גיבור המחאה ביוון

כל מי שעקב אחרי דיווחי טלוויזיה על ההפגנות ששטפו את יוון בתחילת העשור במחאה על מדיניות הצנע של הממשלה, ודאי שם לב לכלב רחוב שהקפיד להשתתף בכל ההפגנות באתונה.

לוק ("נקניקיה" ביוונית), הכלב האנרכיסט שהתרוצץ בין רימוני גז מדמיע וסילוני תותחי מים, ונהג לחצוץ בגופו בין המפגינים לשוטרים, הלך לעולמו בתחילת אוקטובר 2014.

לוק, שהיה בעבר מועמד לתואר איש השנה של המגזין "טיים", מת כתוצאה מבעיות רפואיות שמהן סבל עקב חשיפתו החוזרת ונישנה לגז מדמיע, לדברי מספר אנשים.

נאמנותו של לוק למפגינים בעימותים מול המשטרה הפכה לשם דבר, ומספרים כי רק פעם אחת עמדה נאמנותו של לוק למפגינים בספק. היה זה בספטמבר 2011, כאשר שוטרים ששבתו במחאה על קיצוץ שכרם קיימו תהלוכת מחאה באתונה. תחילה נראה לוק מבולבל מכיוון שהן המפגינים והן השוטרים שהגיעו לפזר אותם, לבשו מדי משטרה. אולם מרגע ששוטרי היחידה לפיזור הפגנות תקפו את המפגינים, הצטרף לוק ללא היסוס לצד המוחים.

הכלב לוק שייך לשושלת מפוארת של כלבי רחוב פוליטיים וחופשיים באתונה, בהם כלב בשם תודוריס אשר יש הגורסים כי למעשה מדובר באותו הכלב. אבל על דבר אחד כולם מסכימים: שהמפורסם ביותר מבין הכלבים הפוליטיים של בירת יוון הוא זה שהחל במסורת מחאת כלבי הרחוב: קנלוס הכלב האנרכיסט.

קנלוס – "קינמון" ביוונית – נהג במשך שנים להפגין לצד אנרכיסטים וסטודנטים באתונה, והפך עד מהרה לאחד מסמלי המאבק העממי נגד שחיתות השלטון. העיתון הבריטי "גרדיאן" אף הקדיש לו אוסף צילומים, ויש לכבודו אפילו ערך בויקיפדיה.

סיפורו של קנלוס החל באוניברסיטה הטכנית של אתונה, בה התגורר במשך למעלה מעשור. הוא נהג להסתובב במסדרונות האוניברסיטה ואף היה משתתף בישיבות מועצת הסטודנטים. הנהלת האוניברסיטה לא ראתה בעין יפה את הכלב המסתובב חופשי ומאושר בשטח הקמפוס, והזמינה לוכד כלבים אשר תפס את קנלוס. אך הסטודנטים הזועמים והמוני החתימות על עצומות למענו אילצו את ההנהלה לשחרר אותו.

אלא שקנלוס הקשיש מעולם לא התאושש מהתקופה בה היה כלוא, וסבל מאז מבעיות פרקים קשות. הסטודנטים של אוניברסיטת אתונה גייסו כסף ורכשו עבורו כסא גלגלים מיוחד לכלבים, ואת ימיו האחרונים העביר בביתו של אחד הסטודנטים. בתחילת יולי 2008 קנלוס הלך לעולמו בשיבה טובה (בגיל 17) ונקבר בשטח האוניברסיטה. לפי מספר עדויות, הכלב לוק שמשתתף דרך קבע בהפגנות בשנים האחרונות היה אחד מצאצאיו.

לאחר מותו של קנלוס נכתב שיר לזכרו. תרגום חופשי של קטע מהשיר על פי אתר RebelDog:

שיר למען הכלב קנלוס
שנשך אותי – אבל אני מבין אותו.
הוא נחוש בדעתו להזכיר לי
את הפשרות שעשיתי בחיי.


והנה הצצה לפרקים נוספים במדור "א וילדע חיה".

 "החתול הנביא" אוסקר 

"החתול הנביא" אוסקר, אשר מתגורר בבית אבות בארה"ב, התפרסם בראשונה בזכות מאמר שפורסם עליו בכתב העת הרפואי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין" בו נחשפה יכולתו לנבא מי מדיירי בית האבות יהיה הבא שילך לעולמו. אוסקר נוהג מדי פעם להתכרבל סמוך לאחד הדיירים, אשר בדרך כלל הולך לעולמו כעבור זמן קצר. (לחשדנים ביניכם – לא, החתול לא הורג את הדיירים).


  "הקוף המסתורי מטמפה ביי" 

"הקוף המסתורי מטמפה ביי" הוא קוף מקוק רזוס מהעיר טמפה ביי שבמדינת פלורידה אשר מהתל זה מספר שנים בשוטרים ולוכדי החיות באזור. הוא ניזון מאוכל שהוא אוסף בפחי זבל, גינות ועצי פרי, וככל הנראה נמלט מגן חיות באזור.

"הצלחתי לירות בו חצי הרדמה כבר תריסר פעמים, אבל הם פשוט לא משפיעים עליו", אמר לוכד בעלי החיים ורנון ייטס, המנסה ללכוד אותו כשנתיים. "הוא קוף נבון מאוד, ויש לו חוכמת רחוב. הוא תמיד מביט לשני הכיוונים לפני שהוא חוצה כביש, וכך הוא לא נפגע על ידי כלי רכב. הוא גם יודע להתרחק מקווי מתח גבוה".

תגובה אחת

  1. נועם
    אוק 09, 2014

    09/10/14 – אנרכיסטים בכל העולם מנחמים על מותו של הכלב לוקיאניקוס:
    https://twitter.com/search?q=%20Loukanikos&src=typd

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew