שבוע ללא טלוויזיה: ציורים, סרטונים ותעלולים

"מה שמדהים בטלוויזיה, זה שהיא מאפשרת למיליוני אנשים לצחוק מאותה בדיחה, ועדיין להרגיש בודדים".

ת.ס. אליוט.

פרויקט שבוע ללא טלוויזיה הושק בשנת 1994 על ידי המגזין הקנדי Adbusters במטרה להגביר את המודעות להתמכרות למסך הקטן ולעודד צפייה אחראית יותר בטלוויזיה. בשנים שחלפו מאז גדל באופן משמעותי הזמן שאנו מבלים מול המסך, בין אם מדובר במסך המחשב או הטלפון הסלולרי. עקב כך, הוחלף בשנת 2008 שמו של הפרויקט לשבוע גמילה דיגיטלי, וכן הוחלט לקיימו פעמיים בשנה (באפריל ובספטמבר).

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, בבריטניה, נוסד בשנת 1996 נקודה לבנה – הקמפיין הבינלאומי נגד טלוויזיה – אשר על יוזמותיו הברוכות נמנות יצירת תכשיטים משברי זכוכית של מסכי טלוויזיה שנופצו בתקופת שלטון הטליבאן באפגניסטן, והפצת מחזיק מפתחות שהוא גם שלט טלוויזיה זעיר שמאפשר לכבות מכשירים מטרידים בבתי קפה, ברים, מכבסות ושדות תעופה.

לרגל שבוע ללא טלוויזיה, החל בין 19-25 בספטמבר, אנו מביאים שלל כרזות, צילומים וסרטונים על ידידו הטוב ביותר של האדם המודרני – מכשיר הטלוויזיה.

* * * * *

על הדיקטטורה של היופי שיוצרת הטלוויזיה. "פני בובה", סרטו של אנדרו הואנג.

בסרטו Evidence, צילם הבמאי גודפרי רג'יו את המבט העגמומי על פניהם של ילדים הבוהים בטלוויזיה. הביטו היטב בפניהם. בהבעתם הספק מהופנטת ספק חלולה. אלה הם פניו של עולם הטלוויזיה. האם זהו העולם לו אתם מייחלים עבור ילדיכם?

קטעים מתוך סרטו זכה האוסקר של סידני לומט, "רשת שידור", אשר נדמה כי אקטואלי היום אף יותר משהיה בעת שהסרט עלה לאקרנים בשנת 1976.

כרזות, צילומים וציורים מרחבי העולם לכבוד שבוע ללא טלוויזיה:

הפרק "שבוע בלי טלוויזיה" של סדרת האנימציה "ארתור".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew