פעילי זכויות בעלי חיים פרצו לחוות מזור

פעילי לזכויות בעלי חיים מארגון "מאבק הקופים בישראל" פרצו לחוות מזור, המרביעה קופים למטרות ניסויים, כדי לבדוק מידע שהגיע לידם לפיו קופים מהחווה מוברחים מהארץ למטרות ניסויים בניגוד לחוק. משטרת פתח תקווה עיכבה לחקירה ארבעה פעילים למען בעלי חיים שנכנסו לחווה והותקפו על ידי עובדים במקום. פעיל זכויות בעלי החיים הוותיק בני שלזינגר נחבל בראשו ופונה לטיפול רפואי.

ממטה "מאבק הקופים בישראל" נמסר כי הפעולה הישירה שבמהלכה נכנסו פעילי מאבק הקופים לחוות מזור, השיגה את מטרתה. "היעד שלנו היה תיעוד ואיסוף ראיות להברחות קופים בניגוד לחוק, מחוות מזור לחו"ל. וכך היה", נאמר בהודעה שפירסם המטה. "תיעדנו כלובים שבחלקם ריקים ובחלקם מדוללים, ואת העובדה כי בניגוד לדיווחי הגורמים הרשמיים שטוענים כי בחוות מזור כלואים 2000 קופים, נותרו בחווה מאות בודדות של קופים. לאן נעלמו כ-1500 קופים מחוות מזור? לאיזו מדינה נשלחו? לאיזה יעד ולאיזו מטרה? בנוסף התברר לנו כי קיימים גורי תינוקות בחווה. המשמעות היא כי החווה המשיכה להרביע קופים לצורכי מסחר בניגוד לכל ההצהרות שעל פיהן הופסקה לחלוטין הרבעת הקופים בחווה. דובר המשרד להגנת הסביבה אישר בשבוע שעבר כי התבצע ייצוא קופים לחו"ל. ידוע לנו מעל לכל ספק כי הייצוא של הקופים לא התבצע לצורכי שיקום! הראיות נמצאות בידי חוקרי המשטרה. אנו דורשים מהשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, שבאחריותו ותחת סמכותו מתבצעת ההתעללות והסחר הלא חוקי בקופים, את עצירת ייצוא הקופים מחוות מזור לאלתר", נאמר בהודעה. 

בנימה אישית הוסיפו פעילי זכויות בעלי החיים שהשתתפו בפעולה: "זה היה יום קשה ומזעזע. לגלות כלובים ריקים ומדוללים. הופעלה כנגדנו אלימות קשה עםן כניסתנו לחווה. זרנוקי מים במטחים עוצמתיים, מכות, כליאה בחווה. אבל לאורך כל היום, במשטרה, עודכנו בתמיכה הרחבה שלכם והמילים המחזקות הגיעו אלינו ועזרו לנו לעבור את היום. תודה לכם. לכל אחד ואחת מכם".

בשנת 2013, לאחר מאבק בן למעלה משני עשורים שניהלו נגדה פעילי זכויות בעלי חיים, הסתמן לראשונה כי חוות מזור – החווה היחידה בישראל לרביית קופים לניסויים – הולכת להיסגר. השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ הטיל בחודש מאי 2013 על רשות הטבע והגנים להגיש רשימה של מקלטים וחוות לחיות בר בישראל וברחבי העולם, בעלות יכולת לקליטת מאות קופי מקוק מחוות מזור. עם זאת, באגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי חיים ציינו באותה עת כי מדובר בינתיים רק בהעברתם לשיקום של כמחצית ממספר הקופים בחווה, וכי המאבק יימשך עד שכולם יועברו למקלטים.  

בתחילת 2013 נכנסה לתוקפה מדיניות מחמירה בכל הנוגע לסחר בחיות בר וייצוא חוזר של חיות בר. המדיניות אותה יזם השר לשעבר, גלעד ארדן ואושרה בשנה שעברה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, מאפשרת לחוות מזור לייצא קופים עד ינואר 2015.  

מדובר בתקופת מעבר בת שנתיים שניתנה לחווה. המשרד להגנת הסביבה המליצו כי חוות מזור תעצור את רביית הקופים ותמצא פתרונות לשיקום של פרטים שלא יוצאו לניסויים בחו"ל או קופים שהובאו מהטבע וחל איסור לייצאם.

חוות מזור היא החווה היחידה בישראל שמשמשת כתחנת מעבר ורבייה לקופים שמיובאים ממאוריציוס, בדרכם לארצות אירופה לצורך ניסויים. מיעוטם של הקופים שגדלים בחווה משמש למחקר בארץ, בעיקר מחקרים על המוח, ומרביתם מיוצא למחקר באנגליה או בארה"ב. כל גור קופים נמכר במחיר של 2,500-3,000 דולר. על פי נתוני המשרד לאיכות הסביבה, ישנם בחוות מזור 1,946 קופי מקוק.

החווה הוקמה בשנת 1991 וממוקמת ברחוב המייסדים 10 במושב מזור, במשק משפחת ברין. על בעלי החווה נמנים הוטרינר משה בושמיץ, איש העסקים אלי הולצמן, זאב ברין בעל המשק בו פועלת החווה, ואיש העסקים אוון גריפיטס, שבבעלותו החברה שצדה את הקופים במאוריציוס.

למרות שבעלי חוות מזור טענו שוב ושוב שבזכות הניסויים בקופים ניתן יהיה לפתח בעתיד תרופות למחלות כמו איידס, אלצהיימר ופרקינסון, האמת היא שקופים כלל אינם מסוגלים לחלות במחלות אלה, הייחודיות לאדם, ולכן המסקנות מהניסויים בקופים אינן רלוונטיות לאדם.

לדוגמא, הניסוי בקוף מאליש, שנולד בחוות מזור, התבצע במעבדה של ד"ר אודי זוהרי, במחלקה לחקר המוח באוניברסיטה העברית בירושלים, במשך קרוב לשלוש שנים. הניסוי הזה, שצולם במצלמה נסתרת על ידי האגודה נגד ניסויים בבעלי חיים, הניב מאמר שמסקנותיו היו בין השאר שקופי מקוק ארוך-זנב מסוגלים לזהות שלוש צורות המתחלפות מולם על מסך המחשב. לצורך מאמר זה הוחזק מאליש יחד עם שלושה קופים נוספים, שגם הם נרכשו מחוות מזור, במשך שנים בתוך מרתף קטן ושומם באוניברסיטה העברית, ונאלץ לעבור ניתוח שכלל ניסור של הגולגולת והכנסת אלקטרודות למוחו.

קופים מסוג מקוק ארוך זנב ידועים כבעלי אינטליגנציה חברתית גבוהה. בטבע הם חיים במשפחות ובלהקות מגובשות המונות בין 80 ל-100 קופים. הגורים הזכרים צמודים לאימותיהם עד גיל  ההתבגרות (בין ארבע לחמש שנים) והגורות הנקבות נשארות צמודות לאימותיהן במשך כל חייהן. במשך כל חייהם מזהים הקופים את הקרובים להם ודואגים לגורלם. קופי המקוק בטבע מורגלים לתנאי מחייה מרווחים, הכוללים טיפוס על עצים, השתכשכות במאגרי מים, ליקוט מזון מגוון ואינטראקציה חברתית עשירה.

העברת הקופים לחוות מזור נעשית בכלובים סגורים קטנים, במסע מפרך הכולל שעות ארוכות של הובלה במשאיות ושעות רבות של הובלה כמטען בבטן מטוס נוסעים. כאשר במשך כל הזמן הזה נמנע מהקופים מזון ומים, הם חשופים לחום וקור קיצוניים, לרעשים מפחידים ולחרדות רבות.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew