מדריך לגידול גראס

פורסם במקור במגזין קנאביס

גידול מריחואנה בבית בשלושה שלבים פשוטים

 

 

צמח מריחואנה בגידול ביתי

אז החלטתם שאתם רוצים לגדל מריחואנה בבית – מצוין!

 

יש הרבה מאוד יתרונות בגידול מריחואנה בבית אבל לא נרחיב עליהם כרגע. רק נגיד שבהשקעה יחסית קטנה תוכלו להניב פרחי מריחואנה בזול יותר, איכותיים יותר, והכי חשוב – ככה לא תהיו תלויים בשום "כיוון" אלא רק בעצמכם.

 

חשוב להבין שבגדול, הקנאביס הוא צמח מאוד פשוט לגידול. הוא זקוק, כמו כל צמח כמעט, לשלושה דברים בסיסיים:
מים – אדמה – אור

 

הציוד הנדרש לגידול מריחואנה

 

כאמור, גידול מריחואנה דורש שלושה דברים עיקריים. בואו נראה איך משיגים אותם:
מים – יש לנו מהברז וזה יספק אותנו בינתיים.
אדמה – בכל משתלה יש אדמה לגידול עציצים/שתילים – זה יעשה את העבודה.
אור – פה העניין נהיה קצת יקר וזה המכשול שבו נושרים כל החבר'ה הלא רציניים. אנשים אומרים "אני אגדל בעזרת נורת פלורסנט". אבל מה שהם לא מבינים זה שחבל על הזמן והמאמץ שלהם. אחרי 3-4 חודשים של טירחה הם יקבלו יבול מריחואנה עלוב שלא יהיה שווה את הזמן וההשקעה.

 

נורה לגידול מריחואנה בבית

 

נורה לגידול מריחואנה

 

נורה טובה לגידול מריחואנה הינה דבר הכרחי ביותר. בעיקרון ישנם שני סוגים שונים של נורות לגידול מריחואנה שמתאימות לשתי תקופות שונות של הצמח. אבל בגלל שאנחנו מתחילים ולא יודעים עדיין אם כדאי להשקיע כל-כך הרבה כסף, נקנה בינתיים מנורה אחת שאיתה נלך לאורך כל הדרך.

 

המנורה נקראת נורת נל"ג (נתרן לחץ גבוה). או באנגלית – HPS, וניתן להשיג נורה כזו בחנויות לגידול צמחים.

 

בשביל גידול של 2-3 עציצי מריחואנה, נזדקק לנורות של 250w עד 400w. נורות אלו עולות בין 200 ל-500 ש"ח.
ניתן למצוא מגוון נורות לחץ גבוה בחנויות באינטרנט כמו למשל כאן, כאן או כאן. חיפוש קצר בגוגל יעזור.

 

*** אזהרה! מומלץ ואף רצוי לא לרכוש את כל הציוד לגידול בחנות אחת ואפילו בכרטיס אשראי אחד, שכן האח הגדול עינו פקוחה. אז שימו לב והישמרו! קיראו עוד במדריך להתחמקות מתמנונים.

 

אז עכשיו כשיש לנו את הציוד המינימלי הנדרש, נעבור לשאלה המעניינת – איך לגדל מריחואנה בבית?

 


 

איך לגדל מריחואנה בבית?

 

 

הנבטת זרעי מריחואנה

 

כדי להבין את הרעיון המרכזי של גידול מריחואנה בבית נחלק את התהליך לשלושה שלבים עיקריים:
הנבטה – בין שבוע לשבועיים.
צמיחה – בין חודש לחודשיים ויותר.
פריחה – בערך חודשיים.

 

שלב ראשון – הנבטת הזרעים

 

לפני שמכניסים את הזרע לאדמה מומלץ להנביט אותו קודם ולהמתין עד שייצא לו מעט "זנב" לבן (שורש).

 

כולנו זוכרים איך בגן הנבטנו זרעי חומוס ושעועית על צמר גפן. אז כאן זה אותו הרעיון בדיוק. יש כל מיני שיטות פשוטות להנבטת זרעי מריחואנה ויש גם כאלו שלא מנביטים כלל ופשוט מכניסים את הזרע לאדמה ונותנים לו לעשות את שלו. אך הדרך הבטוחה היא פשוט לקחת נייר מגבת, להרטיב אותו מעט ועליו להניח את הזרעים.

 

דגשים:
1. יש לשים לב שהזרעים לא קרובים מדי אחד לשני.
2. מומלץ להניח פיסת נייר מגבת עם הזרעים על צלחת ולעטוף בשקית ניילון.
3. יש לדאוג שנייר המגבת יהיה לח תמיד אך לא מלא ביותר מדי במים.
4. לא לחכות עם העברת הנבטים לאדמה יותר מדי. שורש של ס"מ מספיק בהחלט.

 

העברה לעציץ קטן
אחרי שהשורש החליט להציץ מהזרע סוף סוף, קחו כוס קלקר ועשו בה מספר חורים בתחתית. מלאו אותה באדמה (אדמה טובה שקונים בכל משתלה, לא סתם משהו שאספתם מהרחוב.) ועשו בעזרת האצבע או עיפרון גומה קטנה במרכז הכוס בעומק של 2-3 ס"מ.

 

כעת ניקח בעדינות את הזרע, נכניס אותו לגומה כאשר השורש כלפי מטה (הדקדקנים יגידו שעדיף להניח את השורש בזווית של 45 מעלות כלפי מטה, אבל זה לא קריטי). כעת נכסה את הזרע באדמה. חשוב לוודא שהזרע מכוסה בצורה טובה מצד אחד אבל חשוב יותר לשים לב שלא לדחוס יותר מידי את האדמה המכסה את הזרע בכדי לא לחנוק ולסתום אותו. יש לפזר את האדמה מעל הנבט בזהירות ועדינות, ולהשאיר את הכיסוי מאוורר. אחרי שהעברנו את הנבט לאדמה, נשקה במעט מים (בשביל הלחות. אין להציף את האדמה במים!).

 

תינוק מריחואנה

 

בשלב זה נשים את השתיל מתחת למנורה שתהיה דלוקה 24 שעות רצוף. נורת פלורוסנט פשוטה תעשה את העבודה כרגע אבל ממש עוד כמה ימים נהיה מוכרחים להתחיל לעבוד עם נורות רציניות יותר (אנו מדגישים – מנסיון – שימוש בפלורסנט לגידול ייתן לכם תוצרת שתעדיפו לזרוק לפח מאשר לנסות ולעשן).

 

בעוד מספר ימים הצמח יבצבץ מעל פני האדמה וייתכן שתחשבו שזרעתם צמח מסוג אחר בלי כוונה, כי העלים הראשונים של הקנאביס לא נראים כמו עלי המריחואנה המפורסמים מהתמונות – אלו גדלים רק מאוחר יותר.

 

10-14 ימים לאחר שהצמח הציץ מהאדמה נעביר אותו לאדנית גדולה יותר או לדלי עם חורים בתחתית(בין 4-6 ליטר יעשו את העבודה).
שימו לב שכשאתם מעבירים את השתיל מכוס הקלקר, כל האדמה בכוס לחה – כדי שלא תתפרק לכם בעת ההעברה לאדנית. הפכו את הכוס ותנו מכות עדינות על התחתית כדי שהשתיל יחליק החוצה. כעת שימו את הצמח בביתו החדש והשקו במעט מים.
עד כאן תקופת הנביטה. עכשיו אנחנו מתחילים לשחק במגרש של הגדולים.

 

עציץ מריחואנה

 

שלב שני – צמיחה

 

התקופה הזאת יכולה להימשך בין שבועיים לחודשיים ואף יותר. הכל תלוי בכמה מקום יש לכם בארון או חדר הגידול ולאיזה גודל של צמח אתם מכוונים. בכל אופן מומלץ להיאזר בסבלנות. היא משתלמת ובגדול! ככל שניתן לצמח זמן רב יותר לצמיחה תחת המנורה ללא פריחה, כך הוא יהיה חזק יותר כאשר יגיע לשלב הפריחה.

 

ההבדל המרכזי שבין תקופת הצמיחה לתקופת הפריחה הוא במחזור של האור. בתקופת הצמיחה יש לספק לצמח אור קבוע ורצוף 24 שעות 7 ימים בשבוע (או לחילופין 18 שעות אור ו-6 שעות חושך). בתקופה זו הצמח יפתח מערכת שורשים מסועפת, גזע עמיד וענפים חזקים, שיעזרו לו להחזיק את הפרחים העסיסיים שהוא עומד להוציא מאוחר יותר.

 

דגשים:
1. תאורה – הנורות המיוחדות מחממות מאוד. אמנם חשוב שהצמח יהיה כמה שיותר קרוב לנורה כדי לנצל את מירב האור שהיא מפיקה, אבל יותר מדי חום עלול לשרוף את הצמח! השיטה הכי פשוטה היא לשים את היד בנקודה מסוימת מתחת לנורה לדקה-שתיים. אם זה חם מדי עבורכם זה כנראה גם חם מדי עבור הצמח. יש לשמור על רווח של לפחות 15-20 ס"מ בין המנורה לראש הצמח וחשוב ביותר להקפיד להגביה את הנורה בכל פעם שהצמח גדל ומתקרב אליה (זה קורה מאוד מהר והשינוי מורגש באופן יומיומי).

 

2. ניקוז המים – חשוב מאוד לוודא שיש מספיק חורים בתחתית האדנית ושהמים מחלחלים החוצה בחופשיות בכדי למנוע הצטברות מים באדמה דבר שיהפוך לרקבון ויהרוג את הצמח. כמו כן יש לדאוג להגבהה מסויימת מהקרקע על מנת לא לסתום את החורים שבתחתית האדנית (רשת מנגל פשוטה תעשה את העבודה).

 

3. השקיה – הרעיון המרכזי שמאחורי השקיית הקנאביס הוא כזה:
כשזה לא הזמן להשקות – לא להשקות בכלל! כשזה כן – להשקות מכל הלב. כמה זה "מכל הלב"? עד שמטפטפים מים מהחורים שבתחתית האדנית. ככה אתם יכולים להיות בטוחים שגם השורשים בחלקים התחתונים באדמה קיבלו את מנת המים שלהם.
ואיך אנחנו יודעים מתי צריך להשקות? פשוט הכניסו אצבע כמה ס"מ לתוך האדמה – אם בפנים היא יבשה – תשקו. אם היא אפילו קצת לחה, אפשר להמתין עוד קצת. מה שחשוב כאן זה לשמור על מחזוריות של אדמה יבשה/לחה לכל אורך הדרך.

 

4. אוורור – אחד הדברים החשובים ביותר שהקנאביס זקוק לו הוא סירקולציה טובה של אוויר. כבר מהשלבים הראשונים של הצמיחה רצוי להניח מאוורר ליד הצמח ולראות שהעלים של הצמח מתנפנפים בעדינות באוויר. כמובן לדאוג שהרוח לא חזקה ולא מנענעת את הצמח יותר מדי אלא רק מאווררת אותו מעט.

 

צמח מריחואנה

 

שלב שלישי – פריחה

 

עכשיו משיש לנו עציץ מריחואנה יפה, הגענו לשלב האחרון שהוא גם השלב המעניין ביותר. עכשיו אנחנו מתחילים לראות את ניצני פרי עמלינו.
כמו שכבר הבנתם, ההבדל העיקרי בין שתי התקופות הוא המחזור של האור. בשלב זה חשוב שהצמח יקבל באופן רציף:
12 שעות קבועות של אור.
12 שעות קבועות של חושך מוחלט.

 

נדגיש – מומלץ מאוד לוודא שבשלב החשוך, החושך הוא מוחלט! מעט אור שייכנס יפריע ויבלבל את הצמח והוא עלול להיכנס לשוק קטן במקרה הטוב או להוציא "בולבולים" זכריים במקרה הרע – דבר שאנחנו בהחלט לא רוצים שיקרה.

 

בשלב הפריחה אנו עומדים לגלות דבר נוסף – האם הצמח שלנו הוא זכר או נקבה.
ולמה זה חשוב? מכיוון שכמעט כל ה-THC (החומר הפעיל בקנאביס, מה שגורם לנו להרגיש טוב) נמצא בפרחי הנקבות. עם הזכרים אין לנו מה לעשות. או במילים אחרות – הזכרים לזבל ומיד!

 

חשוב לשמור על סביבת הגידול נקייה מזכרים מאחר וקירבה של צמח זכר לצמח נקבה תפרה את הנקבה ותגרום לה להשקיע את כוחה בגידול זרעים למען הדורות הבאים במקום בגידול פרחים עסיסיים. מה שאנחנו מחפשים זה פרח טהור מנקבה "בתולה". כזה שאפשר פשוט לשים ולעשן ללא כל צורך ב"קיסוס" (הפרדת זרעים) מוקדם.

 

כמובן שעם הטכנולוגיות של היום אפשר להיות רגועים. היום בשוק יש לא מעט חברות זרעי מריחואנה שמציעות ללקוח "זרעים נקביים" (feminized seeds) המהונדסים גנטית, בכדי להבטיח בלמעלה מ-99% שהצמח שאותו אתם מגדלים יהיה נקבה. כך תחסכו לכם את כאב הראש של לבדוק את מין הצמח.
לקניית זרעי מריחואנה מעולים, ליחצו כאן.

 

אם בכל זאת החלטתם לגדל מריחואנה מזרעים רגילים (לא "נקביים") חשוב מאוד לדעת להבדיל בין הזכר לנקבה כדי להוציא ולזרוק את הזכרים מהר לפני שיפרו את הנקבות.

 

בכדי להבדיל בין צמח זכר לצמח נקבה יש להסתכל ב"בית השחי" של ענפי הצמח.
אם נראה שערות ירוקות ולבנות – נקבה.
אם נראה מן אשכולות, שקים קטנים כאלו – הצמח הוא זכר.

 

תמונה אחת שווה אלף מילים:

 

ההבדל בין צמח קנאביס זכר למצח קנאביס נקבה

 

אחרי שוידאנו שיש לנו נקבה נמשיך לגדל אותה במשך 8 עד 9 שבועות. לפעמים קצת פחות, לפעמים קצת יותר. זה בעיקר תלוי בתנאי הגידול ובזן של הצמח (אינדיקה בדרך-כלל מפריחה מהר יותר מסאטיבה).

 

איך יודעים מתי הצמחים מוכנים?

 

ניתן לשלוט באופי ה"סאטלה" ע"י הוצאה מוקדמת או מאוחרת של הצמחים ותלייתם לייבוש אך עניין זה מיועד למומחים ונשאיר אותו כרגע בשבילם. בגדול, כאשר שבעים עד שמונים אחוזים מהשערות הלבנות של הפרחים הופכים להיות אדומים/חומים, זה הזמן להוציא את הפרחים ולתלות אותם לייבוש.

 

ייבוש פרחי מריחואנהעכשיו כל מה שנותר לעשות הוא לתלות את הצמחים לייבוש ל-5-10 ימים והפרחים מוכנים לעישון. לבריאות!

 

קיראו עוד על ייבוש ויישון פרחי הקנאביס במדריך לייבוש ויישון מריחואנה.

תגובה אחת

  1. Alexandre Dasidien
    דצמ 06, 2013

    הזרעים הטובים ביותר הם ב http://www.paddyseeds.com

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew