האביב הטורקי: מחאה ויצירתיות

בין האם הגפרור שהצית את גל המחאה בטורקיה ב-28 במאי 2013 היה המאבק נגד הריסת הפארק הציבורי טקסים גזי באיסטנבול כדי לבנות מרכז קניות ("אוקופיי גזי"), או ניסיון הרשויות להגביל גילויי חיבה של בני זוג בפומבי ("מחאת הנשיקות"), או הדיכוי האלים של צעדת אחד במאי והפגנות האופוזיציה בחודשים שקדמו לפרוץ המחאה, לכולם היה ברור כי "האביב הטורקי" החל. ויחד עמו, הגיעו מגוון שיטות מחאה יצירתיות נגד השחיקה המתמשכת בחופש הביטוי ובדמוקרטיה במדינה.

איפה סיקרו את "האביב הטורקי"?
שידורים מההפגנות בעבריתבטורקית)
אתר אינדימדיה איסטנבול
פייסבוק
טוויטר (וגם פה)
טאמבלר


 

 הרוגטקה תנגן  אשה מבוגרת יורה באמצעות רוגטקה לעבר שוטרים בכיכר טקסים באיסטנבול.


 

 וכיתתו חזיותיהן למסכות נגד גז מדמיע 


 

 פרופסורית מהפכנית  זינפ גמבטי, פרופסורית בחוג למדע המדינה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטת בואזיצ'י באיסטנבול, שלחה את המכתב הבא לסטודנטים שלה.


 

 גרפיטי: "אסרתם על מכירת אלכוהול, אז אנשים התפכחו!" 


 

 "צ'אפולינג כל היום" – הקליפ שכבש את טורקיה  ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, האשים במהלך המחאה את המפגינים במעשי ביזה ("צ'אפול" בטורקית). בניסיון לרוקן מתוכן על טענתו השקרית של ארדואן הוציאו המפגינים קליפ בשם "צ'אפולינג כל היום" (בוזזים כל היום) בו הם נראים רוקדים – ולא בוזזים – במהלך המחאה ברחובות. הקליפ התבסס על הלהיט "Party Rock Anthem" (המוכר גם בשם "Everyday I'm Shuffling") של צמד הפופ האלקטרוני האמריקאי LMFAO.

ואם תהיתם מדוע מופיעים באמצע הקליפ פינגווינים, הסיבה לכך היא שבזמן שערוץ CNN הבינלאומי העביר בשידור חי את ההפגנות בטורקיה, רשת CNN בשפה הטורקית שידרה סרט טבע על פינגווינים.


 

 סירים ומחבתות 


 

 צבא הליצנים – גירסת טורקיה 


 

 עשו אהבה – לא מלחמה  זוג מפגינים מתנשקים.


 

 וכיתתו פצצותיהם לעציצים  תרמילים ריקים של פצצות גז מדמיע שהפכו לעציצים.


 

 איסטנבול מהבהבת  תושבי העיר מדליקים ומכבים את האורות בבתיהם לאות הזדהות עם המפגינים.


 

 את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק  מפגינים עם כלי נגינה ובריקוד.


 

 אם אני לא יכולה לרקוד – זאת לא המהפכה שלי 


 

 אם תקראו ספרים, כשתגדלו לא תהיו שוטרים  מפגינים מעודדים אהבת ספרים בקרב כוחות הבטחון.


 

 מחאת האדם העומד  אחרי שמשטרת טורקיה גירשה באלימות את המוחים מכיכר טקסים באיסטנבול, מצאו המפגינים דרך חדשה להביע את מחאתם נגד ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן: לעמוד בדממה. הראשון שיזם את שיטת המחאה החדשה היה האמן והכוריאוגרף הטורקי ארדם גונדוז, שעמד בדממה במשך שמונה שעות במרכז כיכר טקסים באיסטנבול במחאה על האלימות המשטרתית הקשה כלפי המפגינים.

לא חלף זמן רב והמוני אנשים באו בעקבותיו, לא רק באיסטנבול אלא גם בערים אחרות ברחבי טורקיה. עוד צילומים כאן.


 

 למה שברתי את שלט הפרסומת?  סרטון משעשע מהעיר אנקרה. תרגום לעברית כאן.


 

 שוטרים שרפו את "עץ המשאלות" בכיכר טקסים באיסטנבול  העץ הפך במהלך ההפגנות לביטוי ססגוני של תקווה לאחר שאנשים תלו עליו פיסות נייר צבעוניות עליהן רשמו את משאלותיהם. עוד צילומים כאן.


 

 "עץ אחד מת, אומה אחת התעוררה" – נאזים היכמת  פוסטר מחאה עם צילומים של המפגינים נגד עקירת העצים בפארק טקסים גזי, ואשר להם מתלווה ציטוט של נאזים היכמת, גדול המשוררים הטורקים המודרניים, שהוגלה מארצו בעוון קומוניזם ומת בגלות.


 

 איך להתגונן מפני גז מדמיע  כרוז הדרכה המופץ בין המפגינים בטורקיה.


 

 אצבע משולשת למשטרה 


 

 כיבוד לשוטרים 

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew