כורדים בשמלות: המחאה ששוטפת את איראן

מחאה מיוחדת במינה שטפה את העיר מריואן שבמחוז כורדיסטן בצפון איראן בתחילת 2013, לאחר שבית משפט מקומי אילץ צעיר כורדי לצעוד ברחובות העיר כשהוא לבוש בגדי נשים.

תופיק דבאשי, בן 25, הורשע באפריל בהפרת הסדר הציבורי, ובית המשפט הורה למשטרה להסיע אותו ברחבי העיר כשהוא עוטה לבוש נשים כורדי מסורתי, מתוך מטרה להשפילו ולהרתיע עבריינים אחרים.

אלא שהעונש עורר תגובה הפוכה מזו שבית המשפט קיווה להשיג. למחרת ביצוע העונש, ערכו כמאה נשים בעיר הפגנת מחאה בטענה שהלבשת עבריין בבגדי נשים בתור עונש מהווה פגיעה בכבודן של נשים בכלל ובכבוד תרבותו של המיעוט הכורדי באיראן. חלק מהמפגינות אף לבשו שמלות אדומות הדומות לזו הצעיר אולץ ללבוש. תגובת המשטרה להפגנה היתה חריפה ואלימה, ומספר מפגינות נפצעו במהלך העימותים השוטרים.

בתגובה לדיכוי הפגנת הנשים ולאות הזדהות עמן ובמחאה על העונש שהוטל על הצעיר הכורדי, החלו גברים בעיר להעלות לאינטרנט צילומים של עצמם כשהם עוטים לבוש נשים כורדי מסורתי.

דף פייסבוק שנפתח לשם כך, הנושא את הכותרת "גברים כורדים למען שוויון", צבר תוך שבועות ספורים כ-15 אלף אוהדים, והפך למפגן מחאה הן נגד הפגיעה בכבודן של הנשים והן נגד הפגיעה בכבוד התרבות הכורדית. "להיות אישה זה לא אמצעי להשפיל ולהעניש אף אחד", נכתב בדף. "כך אנחנו נראים, זוהי התרבות שלנו, והם אינו יכולים להעליב את התרבות שלנו או את האמהות והאחיות שלנו. לא נשלים עם כך".   

אין זו הפעם הראשונה שעונש מסוג זה שהטיל בית משפט באיראן על עבריין מעורר מחאה דומה. בשנת 2009 העלו מאות גולשים איראנים לרשת את תמונותיהם כשהם עוטים רעלה בתמיכה במג'יד תוכלי, פעיל בתנועת מחאת הסטודנטים בטהרן, שנעצר במהלך אירועי יום הסטודנט לאחר שניסה, לטענת השלטונות, להימלט ממעצר כשהוא לבוש בגדי אישה בתום נאום שנשא בפני סטודנטים מפגינים. תומכי הפעיל טענו בעקבות פרסום תמונותיו בתקשורת האיראנית בהן הוא נראה כשהוא לבוש בגדי אישה, כי התמונות פוברקו על ידי השלטונות על מנת להשפילו ולשים ללעג את תנועת המחאה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew