מסממים את הילדים: זינוק בשימוש בריטלין בפעוטונים

מספר הילדים הנוטלים את התרופה ריטלין – המיועדת לטפל בילדים שסובלים ממערכת החינוך המשעממת (הפרעת קשב), עודף גירויים טכנולוגיים ושיווקיים (הפרעת ריכוז) וצורך עז לעמוד בציפיות הבלתי מציאותיות של החברה (היפראקטיביות) – קפץ ב-300% בתוך חמש שנים, וכמעט בכל כיתה בישראל נמצאים כיום תלמידים שמשתמשים בתרופה, לפי נתונים שהגיעו לידי חדשות 10.

הזינוק החד ביותר בשימוש בריטלין נרשם בקרב ילדי פעוטונים – עליה של 23% במספר המרשמים עד גיל ארבע בין השנים 2011 ל-2012. בקרב תלמידי התיכון, בני 15 עד 18 קפץ המספר באותה התקופה ב-15%, אצל בני 10 עד 14 נרשמה עלייה של 11%,  ועלייה בשיעור דומה בקרב בני חמש עד תשע.

לידי חדשות 10 הגיעו אינספור עדויות של הורים, שבתי הספר של ילדיהם לחצו עליהם לתת להם ריטלין, כדי שיהיו קצת יותר שקטים. יונת דותן, אמא שדיווחה על לחצים קשים וצעקות מצד המנהלת, נכנעה בסופו של דבר ולקחה את בנה לאבחון נוירולוגי. "אחרי חצי שנה ראיתי מה שהריטלין עשה לבן שלי. ילד ששר ואוהב לצייר וילד שכל הזמן יש לו על מה לדבר ושמחת חיים, פשוט הפך לזומבי", סיפרה דותן. גם מ' חוותה חוויה דומה עם בית הספר. "הם אמרו לי 'איזו מין אמא את? מה את נותנת לילד שלך לסבול? לא יהיו לו חברים, לא יהיה לו עתיד'", היא תיארה.

הזינוק בשיעור נוטלי הריטלין נרשם על רקע נטייה גוברת של הפסיכיאטריה להגדיר בתור מחלות מספר גדל והולך של תכונות האופי. במהלך 50 השנים החולפות גדל כמעט פי שלושה מספר מחלות הנפש הנכללות במדריך האבחנות הפסיכיאטרי האמריקאי (DSM) – הנחשב ל"תנ"ך" האבחון הפסיכיאטרי – ובין תכונות האופי ודפוסי ההתנהגות שהוגדרו בתור מחלות נמנות הנטייה לערער על סמכות, יצירתיות מעל-לממוצע, ציניות והתנהגות לא-חברתית.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew