טרור כלכלי

מערכת היחסים שלי עם הבנקים התחילה באמת לפני שש שנים, כשפתחתי עסק עצמאי. היו לי תקופות טובות יותר, ופחות טובות, אבל תמיד הרגשתי אותם על הגב שלי – לילות בלי שינה, ימים של גבינה צהובה ולחם לארוחת ערב, ופצצה שמתפוצצת בבטן עם כל טלפון ממספר חסוי.

אני לא מסכן, אף פעם לא הייתי. להורים שלי אמנם אין כסף, אבל תמיד הם נתנו כל מה שיכלו. אבא שלי פשט את הרגל כשהייתי בן 17, תודות לאותה מערכת מחליאה, ואימא שלי שכירה כמעט מאז ומעולם, מרוויחה משכורת צנועה.

קיבלתי מה שמשפחה טובה יכלה לתת לי. אבל במדינה שלנו זה פשוט לא מספיק, כי העושק של המשטר הוא הרבה יותר גדול ממה שאנחנו מסוגלים לתת.

אז אחרי המחאה, שם לא עבדתי יותר מחצי שנה, הגעתי למצב הכלכלי הכי גרוע שהייתי בו – עיקולים מביטוח לאומי ומהבנק, חייתי ולקחתי הלוואות מחברים, ובמקום לנסות לשקם את העסק שלי, הייתי עסוק בלהדוף את החרא שהמדינה זרקה עליי.

היום הכל בסדר, והעסק השתקם, אבל אז – אחרי חודשים של בלגאן, כשההוצאה לפועל לוחצת, התקשרתי לראש מחלקת הגביה של הבנק. זה היה יום אחרי שמשה סילמן הצית את עצמו, והאמוציות היו בשמיים. הוא איים שיעקל את הבית של אימא שלי אם לא אשלם את החוב, וזה היה השלב שהתפוצצתי:
– "אם אתה מעקל את הבית, אני שורף את הבית שלך" שמעתי את עצמי אומר. "לא את ה
משרדים של הבנק, לא את אחד הסניפים – את הבית שלך. אני אבקש יפה מכולם לצאת החוצה, אשפוך נפט, ואשרוף לך את הבית".
– "אני אדאג שיכניסו אותך לכלא" הוא צעק.
– "אז תדאג שיכניסו אותי לכלא," צעקתי חזרה. "אין לי מה להפסיד, אני אשב שם ח
צי שנה, ועל מה אתה חושב שאני אחשוב כל החצי שנה הזאת? אני אצא מהכלא ואשרוף לך את הבית".
השיחה הסתיימה בזה שקיבלתי את מה שרציתי. רק דחייה של כמה חודשים בתשלומים, ושחרור של העיקול על החשבון המסכן שלי.

אני לא אדם אלים. כלום. שום דבר. נראה לי שלא הלכתי מכות מכיתה ג'. לא חשבתי שאמצא את עצמי במקום הזה, אבל מה שהמערכת עושה לתושבי המדינה הזאת, מביא אנשים אל הקצה. לא יודע אם באמת הייתי שורף לו את הבית, אבל אני יודע שבאותו רגע הייתי לגמרי רציני – ביטוח לאומי, מס הכנסה, הבנקים וכל השאר, אנסו, בזזו ופירקו את החיים של התושבים במדינה הזאת.

בבאר שבע נכנס אדם, שנדחק אל מעבר לקצה, למקום מושבה של המערכת שדחקה אותו לשם, ועשה מעשה נוראי, שמשקף בדיוק את איך שהמערכת נהגה בו במשך שנים. אני לא יודע מה גרם לאדם להיכנס לסניף בנק ולרצוח ארבעה אנשים. אני כן יודע שמערכת בנויה ככה שהיא מסוגלת לקחת אנשים אל הקצה. ואז לדחוק אותם גם משם. אני לא יודע מה גרם לאדם לרצוח ארבעה אנשים, אבל אני כן יודע שהאנשים שצריכים לקחת את האחריות, הם אלה שהביאו אותו לשם.

שלושים שנה של טרור כלכלי, שרק הולך ומתעצם, ונהיה יותר ויותר ברוטאלי וחזירי מיום ליום. האנשים שמנהלים את המערכת הזאת צריכים לקחת את האחריות – הם חונקים אותנו עם יוקר המחייה, מקפיצים את המחירים במשק, ומכריחים אותנו לקחת הלוואות, ואז עוד הלוואות, ועוד. ואז כשאתה על הקצה, הם דוחקים אותך, ומתקשרים בשמונה בבוקר, ומחרבנים לך את היום, דורשים ריביות מטורפות, ועמלות על החזרת צ'קים, ואשכרה משאירים בך צלקות נפשיות של פחד. אל תגידו שאין לכם כזה.

אז היום ציון קינן, המנכ"ל של בנק הפועלים, אמר שלא הם אשמים בסיפור הזה. כמובן שצוטט כמו פחדן, כ"בכיר במערכת הבנקאות". הוא אמר שאלדד יניב אשם. וגם שלי יחימוביץ'. וגם אתם, בגלל שהסתתם נגד הבנקים.

אז ציון, מה שנשאר לך זה לעשות את הצעד האמיץ, ולהפסיק להתנהג כמו פחדן. לך לבתים של הנרצחים, ותבקש סליחה. אחר כך לך לבית של איתמר אלון, תסתכל למשפחה שלו בעיניים, ותבקש גם מהם סליחה. סליחה על כל הפשעים שהשתתפת בהם, על הטרור הכלכלי שאתם מפעילים כלפינו, על הביזה של אזרחי המדינה, ועל החוצפה האינסופית שלך ושל החברים שלך להמשיך ולהחזיק אותנו כבני ערובה, בזמן שמי יודע כמה משפחות נהרסות כל יום. לך תבקש סליחה, ציון, זה הדבר היחיד שנשאר לך לעשות.

 

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew