אקטיפדיה

הכירו את אקטיפדיה (Actipedia), מאגר נתונים של מקרי מבחן של פעולות אקטיביסטיות יצירתיות ומעוררות השראה, מבית היוצר של "מעבדת יס" של קבוצת המתיחות האנטי-תאגידיות יס מן והמרכז לאקטיביזם יצירתי.

האתר, המבוסס על תוכן גולשים ונבנה על פלטפורמת קוד פתוח, כולל מאות דוגמאות מרחבי העולם של פעילים ואמנים שעשו שימוש בשיטות פעולה ואסטרטגיות יצירתיות כדי לקרוא תגר על מוקדי הכוח ולהציע חזון לחברה טובה יותר.

קבוצת יס מן, שהיתה כאמור השותפה בהקמת אקטיפדיה, עושה כבר שנים שימוש בתעלולים כדי להיאבק באי-צדק, אך בשנת 2010 החליטה הקבוצה להתחיל לסייע לקבוצות פעילים אחרות לבצע מהתלות. היוזמה החדשה, אשר זכתה לשם "מעבדת יס לאקטיביזם יצירתי", מהווה סוג של מפעל לייצור תעלולים בעלי משמעות, או מערכת שמסייעת לארגונים ואנשים לבצע בכוחות עצמם פעולות בסגנון יס מן.

קבוצת יס מן, אשר ספר וסרט תיעודי אודותיה פורסמו בשנת 2004, חתומה על שורה של מתיחות משעשעות במסגרתן הצליחה להפיל בפח את התקשורת ולחשוף את צביעות המגזר התאגידי. אחד התעלולים המפורסמים ביותר של יס מן בוצע בשנת 2002 כאשר אחד מחברי הקבוצה התחזה לדובר של חברת הכימיקלים האמריקאית דאו כמיקל, והודיע בראיון בשידור חי ב-BBC כי החברה החליטה לקחת אחריות מלאה על אסון בופאל שאירע במפעל החברה בהודו, וגרם למותם של עשרות אלפי בני אדם. במציאות דאו מסרבת עד היום לפצות את נפגעי האסון.

בנובמבר 2008 הדפיסה הקבוצה מהדורה סאטירית של העיתון "ניו יורק טיימס", אשר הופצה בחינם ב-1.2 מיליון עותקים ברחבי ארה"ב – יותר מתפוצתו היומית של העיתון המקורי. המהדורה הפארודית, שכותרתה הראשית הכריזה "המלחמה בעיראק הסתיימה", כללה 14 עמודים ונשאה את התאריך ה-4 ביולי (יום העצמאות האמריקאי) 2009. העיתון כלל גם מאמר שנכתב כביכול על ידי בעל הטור המפורסם של הטיימס, תום פרידמן, בה הוא הביע חרטה על תמיכתו בפלישה לעיראק, והכריז כי לעולם לא יכתוב שוב באף עיתון.

חברי הקבוצה חתומים גם על מתיחה במסגרתה התחזו לנציגי ארגון הסחר העולמי והודיעו על פירוק הארגון. במקרה אחר, כינסו מסיבת עיתונאים פיקטיבית של איגוד לשכת המסחר בארה"ב במהלכה הודיעו כביכול על מהפך בעמדת האיגוד והסרת התנגדותו לחקיקה לבלימת שינויים אקלימיים. בהזדמנות אחרת, התחזו יס מן לנציגי רשות הדיור הפדרלית בארה"ב, באירוע שנערך בעיר ניו אורלינס לאחר פגיעת סופת ההוריקן קתרינה, והודיעו על פתיחת כל מבני הציבור בפני אלפים מתושביה העניים של העיר שבתיהם נהרסו.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew