שמות רחובות בתל אביב הוחלפו בשמות נשים

לקראת יום האישה הבינלאומי בשנת 2013 החליטו פעילות פמיניסטיות להחליף את השמות הקיימים של מספר רחובות בתל אביב בשמות של נשים ידועות בהיסטוריה הישראלית והיהודית.

כך למשל, רחוב מרמורק הפך לרחוב יונה וולך, שמו של רחוב לינקולן הומר לרחוב עפרה חזה, ורחוב אלנבי הוחלף לרחוב רוזה לוקסמבורג. רחוב בוגרשוב הפך לרחוב דליה רביקוביץ', וסמטה אלמונית הפכה לסמטת ענת גוב.

זו אינה הפעם הראשונה בה מוחלפים שמות רחובות באופן מחתרתי כאמצעי מחאה בישראל, אולם בעבר נתקלו הנסיונות בתגובה אלימה מצד רשויות החוק.

בערים מעורבות, שבהן כידוע אין כמעט שמות רחובות ערביים, הוחלפו באופן פיראטי שמותיהם של רחובות לשמות מן התרבות וההיסטוריה הערבית. בעכו, האמן תושב העיר וליד קשאש הציב לפני שנתיים שלטים עם השמות הערביים שניתנו לרחובות בעיר העתיקה עוד לפני קום המדינה, לצד השלטים שבהם השמות הקיימים.

ברמלה, עצרה המשטרה בכוח פעילים שתלו שלטי רחובות עם שמות ערביים במחאה על סירובו של ראש העיר להעניק לקומץ רחובות שכונות הערביות שמות ערביים.

בשנת 2011, חברי קבוצת "מוסללה" בשיתוף ועד שכונת מוסררה חנכו באופן פיראטי בירושלים שתי סמטאות – "סמטת הם לא נחמדים" ו"סמטת הפנתרים השחורים" – לציון 40 שנה להפגנה הראשונה של הפנתרים השחורים.

2011 גם הביאה עמה את מאהל מחאת הדיור בתל אביב, ואת החלפת השם של שדרות רוטשילד לשדרות לו הייתי רוטשילד.

אחת העדויות המצולמות הראשונות של החלפה פיראטית של שמות רחובות בישראל תועדה בשנת 2000, בעת חגיגות ה-35 במאי בתל אביב. באותה עת, הוחלף שמו של רחוב אבן גבירול לרחוב גרגמל, ורחוב נצח ישראל הומר לרחוב פה גדול.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew