דובר צה"ל שוב משקר: כתב ערוץ 10 – "ההשתלטות על המשט היהודי בוצעה באלימות מיותרת"

חיל הים השתלט על ספינת סיוע, שעליה פעילי זכויות אדם יהודים וציוד הומניטרי, אשר היתה בדרכה לעזה. על סיפון הספינה היו תשעה פעילים יהודים מארה"ב, בריטניה, גרמניה וישראל, ולמרות שיהודים כבר השתתפו במשטים קודמים לעזה, זו הפעם הראשונה בה ארגונים יהודים החליטו לשלוח ביחד ספינה לשבירת המצור על הרצועה. בין הישראלים בספינה נמנו ראובן מוסקוביץ (בן 82), ניצול שואה וממייסדי נווה שלום, רמי אלחנן, ששכל את בתו סמדר בפיגוע לפני 13 שנים, והטייס-הסרבן יונתן שפירא.

"אין מלים לתאר את מה שעברנו בזמן ההשתלטות על הספינה", אמר שפירא לאחר שנעצר על ידי כוחות חיל הים, דיווח עיתון "הארץ". לדברי שפירא, "פשוט התנפלו עלינו והרביצו לנו. נפצעתי משוקר חשמלי".

שפירא אמר כי הפעילים לא התנהגו בצורה אלימה, "אך חלק מהחיילים התנהגו אלינו בצורה זוועתית. בין מה שדובר צה"ל מפרסם לבין מה שקרה באמת יש הבדלים עצומים". לדברי שפירא, דובר צה"ל והצבא מנסים לעשות ספין, בכך שהם טוענים שההשתלטות בוצעה ללא אלימות מצד החיילים.

"אנו גאים במשט", אמר שפירא מחוץ לתחנת משטרת אשדוד, "עשינו אותו בשביל האמירה שהמצור על עזה הוא פשע, הוא לא מוסרי ולא יהודי, יש לנו חובה מוסרית להגיד דברים, ומי ששותק כשהפשע הזה מתבצע הוא שותף לפשע". הוא ציין כי לא היתה שום פרובוקציה וכי בכוונתו להמשיך במאבק.

כתב ערוץ 10 אלי אושרוב, שהיה על הספינה, חיזק את דבריו של שפירא, ואמר בראיון לעיתון "הארץ" כי ההשתלטות בוצעה באלימות מיותרת. "נגד יונתן השתמשו בשוקר חשמלי. הוא צרח ונגרר אל הספינה הצבאית. הוא ואחיו איתמר נאזקו". הוא הוסיף כי לאחר שהפעילים נלקחו לספינת חיל הים, הם "ניהלו שיחות נפש ארוכות עם החיילים וניסו להסביר את עמדתם. בסך הכל היתה אווירה נעימה". (ראיון מקיף עם אושרוב פורסם באתר העין השביעית).

מוסקוביץ אמר לאחר עצירת המשט כי "לא יכול להיות שחיילים ישראלים יתנהגו בצורה כזאת כלפי תשעה יהודים. הם פשוט הרביצו לאנשים". מוסקוביץ אמר כי "אני כניצול שואה לא יכול לחיות עם התחושה שמדינת ישראל כולאת עם שלם מאחורי גדרות. זה פשוט דבר לא מוסרי. מה שקרה לי בשואה מעיר אותי כל לילה ואני מקווה שלא נעשה את זה לשכנים שלנו. אני משווה בין מה שעברתי בשואה לבין מה שעוברים ילדים פלסטיניים שנמצאים במצור".

אלחנן אמר לאחר עצירת המשט כי "כל הזמן אני חושב על סמדר הבת שלי שנהרגה בפיגוע וכל זמן המשט היא היתה בראש שלי. אני מקווה שהמצור על עזה יוסר כי אנחנו פשוט חונקים מיליון פלסטינים עם גדרות".

לפני צאת המשט לדרכו אמר מוסקוביץ כי  "זוהי חובתו הקדושה של ניצול שואה כמוני להגן מפני רדיפה ודיכוי של כל כך הרבה בני אדם, כולל 800 אלף ילדים בעזה. איננו מתכוונים להתעמת עם הצבא הישראלי, אך גם לא נעזור לו להוביל את הספינה לנמל אשדוד". עוד ציין כי משימת חייו תמיד היתה להפוך אויבים לחברים. "אני משתתף במשט מכיוון שאני ניצול שואה. כשהייתי בגטו וכמעט מתתי, קיוויתי שיהיו בני אדם שיפגינו חמלה ויסייעו לי", אמר מוסקוביץ. "הפלסטינים והישראלים הם שני עמים, אבל יש לנו עתיד אחד".

"1.5 מיליון האנשים בעזה הם קורבנות בדיוק כמוני", אמר אלחנן (בן 60), שבתו נהרגה בפיגוע התאבדות בירושלים בשנת 1997, בראיון לסוכנות הידיעות אי.פי בטרם יצא המשט לדרכו. "אני רוצה להשמיע את קולי נגד הרשע ולהגביר את המודעות למצב האנשים הנמצאים תחת מצור. זה בלתי אנושי", הוסיף אלחנן בראיון לרויטרס.

"אני מאמין שחיל הים לא כל כך ירצה שנעבור", אמר שפירא בראיון לעיתון הארץ לפני צאתו של המשט, "אבל מצד שני, אף פעם לא היתה ספינה יהודית של אנשים נחושים וביניהם ניצולי שואה, שניסתה להגיע לעזה. אולי זה יעצור אותם מלירות עלינו כפי שעשו במשט הטורקי. אנחנו דוגלים באי אלימות. פשוט נמשיך בנתיבנו. לא נעשה שום דבר שיכול להוות עילה לאלימות", הוסיף.

"אנחנו מקווים שהחיילים והקצינים של חיל הים יחשבו פעמיים לפני שהם מצייתים לפקודות לעצור אותנו. שייזכרו בהיסטוריה של העם שלנו ובאנשים שמילאו פקודות ואמרו אחר כך שרק מילאתי פקודות. אנחנו לא מהווים שום סיכון לביטחון של אזרחי ישראל. אנחנו מתכוונים להמשיך עם האנשים והציוד אל נמל היעד בעזה, שם מחכים לנו", הוסיף שפירא, אשר מוקדם יותר הקיץ ריסס את הכתובת "ישוחררו כל הגטאות, תשוחרר עזה" על קירות גטו ורשה.

הספינה, באורך 10 מטרים, הפליגה תחת דגל בריטי, ועל סיפונה היו עשרה נוסעים ואנשי צוות. בנוסף למוסקוביץ, אלחנן ושפירא, נמצאו בספינה גם דוקטור ללימודי יהדות מגרמניה, מורה, וסופרת בריטית שכתבה את הביוגרפיה של הסופר פרימו לוי. קפטן האנייה היה יהודי מלונדון ואילו הצוות ישראלי. הספינה נשאה מטען סיוע סמלי הכולל צעצועים, ספרי לימוד, כלי נגינה, רשתות דיג וכן גפיים תותבות לצורך טיפולים אורתופדיים.

יוסף ריזקה, מבכירי חמאס ברצועה, אמר בראיון לסוכנות הידיעות אי.פי לקראת צאת המשט כי הפעילים יתקבלו בברכה בעזה. "כבר קיבלנו בעבר את פניהם של פעילים יהודים שהגיעו לעזה, ואנו רואים באור חיובי כל ניסיון לשבור את המצור", אמר ריזקה.

המצור על עזה ממשיך לאמלל את תושבי הרצועה למרות ההקלות האחרונות שעליהן הודיעה ישראל בעקבות אירועי המשט הקודם. כך למשל, איסור על הכנסת חומרי בנייה מונע שיקום בתים שנהרסו, והמים אינם ראויים לשתיה, מה גם שישראל מונעת הכנסת ציוד לשיקום המערכת.

[hana-flv-player
video="http://www.btselem.org/Campaigns/gaza/passages.flv"
width="500"
height="350"
clicktarget="_blank"
player="5"
autoplay="false"
loop="false"
autorewind="true"
skin="mejs-wmp"
/]
בסוף שבוע שעבר הפליגו שלוש ספינות מבריטניה, מרוקו וקטאר בדרכן לעזה במסגרת מה שהוגדר על ידי המארגנים בתור "המשט הגדול ביותר שיצא לאזור עד כה". הספינות צפויות

שלוש הספינות יתכנסו בסוריה, שם תחבור אליהן שיירה יבשתית של סיוע לעזה. מסוריה ימשיכו הספינות לנמל אל-עריש בסיני, מתוך כוונה להכניס את שיירת הסיוע לעזה דרך היבשה. מארגני המשט מסרו כי בכוונת הספינות לעבור במקום שבו השתלטו חיילי צה"ל על המשט הקודם בחודש מאי – פעולה שבמהלכה הרגו לוחמי הקומנדו הימי תשעה ממשתתפי המשט – ולקיים טקס זיכרון בלב ים. עדכונים על המשט ניתן למצוא באתר ויוה פלסטינה.

לפני מספר ימים פורסם דו"ח של ועדת חקירה של מועצת זכויות האדם של האו"ם, שבדקה את השתלטות צה"ל על הספינה מרמרה מוקדם יותר השנה. הדו"ח קבע כי בניגוד לטענת ישראל, השתמשו כוחות צה"ל, ללא הצדקה, בכוח מופרז נגד נוסעי המשט, ובכלל זה ירי בפצועים בראש ומקרוב. עוד קבע הדו"ח כי עצם הפשיטה של חיילי השייטת על המשט היתה הפרה של החוק הבינלאומי.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew