תנועת 269 נחשפת

הם צורבים את בשרם בברזל מלובן, מפזרים ראשים כרותים של פרות בכיכרות והפכו כבר לתופעה ויראלית שחוצה את גבולות ישראל. הכירו את האנשים שמאחורי תנועת הטבעונים 269. כתבת שער של נטע אחיטוב במוסף סוף השבוע של עיתון "הארץ".

"אם אלימות פיזית היתה טקטיקה אפקטיבית להגנה על מיליוני היצורים חסרי ההגנה, שמותקפים מדי יום על ידי אנשים אלימים אשר חמושים בסכינים, שוקרים חשמליים, אלות ופטישים, אז בהחלט הייתי מגן עליהם גם בשימוש באלימות. אבל מכיוון שהחוק היום מגן על האלימות הממוסדת הזאת ולא על האלימות שאני יכול לנקוט למענם, שימוש באלימות מצדי יפגע ביכולת שלי להשתמש בטקטיקות יעילות יותר כדי להגן עליהם". (סשה בוז’ור, הוגה ומייסד תנועת 269).

ב–10 במאי 2012 נולד באחת הרפתות לצד כביש החוף עגל מספר 269. הוא מיד הופרד מאמו, שנמצאת שם כדי לספק את מכסת החלב של הרפת, הוכנס לבדו לכלוב ופוטם בתערובת עשירה בחלבון. בימים הראשונים לחייו קיבל את המספר המזהה הסידורי שלו ועגיל הנושא את שלוש הספרות ואת תאריך הלידה שלו ננעץ באוזנו השמאלית. הוא בולט בלובנו על רקע העגלים השחורים־לבנים שסביבו, ואת קצה אוזנו הימנית מעטר כתם שחור עדין. המבט שלו ישיר ומסקרן.

עגל 269 מיועד לתעשיית הבשר, ולכן מפוטם עד שיהיה בן שנה ברפת פיטום פרטית ליד היישוב אזור, לשם הוא הועבר מהרפת שבה נולד. ברפת הזאת הוא ועגלים נוספים בני אותו הגיל ניזונים שלוש פעמים ביום מתערובת מזון משמינה. כשהיה בן שישה חודשים, כבר היה עגל 269 פר גדול וכריזמטי. חברת בני אדם לא מאיימת עליו, אבל הוא גם לא שש להתקרב אליהם. תאילנדים רעולי פנים מניחים לפתחי הסורגים של העגלים את האוכל ועוברים מדי פעם עם מגרפה כדי לקרב אותה אל הפרים. כלבים קשורים ברחבי הרפת נובחים ללא הרף ועשרות יונים אופורטוניסטיות מנקרות בהנאה את מזון העגלים. ביוני 2013 יועמס עגל 269 על משאית מלאה בעגלים שמנים, שתיקח אותו אל אחת המשחטות במרכז הארץ. משם ייצא כנתח בשר.

בחודשים האחרונים יצא שמו של עגל 269 הישראלי למרחקים. מאות אנשים ברחבי העולם מקעקעים את מספר הזיהוי שלו על גופם ועשרה מהם הרחיקו לכת ואף צרבו את הספרות על העור בעזרת ברזל מלובן, ממש כמו שעושים לעגלים. תנועת 269, שקמה מתוך מטרה לעורר הזדהות עם פרט אחד בתעשיית המזון חסרת הפנים, הפכה באופן בלתי צפוי לאחת מתנועות זכויות בעלי החיים המדוברת והוויראליות בעולם כיום. מה שהתחיל כפעילות מקומית ישראלית, התפשט כאש ברחבי העולם והרשת. קבוצות 269 פועלות היום ביותר מ–40 ערים בכמה מדינות. אפשר למצוא פעילים של הקבוצה באוסטרליה, ארצות הברית, בריטניה, גרמניה, הודו, צרפת, קרואטיה, סין ועוד מדינות. גם באיראן יש קבוצה פעילה שנמצאת בקשר מתמיד עם קבוצת־האם הישראלית.

עוד באותו עניין...
מבט מעגלי
ג'ים בוקס, איוון סאינס פרדו ודירק סולדנר
האדם
סטיב קאטס
תמונות נעות
נדב נחמני ודרור שפץ
האמת העירומה
בשר זה רצח
גרטה תונברג שרה מטאל
גרטה תונברג | ג'ון מולסק

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew