ברזיל מתעוררת

איפה כדאי לעקוב אחרי המאבק לצדק חברתי בברזיל?
פייסבוק
טוויטר (וגם פה)
גאוסטאדיה (בלוג באנגלית)
מה קורה בסאו פאולו (בלוג באנגלית)
מה שלא רואים בטלוויזיה (בלוג בפורטוגזית)

בעין הסערה. יומן מצולם של ההפגנות בריו דה ז'נרו. יוני 2013.

שוטרים מתיישבים לצד המפגינים כאות הזדהות עם המחאה בעיר סאו פאולו.

המאבק לצדק חברתי מגיע לברזיל. גל המחאה החל בעיר פורטו אלגרה בעקבות הפגנות קבוצת תנועת נסיעות חינם בדרישה להוזיל את מחירי התחבורה הציבורית. מאז התפשטה המחאה, ומפגינים רוקדים כבר ברחובות של יותר מ-100 ערים ועיירות ברחבי ברזיל, תוך קריאת סיסמאות כמו "העם התעורר" ו"סליחה על האי-נוחות, שינוי הגיע לברזיל".

דרישות המפגינים אף הן התרחבו, וכוללות כעת מחאה נגד שחיתות הפוליטיקאים, יוקר המחיה וסכומי העתיק שבזבזה הממשלה על אירוח טורניר הגביע העולמי בכדורגל והמשחקים האולימפים הקרובים, במקום שכספים אלו יפונו לשירותי בריאות וחינוך. במדינה שבה כמעט חמישית מהאוכלוסיה חיה בעוני, רק טבעי שיתעורר זעם ציבורי על כך שהממשלה מוציאה 14.5 מיליארד דולר על אירוח משחקי גביע העולם בכדורגל. אם לא די בכך, כרטיס למשחק צפוי לעלות יותר משכר המינימום בברזיל המסתכם ב-300 דולר.

"במשך שנים רבות הממשלה ניזונה משחיתות. אנשים מפגינים נגד המערכת", אמרה גרסיאלה קסדור שהפגינה בעיר סאו פאולו. "הם הוציאה מיליארדי דולרים על בניית אצטדיונים אף לא השקיעו דבר בחינוך ובריאות", הוסיפה.

"המחאות הגדולות ביותר מתרחשות בערים בהן יתארחו משחקי גביע העולם", אמר פביו מליני מאוניברסיטת אספיריטו סנטו. "הברזילאים משלבים בין כדורגל לפוליטיקה בצורה חדשה, וקולות מיעוטים נשמעים כעת".

     כרזה שעליה כתוב: "אם הילד שלכם חולה, קחו אותו לאצטדיון"

מפגינים על גג בניין הפרלמנט בבירה ברזיליה

בעקבות דיכוי אלים של ההפגנות הראשונות על ידי המשטרה, שבמהלכן שוטרים הכו מפגינים באלות וירו לעברם כדורי גומי וגז מדמיע, גבר הזעם הציבורי והמפגינים החלו להשיב מלחמה.

      שוטר מרסס אישה בגז פלפל מטווח קצר

מפגינים עם כרזה שעליה נכתב: "תעריפי (התחבורה הציבורית) הם האלימות האמיתית"

מפגינים חובבי טכנולוגיה אף השיקו משחק ברשת החברתית פייסבוק בנושא המחאה בברזיל. הכירו את המשחק "V de Vinagre", ששואב את שמו מהקומיקס והסרט "וי פור ונדטה" – כאשר המילה "נקמה" הוחלפה במילה "חומץ". מטרת השחקנים במשחק היא לברוח מהשוטרים עם מספר בקבוקי החומץ הגדול ביותר, וניתן להתקדם ברמות המשחק שהראשונה בהן היא "עבריין דג רקק" והאחרונה היא "קומוניסט".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew