטודנט.

כשאזרח שומר חוק מותקף על ידי שוטרים הוא מתחיל לשאול את עצמו שאלות על תפקיד המשטרה והמשטר, על מהות הצדק, על מבנה החברה, הוא לומד שפוליטיקאים קובעים את החוק ואת התנהגות המשטרה".


 כתביו של עקיבא אור 

אתר אינטרנט שבו ניתן להוריד ולקרוא את ספריו. מאמרים פרי עטו אפשר לקרוא באתר מצפן ובאתר הגדה השמאלית.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew