אנו אנשי הערק

לא תמיד אהבתי ערק. אניס הוא טעם חזק שהלשון לא מקבלת בקלות. אבל עם השנים למדתי אותו, התמודדתי מולו ולבסוף התאהבתי. כמוך לפיד, גם אני מעדיף וויסקי מיושן, סינגל מאלט עם חריפות כזאת שבועטת באחורה של הגרון. העניין הוא שאני לא יכול להרשות לעצמי את העונג הזה ונוסף על כך, עם השנים התחלתי להתחבר יותר ויותר לקניה של מוצר ישראלי, שאני יודע שמספק משרות לישראלים ולא צורך ליטרים רבים של דלק, בדרכו אלי מן הצד השני של העולם. אבל נו… אתה מנסה "לשפר את הכלכלה", לא? ומה משפר יותר את הכלכלה מאשר ירידה דרמטית בצריכה, הגדלת היבוא ופיטורים של פועלים שלא יהיה להם לאן ללכת מלבד לחתום אבטלה, לקבל סעד ואולי להעזר בעמותות?

שיהיה ברור, אני לא מדבר על "להרשות לעצמי את זה" במובן של לשתות ערק בפאב – על זה כבר ויתרתי אחרי שהעליתם את מחירי הבירות והאלכוהול בפעם שעברה – אני מדבר על לשתות בבית. אתה יודע מדוע הערק נהיה כל כך פופולרי בשנים האחרונות? מאותן הסיבות שדרום ת"א נהיתה פופולרית ולאחריה צפון יפו – כי המדיניות שלכם יקרה את המחירים של אותם מקומות ומשקאות ודחפה אנשים דרומה ומטה אל המשקה שהפירוש הישיר של שמו הוא "זיעה".

אני מעריך כי לא טעמת ערק ב-20 השנים האחרונות לפחות ואולי מעולם לא. אני בטוח שאת הערקים שאני קונה, בכלל לא שתית. מתחת למיובאים, מתחת לבוטיקים ואפילו מתחת לערק עלית המפורסם. שם נמצאים יצרנים ישראלים קטנים וחביבים, שמספקים ערק סביר ב-30 שקל לבקבוק (מחיר לצרכן). גם זה לא באמת זול ורק לפני כמה שנים המחיר לאותו הבקבוק היה כ-18 שקל. עכשיו, בזכותך, אותו בקבוק יעלה 70-80 שקל (שזה בסדר, כי כידוע המשכורות שלנו גם עשו פי 4 ובדיוק שבוע שעבר בעל הבית החליט להוריד לי את השכירות ב-75%).

אני יודע שבעיתונים מדברים על מחיר נמוך יותר, אבל אל תתייחסו לזה. עוד לא היתה עליית מחירים בישראל שלא לוותה בעוד איזה ביס על הדרך של המפיץ והמוכר. עשיתי סקר שוק אצל עלי משקאות, חינאווי ועוד כמה ספקים מוכרים. לרובם אין יותר ערק או שהפסיקו למכור. למה? כי לפיד הקדים את תחילת הרפורמה באופן פתאומי והפך את המשקה למניה. הספקים שקנו אותו ב-15 שקל לבקבוק, מעדיפים עכשיו לחכות שהמניה תעלה בקרוב ויוכלו למכור אותה לפי מיסוי שהם לא באמת שילמו. לא רק זאת, אלא שאלו שכן מוכרים, החלו להעלות את המחיר כבר עכשיו וכל הספקים אמרו לי כי בשבוע הקרוב המחיר לבקבוק ערק עלית (כיום נע בין 30 ל-40 שקל לצרכן ועד 50 שקל לצרכן הדביל שקונה ברשתות כמו AmPm), יהיה 70-80 (ולצרכן הדביל אף יותר). עוד עקיצה של העסקים הגדולים, רגע לפני העקיצה של הממשלה. והאמת… לצערינו ההתנהלות הזאת שאתה מציג ומקדם, יאיר, היא אכן מהדברים הישראלים הללו שאתה אוהב לדבר עליהם.

אתה אומר לנו ש"זה ישמור על הילדים". י'חתיכת טמבל מנותק, דוש חסר ידיעה ממדינת רמת אביב ורחובותיה הנקיים. ישמור על הילדים ממה?! הרי יש חוק שאוסר ממכר אלכוהול לקטינים. אז אתה רודף אותי במקום את הפושעים שמוכרים להם?! מה הלאה בתוכנית? נעלה את מחיר הסכינים בכדי למנוע דקירות? אתה יודע שיש טמבלים שמסניפים טיפקס? שנייקר את הטיפקס? מה עם דבק מגע? ובכלל אולי עדיף שנבטל את המשטרה ונעבור לשיטור ע"י מיסוי המוצרים הנדרשים לפשיעה?

איך זה שכל פעם שאיש ימין-כלכלי תומך שוק חופשי (לכאורה) מגיע לשלטון, הדבר הראשון שהוא עושה זה להכניס את היד שלו לשוק ולהתעלל דוקא במוצרים והתחומים שבהם אין מונופולים וריכוזיות והשוק החופשי בדיוק הצליח להביא את היתרונות שקפיטליסטים מדברים עליהם כל הזמן?

ואז אתם אומרים "זה ידחוף את הישראלים לצריכה תרבותיתאיכותית יותר של אלכוהול". חתיכת אלטיסט צבוע שכמותך. רק בשוק החופשי של הימין-הכלכלי, יכול מיליונר מרוח ג'ל, לקבוע בשבילי מה הוא אלכוהול טוב ומה אני צריך לשתות. וכמה מטומטם צריך להיות בכדי להאמין שתהיה בחירה של ממש? אם החברות שמייצרות עכשיו בקבוק לצרכן ב-30 שקל לעומת מתחרים ב-80 שקל, יצומצמו בעל כורחם להפרשים של 10-20 שקל, הרי שעם הירידה הכללית ברכישת אלכוהול ועם השדרוג של "נו… אני כבר רק עשרה שקלים ממותג מחו"ל", הן פשוט יעלמו. ואז מה יקרה בשוק החופשי שלך? גם המחירים של אלה שנותרו יעלה, כי הם יהיו האופציות היחידות.

באיזה עולם הזוי, דחיפה של צרכנים ליבוא טובה לכלכלה? אתה הופך את שוק האלכוהול המקומי למונופול חוץ-ישראלי. אני יודע שאתה לא מבריק במיוחד ונבחרת על תקן הרייגן הישראלי, אבל בכל זאת – כמה שכל צריך בכדי להבין שצריכה מקומית טובה יותר לכלכלה המקומית (למעט כאשר היא משמעותית יקרה מיבוא – דבר שאינו המקרה)?

וזה לא שאנחנו נהנים מתחבורה ציבורית איכותית וזולה ושהשכר פה גבוה והשכירויות נמוכות. יש לך מושג כמה אתה בז לאינטילגנציה שלי כאשר אתה "משתנמך" לפני הבחירות מ-BMW לג'יפ של 360 אלף שקל? עצם המחשבה שלך שג'יפ של 360 אלף שקל זה משהו "סולידי" מראה עד כמה אתה מנותק.

וככה אתה בא אלינו, עם מכוניות בגובה משכנתאות, ודורש שנצטמצם. אי אפשר עם כל הפינוקים האלה של האלכוהול ב-30 שקל חבר'ה! אבל תגליות גז, רווחי בנקים, ים המלח, מיסוי על המאיון העליון, רווחים "כלואים" – בזה אי אפשר לגעת. הרי המיליארדים של אינטל וכיל וחברות הגז – זה רק הלחם והמרגרינה. אם ניגע בזה הם יעזבו את הארץ, אתם מבינים (עושים בימינו מזוודות בגודל ים המלח או מצבורי הגז התת-קרקעיים?).

אבל אנחנו? הערק שלנו זו סתם התפנקות, אם לא חזירות של ממש. מסתובבים לנו ברחוב, עם בקבוקי ערק על הצוואר או מדביקים בקבוק ערק על מכסה המנוע (מעצבנים הילדים שגונבים אותם, אה?). ומי מאיתנו זוכר כמה בקבוקי ערק ב-30 שקל שברנו על היאכטות שהשקנו, נכון חבר'ה? מנקרי עיניים שכמותנו.

יאיר לפיד, אתה חתיכת חרא, שקרן ועלוב:

אתה לא שווה את הכתיבה הטובה שלי. אתה ראוי לכל עלבון ויתרה מכך, אתה גרוע מכל עלבון. השם שלך הוא קללה בכל אשר הוא נאמר ככינוי כלפי אחר והוא קללה על כולנו, בכל אשר הוא מוזכר. אתה שייך לזן העלוב והרדוד של הסלב מחוסר ברירה. אתה הגעת לפוליטיקה, כמו שמתאן מחרא של פרות מגיע לאטמוספירה ויש לך פחות או יותר את אותו אפקט על העולם הזה. נולדת להיות סלב, כי חמדת את שהיה אביך ולא יכולת למלא את נעליו, מלבד על ידי ניפוח רגליך עם משקולות ושיערך עם ג'ל. תגיד לי כמה חסר בושה צריך אדם להיות, בכדי להעלות את מחיר האלכוהול הזול ובאותו החוק להוזיל את היקר? לא יכולת לחכות קצת בין הזמן שאתה לוקח ממני את הלחם, לרגע שאתה מורח עליו קוויאר? הרצחת וגם ירשת וגם הורדת את מס הירושה?

אבל כנראה שאין לך בושה בנושאים הללו. באותו אופן עלית לבמה במצעד הגאווה וניסית לספר על תמיכתך בקהילה (עד שגורשת בקריאות בוז), למרות שבכנסת עצמה אתה פועל נגדם. לקהל אתה אומר שאתה בעד הפרדת דת מפוליטיקה ולוחם בש"ס, אבל בכנסת אתה בוחר באלי ישי לוועדה למינוי דיינים ופוגע בנשים רבות (אשר עשו את הטעות הנפוצה של להתחתן). מתחייב לא להעלות מיסים – מעלה מיסים. מתחייב להגן על מעמד הביניים – לוקח מהם אלפי שקלים. מתחייב לחינוך טוב יותר – מקצץ את תקציב החינוך החילוני ומתקצב את החרדי. ועוד ועוד שקרים. הייתי אומר שאתה סובל מפיצול אישיות אם הייתה לך אחת כזאת. שים קצת ג'ל על המצפון שלך, אתה נראה כמו דוד לוי.

כל פעם עולה תולעת כמותך מעולם הימין הכלכלי (בשונה מהימין המדיני וכדומה), שצועקת "שוק חופשי!" ומיד מתערבת בו באופן כירורגי ונקודתי. זה שוק חופשי כשהפכת את המוצר הזול והתחרותי של יצרני האלכוהול המקומיים למוצר יקר כמו מוצרי יבוא? בשוק חופשי, אדם פותח פלאפל קטן ומתפרנס ביושר עם מוצר טעים וזול. בשוק שלך אתה מטיל מס כירורגי על פלאפל, מחייך למצלמה עם החיוך המטומטם שלך ומסביר לנו שכולנו "חופשיים" לקנות פלאפל ב-70 שקל למנה. אבל זה לא מעניין אותך, כי אתה חרא של בן אדם. ונמאס לי מעיתונאים שכותבים בלי רוח ומפחד מתביעות לשון הרע. לקחת לי כסף מהכיס ואני לא יכול לקלל אותך?! אתה מקלל אותי ולועג לי בכל כך הרבה דרכים שונות והגרועה שבהן זו דוקא צחות הלשון, תוך כדי שאתה עושה זאת. כל נאום שלך הוא לובריקציה ורבלית לאונס שעתיד לבוא בסופו; כל כך הרבה לובריקציה, שחלק מהאנשים אפילו לא מודעים לחדירה (אם כי יש לתת גם קרדיט לאבר המין הקטן שכל סגנון החיים שלך צועק שהוא מפצה עליו). לי אין מיסים להטיל עליך, אז אני קונס אותך במילותי, י'חתיכת סטראפ-און של האלפיון העליון.

היית מתאגרף גרוע והמשכת את אותה עליבות אל הטלויזיה, שם ייצגת נאמנה את הנקודה הטיפשה ביותר של התבונה. גם בעיתונים המשכת עם ההתנהלות הפתאטית והמתרפסת שלך. כתיבה כל כך פושרת עד כי ניתן לרחוץ בה תינוקות.  ולמרות כל ניסיונותיך, מעולם לא חצית את הגבול אל עולם התבונה האמיתי, גם אם למדת לצטט (תוך כדי טעויות) מגדוליו (ומי מהם לא היה מקיא משהייה בנוכחותך?).

אך על כל אלה לא הייתי מתבטא, כי אינני שופט נכים על נכותם. אבל כאשר הבטחת וגרפת את קולות ההבטחה, התעלית למחויבות גבוהה יותר. מחויבות מול בוחריך ומול עמך. הבטחת כי תדאג לנו ותוך כמה חודשים הצלחת לייקר לנו את החיים במאות שקלים לחודש. לא סכום שאומר לך משהו, אני יודע. זה גם לא סכום שאומר משהו לאנשים שקונים בקבוקי אלכוהול ב-500 שקל (שלא פעם בשנה לאיזה ארוע) ובכל זאת מצאת לנכון להוזיל להם את המחיר.

כמו אביך לפניך, נישאת על כנפי שנאת חרדים (לפחות הוא היה מקורי). גם את ההבטחה הריקה הזאת של ה"שיוויון בנטל" אתה לא מממש (לא שבכלל יש צורך בה), אלא דוחף לנו איזה חוק-דחוי שסביר שיחזור במעמד הפירעון ואם לא יעלה לנו המון כסף, עת נשלם 5000 שקל לחייל חרדי ורק 700 לחילוני ; ותוכניות לשילוב לדתיים בתעסוקה בעלות אסטרונומית על הציבור החילוני ובהתעלמות מכך שאין משרות פנויות גם ככה; דחיית הגיוס ; תוספת לימודי ליבה על חשבוננו במערכת החינוך התורנית, בזמן שאתה מתכנן קיצוץ של 1.5 מיליארד שקל במערכת החינוך החילונית. אתה לא "ש"ס של מעמד הביניים" אתה סתם ש"ס.

אתה יצירה חלולה של פשרנות ורדידות. אתה זונה מהסוג שהזונות של התחנה המרכזית מסתכלות עליה ואומרות לעצמן: יכול להיות יותר גרוע. מכרת את עצמך לכל גוף עיסקי שרק נתן לך כסף.  כל גופך הנפוח, נגוע מחלות מכל המשגלים הפיננסים הבלתי מוגנים שקיימת. הג'יפים, הסיגרים והאלכוהול שאתה מתרברב בהם, משולים הם לזונה המתאפרת עם הפרשות הגוף של לקוחותיה. זרעי טייקונים שזרת לך לשרשרת ויצאת להיות הרובין הוד של האלפיון העליון. אתה התרכיז של רוח הבזבזנות והצרכנות שהיא סמל המאה בה אנו חיים. אתה ים המלח של אותו שפל אנושי. המילה בושה מתביישת מקיומך.

צר לי יאיר, שאנשים חושבים שאדם ששימש כפרזנטור של בנק הפועלים – שלקח מיליונים שהגיעו ישירות מהלקוחות (הם) בכדי להפיל עוד לקוחות למסחטת הכסף הענקית הזאת, כשידעת שזה הבנק היקר ביותר במדינה, אשר שודד מלקוחותיו מיליארדים בשנה (ואיפה המיסוי שם? הפיקוח? חס וחלילה!) ודוחף אותם להכנס לחובות – צר לי כי אנשים חשבו וחלקם עדיין חושבים, כי אדם כזה יכול לייצג אותם. כשפוליטיקאים קטנים מטילים צל גדול, זה סימן שהדמוקרטיה שוקעת.

בדיוק באותו הטון, תנועות גוף ואמינות מדומה, שכנעת אנשים לקבור עצמם בחובות, כשם ששכנעת אותם כי אתה האיש לשלוח לכנסת, בכדי להציל אותם מחובותיהם. משווק המחלה והתרופה גם כן (אך במעמד האספקה תמיד "אזל המלאי").

רטובים ועייפים אנו כאן ואדיש אתה לגורלנו. ומה לך ולבקבוקי הערק שהעלית את מחירם? אצלנו, בבקבוקים, הרווחים אף פעם לא כלואים, נכון יאיר? הגם את המזור לקיומך תיקח מאיתנו? כמה עוד תאנוס אותנו, יאיר? אתה מבקש מאיתנו להדק את החגורה, חסר בושה שכמותך? ממרום רמת אביב ומכוניות הפאר; משרתם של מדפיסי הכסף ומוחקי החובות, מבקש מאיתנו להדק את החגורה? אחרי ששנים דחפת אותנו לשחרר את החגורה ולהכנס לחובות?!

אני לא תומך בתאוריות הקפיטליסטיות שאתה כביכול מונע על ידן, אבל גם אם נניח כי הן נכונות ולא פסולות מוסריתמשאבית, הרי שאין דבר הרסני יותר לכלכלה מבוססת צמיחה, מלסגור את ברז הצמיחה. מה אתה בדיוק חושב שיקרה, נעל בית שכמותך? במה שונה הקיצוץ הזה, מכל הקיצוצים שבאו לפניו והביאו לתוצאות הפוכות מאלה שאתה מקווה להן? זה נורא פשוט יאיר:
אתה מייקר דברים ומעלה מס הכנסה לשכבות בהן העלאת מיסים היא פגיעה ישירה ביכולת שלהם להוציא כסף – אנחנו מוציאים פחות כסף – המשק מצטמצם – המיתון גדל – האבטלה גדלה. ואז תבוא עוד שנתיים ומה תגיד? "צריך להצטמצם". אתה כמו רופא שמנסה לפתור את בעיית הנשימה של הפציינט, ע"י חניקתו. רבאק – אתה גורם לסוציאליסטים להתחרפן מאיך שאתה לא יודע לנהל קפיטליזם!

חוקי הסתה מונעים ממני לתאר את הפנטזיות שלי המערבות אותך. אל דאגה, יאיר. חוקי המוסר מונעים ממני מלממש אותן (או לתמוך בכך שאחר יעשה זאת). אך למאסר אתה בוודאי ראוי. הולכת שולל את בוחריך ואת שנותר להם אתה לוקח שלל לחבריך. "הש"ס של מעמד הביניים", אמרתם שתהיו. כולם התבלבלו וחשבו שתדאגו ספציפית לנו, כשמסתבר שהתכוונת שתובילו אותנו לאותו מקום שאליו הובילו את הציבור שלהם – אל העוני והקצבאות.

אך ש"ס מעולם לא הבטיחה לי דבר ועל כן תמיד ראיתי ותמיד אראה בך ובדומיך כאויביי האמיתיים. מה עוד שש"ס לפחות נלחמת למען הציבור שלה – גוזרת קופונים בדרך, גונבת מקופת המדינה, מקדמת אינטרסים זרים – אבל גם נלחמת.

אתה לעומת זאת, ישר עם כניסתך לתפקיד זרקת אותנו לכלבים. אתה אוהב לתאר את האומץ שבהחלטות שלך, מתוקף כך שבחרת לעשותן למרות שידעת שלא יהיו פופולריות. אז א. אומץ בהחלטות לא מלווה בהסבר של המחליט על האומץ שבהן. אנשים יודעים לזהות אומץ כשהם רואים אותו ויודעים לזהות פחדנות, אשר מנסים לכבס אותה בטענות לאומץ. ב. אם הדבר "האמיץ" היה להעלות מיסים למעמד הביניים ומטה ולהטיל עליהם גזירות, הרי שביבי היה אמיץ כמותך ושטייניץ ועוד שרי אוצר רבים; אם הדבר "האמיץ" הן הגזירות על הביניים והעניים, אז איך זה שזה הדבר הנפוץ ואילו הטלת גזרות על המעמדות הגבוהים יותר הן הדבר החריג? ו-ג. זבל חסר רגישות שכמותך (מלבד הרגישות שלך לכמה רגיש אנשים חושבים שאתה) – אתה חושב בכלל לפני שאתה מדבר? אתה מעלה מיסים ומחירים לאנשים שבקושי גמרו את החודש עוד לפני כן (או פשוט שקעו בחובות), ואתה מדבר על "האומץ" שלך?! אתה לא תשרוד שבוע עם מה שאתה דורש מאנשים לחיות איתו במשך חודש. את האומץ של יהודה איש קריות הבאת לנו. את האומץ של גנרל הצועק "הסתער", בעודו עסוק בהליכת ירח. מי ידע שכך יהיה, שבכמה חודשים ללא אמא, תקבל עליך תואר שכזה ותצעק: "אחריכם וקדימה".

***

אני חושב שבמקום מסוים הכעס שלי נובע מאכזבה. לא הצבעתי לך כמובן, אבל לאחר שכבר נבחרת, לא מיהרתי לפסול אותך כאחרים (למעשה זה הטקסט הראשון בו אני מבקר אותך ואת התנהלותך). קראתי רבים שדיברו על הבעיות שעל הנייר, אבל שתקתי וחיכיתי לפעולות בשטח (גם מן הרפש עולה לפעמים ישועה). כל כך הרבה פעמים שמעתי אותך אומר "פוליטיקה חדשה", "מעמד ביניים" וכדומה, שגרמת לי לפקפק בדעותי הקודמות לגביך. לא חשבתי אותך מעמד הביניים – כי אם הבינוניות – אך בפוליטיקה הישראלית, בינוניות כבר הפכה לבשורה. כזו היא התקווה – ככל שאדם נואש לה, כך סביר שלא אותה באמת ימצא. ואני נואש יאיר. אני חושב שרבים בציבור נואשים. האירוניה היא ששנים ארוכות של פוליטיקאים עלובים כמותך, הם שגרמו ליאוש, אשר גרם לי ולאחרים לחשוב שאתה שונה. השתינו עלינו כל כך הרבה זמן, שכשאתה באת ואמרת שאצלך זה גשם, כבר לא היה לנו זיכרון להשוות אליו. גשם זה צהוב, לא?

אך טוב להיות נטול דבר, מלהיות לפיד שכל דבר לו. עגבניות רקובות מפחי זבל, יהפכו למוס יוקרתי כאשר אוכל אותן ואזכור כי אינני אתה. תפקידך מייצר בי עוני; קיומך מאפשר לי לשמוח על מה שבכל זאת ישנו. ברוך שלא עשני כמותך, אני מודה כל בוקר. יכולתי להיוולד כשמוק נפוח עם איזו בעיה עצבית המקשרת את הדיבור לתנועות ראש ויד בלתי נשלטות; כאילו כל גופך הוא מריונטה יפה המסווה את המפעיל המכוער שבתוכה. יכולתי להיות איזה דמות ילדותית מאצ'ואיסטית ורדודה, שנגזרה מדפי בלייזר וקיבלה את הלוק שלה משחקני "בברלי הילס 90210". וגרוע מכך, יכולתי להיות רע לאנשים. יכולתי להיות הגורם אשר פוגע בהם. יכולתי להיות הזורע של תקוות שווא. יכולתי להיות אדם שמסוגל ליסוע ברכב של חצי מיליון שקל ולבקש מאחרים להדק את החגורה. יכולתי לגור ברמת אביב ולדבר על עוני. יכולתי להסכים לתפקיד שר האוצר, לאחר שעבדתי שנים בשביל הבנק הגדול במדינה. יכולתי להיות יאיר לפיד.

אני עדיין יכול. כולנו יכולים. אנחנו תמיד מרחק מעידה מיאיר-לפידיות. כמו גופך הנפוח, גם מאיתנו נדרשת התמדה ואימון יומיומי, בכדי שנזכור כיצד אנו עשירים ממך. זה לא עניין של כמות הדברים שבבעלותינו, אלא בבחירה הראשונית של המדד. אנו אנשי הערק, יאיר, וזה יקח עוד קצת זמן וזיעה, אבל אנחנו עוד נדחוף לך ולחבריך את הסיגר עמוק לתחת, עת נבעט אתכם ממוסדותינו וניהול כלכלתנו.

חתכ'ת שקרן, נוכל, גזלן, רמאי, צבוע, יהיר, מתנשא, גאוותן, נצלן-תמימים, עני-רוחנית, מרושש-מוסרית שכמותך…

תחזיקו לי את המקלדת למה אני נכנס בו, באמא שלי!

בערק אתה נוגע לי? בערק?!?

צדוק!!! בא הנה!

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew