טים דכריסטופר לאחר שחרורו מהכלא: "מרוצה עכשיו עוד יותר ממה שעשיתי"

טים דכריסטופר, סטודנט באוניברסיטת יוטה בארה"ב אשר במעשה ספונטני של מרי אזרחי הצליח בשנת 2008 לשבש מכירה פומבית בלתי חוקית של רישיונות קידוח נפט שביצע ממשל הנשיא בוש הבן זמן קצר לפני סיום כהונתו, שוחרר מהכלא ב-21 באפריל 2013 – יום לפני יום כדור הארץ – לאחר תקופת מאסר בת 21 חודשים. 

במכירה הפומבית בדצמבר 2008 רכש דכריסטופר אדמות בשטח של כמעט 90 קמ"ר הנמצאות סמוך לפארקים לאומיים במדינת יוטה – או כשישית מכלל השטחים שהועמדו למכירה – בסכום של 1.8 מיליון דולר, וללא כוונה לשלם את הכסף. כעבור מספר שבועות, לאחר כניסתו של ברק אובמה לבית הלבן, הסכים הממשל כי האדמות ראויות לשימור וביטל את תוקפה של כל המכירה הפומבית. למרות זאת, ממשל אובמה בכל זאת העמיד לדין את דכריסטופר בגין התחזות והגשות הצעות כוזבות במכירה הפומבית.

במהלך משפטו נאסר על דכריסטופר להציג את המניעים למעשיו או להתייחס לתפיסה של מרי אזרחי, ובית המשפט שלל בכך ממנו את האפשרות לזמן עדים מומחים כדי להסביר את חשיבות השטחים הטבעיים שהציל. השופט גם אסר על דכריסטופר ליידע את חבר המושבעים כי הממשלה ביטלה בדיעבד את תוקף המכירה הפומבית מכיוון שבוצעה באופן בלתי חוקי, או לציין את העובדה כי בסופו של דבר הצליח לגייס תרומות בסך 1.8 מיליון דולר לרכישת האדמות, אולם מינהל הקרקעות של ארה"ב סירב לקבל ממנו את הכסף.

בהצהרה שהקריא דכריסטופר לפני מתן גזר דינו אמר את הדברים הבאים: "מעשים כמו שלי לא ייפסקו. בנקודה זו בזמן, שבה איומים בלתי ניתנים לתיאור נמצאים באופק, אלו הם פניה של התקווה. בזמנים אלו של ממשל פושט רגל מבחינה מוסרית שבגד בכל עקרונותיו, אלו הם פניה של הפטריוטיות. אין ספור חיים נמצאים על הכף, לכן אלו הם גם פניה של האהבה, והיא רק תגדל".  

יום לאחר שחרורו מהכלא, בראיון ראשון עמו, אמר דכריסטופר כי במבט לאחור הוא "מרוצה עכשיו אפילו יותר מהמעשה שלו".

סרט תיעודי חדש בשם "מציע מספר 70" מביא את סיפורו של דכריסטופר.

שבועות ספורים לאחר הרשעתו, בכנס מנהיגים סביבתיים צעירים שנערך בוושינגטון, קרא דכריסטופר לפעילים סביבתיים לחסום בגופם את פיצוץ פסגות ההרים שמבצעות חברות כריית פחם בהרי האפלצ'ים ולהיעצר בהמוניהם מתוך מטרה לסתום את מערכת המשפט.

להלן תרגום חלקי של נאומו של דכריסטופר בכנס:

"קרוב לוודאי שכבר מאוחר מדי מכדי שכמות כלשהי של צמצום פליטות תצליח למנוע את קריסת החברה התעשייתית. אולם אין משמעות הדבר כי אבדה כל תקווה או שאין עוד טעם להיאבק. משמעות הדבר היא שיש יותר סיבות להיאבק מאשר אי פעם, מכיוון שקריסה הצפויה יכולה להיות הזדמנות עבורנו לבנות עולם טוב יותר על אפרו של העולם הנוכחי. זו יכולה להיות הזדמנות לחשבון נפש המוני ולהבנה שאולי תאוות בצע ותחרותיות אינן הערכים הטובים ביותר שעליהם כדאי לבסס את התרבות שלנו.

אנחנו הדור שבפניו עומדת המשימה לנווט את התרבות שלנו דרך אחת מתקופות השינויים המשמעותיים והמהירים ביותר שידעה האנושות מעולם. זהו אתגר עצום, והוא לא הולך להיות קל. לא נוכל להימנע מקורבנות.

בתור תנועה, מעולם לא נקטנו עמדה, מכיוון שתמיד גרמו לנו להאמין שבסופו של דבר עלינו להשלים עם המציאות. אבל זה לא נכון. תביטו סביבכם באולם בו אנחנו נמצאים היום, ב-10,000 האנשים שנמצאים כאן. די באנשים שנמצאים כאן, ללא צורך לגייס ולו אדם אחד נוסף, כדי לשלוח 30 אנשים לאתר פיצוץ פסגות הרים, לגרום להשבתה זמנית של העבודה ולנזק כספי גדול לחברת הכרייה, ולהתחיל לסתום את מערכת בתי המשפט של מערב וירג'יניה. ואנחנו נוכל לשלוח 30 אנשים נוספים למחרת, ו-30 נוספים ביום שאחריו, וכך, יום אחרי יום, במשך שנה. ואני לא חושב שזה יימשך שנה, כי הרבה לפני כן, פיצוץ פסגות הרים ייפסק".

עוד באותו עניין:
מציע מספר 70
פעיל סביבתי בארה"ב שהציל 90 קמ"ר של שטח טבעי נידון לשנתיים מאסר
"הגיע הזמן להתחיל לסתום את בתי המשפט"

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew