לעקור את העין של האח הגדול

"משחק מציאות" גרילה בשם camover (משחק מילים המשלב בין מטבע הלשון Game Over למילה מצלמה), שנולד בברלין כמחאה על ריבוי מצלמות האבטחה והתנועה ברחובות העיר, מתפשט כמו שריפה בשדה קוצים לערים נוספות בגרמניה וברחבי העולם. 

כללי המשחק פשוטים: צלמו את עצמכם הורסים כמה שיותר מצלמות, העלו את הסרטון לאינטרנט, ותקבלו ניקוד לפי מספר המצלמות שהרסתם וכן נקודות בונוס על יצירתיות בביצוע המשימה.

כל קבוצת משתתפים בתחרות בוחרת לצרכי ניקוד בשם שמתחיל במילים "מיליציה", "חוליה" או "בריגדה" ומסתיים בשם של דמות ידועה כלשהי, רצוי מהפכנית שהועמדה לדין במשפט ראווה. נניח למשל, בריגדת ואנונו או חוליות טל.  

המשחק התחרותי, שנולד בתחילת שנת 2013 בבירת גרמניה לקראת פתיחת קונגרס המשטרה האירופי שהתקיים בעיר, צבר מאז חיים משלו וסרטונים המתעדים הרס מצלמות ממשיכים לצוץ ללא הרף.

"זו פעולת חבלה ממשית נגד מערכת המעקב והשליטה", נאמר בהודעה שפירסמה בריגדת השודדים היחפים בארה"ב, שחבריה כבר הספיקו להרוס ולפרק עשרות מצלמות אבטחה במסגרת התחרות. קבוצות אחרות הרסו תיעדו את עצמן הורסות מצלמות אבטחה ביוון, פינלנד, בלגיה וארצות הברית.

"למרות שאנחנו קוראים לזה משחק, אנחנו מאוד רציניים לגביו: המטרה שלנו היא להרוס כמה שיותר מצלמות ולהשפיע בכך על היקף מעקב הווידאו בערים שלנו", אמרו יוצרי camover בראיון לעיתון הבריטי "גרדיאן".

"בני אדם הם יצורים מגוונים: יש אנשים שגונבים מחנויות בניסיון לחמוק מהקפיטליזם והם לא רוצים שיצלמו אותם, יש נוסעים ברכבת שלא רוצים שיעקבו אחריהם כל הזמן, ויש אנרכיסטים שנאבקים נגד כל מה שנועד לשלוט בנו", סיפרו יוצרי המשחק בראיון למגזין האמריקאי Vice. "המדינה זקוקה למעקב כדי להרגיש שהיא יודעת מה אנחנו עושים. אבל אנחנו נאבקים על החירות לחיות את חיינו באופן עצמאי, ולמה לא להתחיל בכך שנרסק כמה מצלמות!".

בהמשך הראיון נשאלו יוזמי camover האם המשחק אינו בעצם בזבוז של כספי משלמי המסים, מכיוון שבסופו של דבר הממשלה תתקין מצלמות חדשות במקום אלו שנהרסו. "האם הממשלה אינה בעצם הולכת לבזבז את כספי משלמי המסים בכך שהיא תתקין מצלמות חדשות שבאופן בלתי נמנע ייהרסו שוב?", היתה תשובתם.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew