הסקווטרים בהולנד נערכים למאבק

סקוואטינג (squatting), התיישבות של אנשים במבנים או שטחים נטושים, יהפוך לבלתי חוקי בהולנד החל מעוד שבועיים. חוק חדש שייכנס לתוקף בתחילת חודש אוקטובר קובע עונש של עד שנתיים מאסר למי שיעבור להתגורר בבניין נטוש. יתר על כן, בניגוד לטענות ממשלת הולנד, החוק החדש אינו מספק פתרון לבתים נטושים, אלא רק מגביר את ההגנה החוקית ממנה נהנים בעלי נכסי נדל"ן במדינה.

בה בעת, נערכים הסקוואטרים בהולנד לקראת הפיכתם לעבריינים החל מהחודש הבא, ומתכננים שורה של פעולות מחאה. הפעולה הראשונה במאבק מתוכננת ל-25 בספטמבר, כאשר סקוואטרים "יפלשו" לכיכר דאם שבמרכז אמסטרדם למשך הלילה במטרה לרענן את זכרונו של הציבור לגבי פעילויות סקוואטרים מסורתיות כמו מטבחים ציבוריים, חנויות הכל-בחינם, מוסיקה, ריקודים ומופעי תיאטרון.

"כולכם מוזמנים לפעולות שינה בכיכר דאם ב-25.9.2010 החל משעה 19:00 בערב ועד הבוקר. תביאו את הפרויקט שלכם, שק שינה, אוהל, חברים, משפחה או כל דבר אחר שמשמח אתכם", נכתב בקריאה לפעולה שפורסמה באתר אינדימדיה הולנד. "אנחנו רוצים להראות פעם אחת נוספת לשאר החברה את שלל הפעילויות הנפלאות שהממשלה רוצה להפוך לבלתי חוקיות. חוק חסר רחמים זה ישרת למעשה רק את אלה שיש להם ויפגע באלה שאין להם. שוב חוזר על עצמו אותו סיפור ישן של אי-שוויון. בואו נשלח את החוק הזה אל תהום הנשייה, ונכתוב במקומו סיפור אחר".

סקוואט באמסטרדם

סקוואטינג הפך לחוקי בהולנד בשנת 1971 לאחר שבית המשפט העליון פסק כי העיקרון לפיו אסור להיכנס למבנה ללא אישור האדם שמשתמש בו, חל גם על סקוואטרים. עם זאת, מאז נרשמה שחיקה הדרגתית בזכויות הסקוואטרים. יוזמה ראשונה לשוב ולהפוך את המגורים בבתים נטושים לבלתי חוקיים עלתה כבר בשנת 1978, ובשנת 1994 אושר בהולנד חוק שקבע כי התיישבות במבנים שעמדו ריקים במשך תקופה של פחות משנה היא בלתי חוקית. בעשור הנוכחי עלו מספר יוזמות להוציא סקוואטינג אל מחוץ לחוק, ובסופו של דבר הבשילו יוזמות אלו לחוק שייכנס לתוקף בסוף החודש.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

להגיב

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.