חשיפה: כרוז משפט "מקלייבל" נכתב על ידי סוכן משטרתי

הכרוז המפורסם "מה לא בסדר במקדונלדס: כל מה שהם לא רוצים שתדע", שהופץ על ידי פעילי איכות סביבה בריטיים בשנות ה-80 וגרר את משפט הדיבה הארוך ביותר בתולדות בריטניה שנודע בשם "משפט מקלייבל", נכתב למעשה על ידי שוטר סמוי שהצליח לחדור לארגון הסביבתי שהפיץ את הכרוז בגנות רשת המזון המהיר הגדולה בעולם. כך חושף ספר חדש על פעילות משטרתית חשאית נגד פעילי מחאה שפורסם בבריטניה, דיווח העיתון הבריטי "גרדיאן".

בוב למברט, שוטר סמוי שהצליח לחדור לארגון הסביבתי הקטן "גרינפיס לונדון" – שאינו קשור לארגון הבינלאומי "גרינפיס" – היה שותף לכתיבת הכרוז, אשר כלל שורה של טענות נגד מקדונלדס, בהן השכר הנמוך שהרשת משלמת לעובדיה, שיטות פרסום הכרוכות בניצול ילדים, פגיעה באיכות הסביבה, התאכזרות לבעלי החיים, והטעיית הציבור לגבי הנזק הבריאותי שגורמים מוצרי החברה.

בעקבות הפצת הכרוז החליטה מקדונלדס, המוציאה על פרסום יותר משני מיליארד דולר בשנה, להגיש תביעת דיבה נגד חמישה מפעילי "גרינפיס לונדון". שלושה התנצלו, אולם שניים נוספים – הלן סטיל, גננית לשעבר וברמנית לעת מצוא, ודייב מוריס, דוור לשעבר ואבא במשפחה חד-הורית – סירבו להתנצל.

כך החל בשנת 1994 המשפט האזרחי הממושך ביותר בהיסטוריה של בריטניה אשר הוגדר על ידי התקשורת הבריטית כ"אסון יחסי הציבור היקר ביותר מעולם של תאגיד רב-לאומי". בתום דיונים שארכו יותר משלוש שנים, שבמהלכם הופיעו מטעם ההגנה 130 עדים מרחבי העולם – בהם מומחי תזונה וסביבה, נציגי איגודים מקצועיים ומומחים לבעלי חיים – פסק בית המשפט בקיץ 1997 כי מרבית הטענות בכרוז נכונות, אולם קבע עוד כי סטיל ומוריס לא הצליחו להוכיח את אמיתותן של קומץ טענות שנכללו בכרוז, ופסק כי עליהם לשלם למקדונלדס פיצוי בסך 60 אלף ליש"ט – פחות מאחוז מההוצאות המשפטיות של מקדונלדס על המשפט, שהגיעו ליותר מ-10 מיליון ליש"ט. בעקבות ערעור שהגישו השניים, החליט בית המשפט להוריד את סכום הפיצוי ל-40 אלף ליש"ט. סטיל ומוריס – שלפי החוק הבריטי לא היו זכאים לסיוע משפטי ועל כן ייצגו את עצמם במשפט – סירבו לשלם את הקנס, ומקדונלדס העדיפה בסופו של דבר לוותר על הפיצויים.

לכל אורך המשפט לא נחשפה העובדה כי שוטר סמוי סייע בכתיבת הכרוז. יתר על כן, כעת מסתבר כי בתקופה שבה הצליח לחדור לחוגי פעילי זכויות בעלי החיים, למברט גם הטמין פצצת תבערה בסניף של רשת חנויות הכלבו דבנהמס בלונדון שנגדה הפגינו הפעילים. הפיצוץ גרם לנזקים בסך 300 אלף ליש"ט.

למברט גם ניהל קשרים רומנטיים עם ארבע פעילוֹת במהלך חמש השנים שבהן התחזה לפעיל זכויות בעלי חיים וסביבה, ואף הביא לעולם ילד עם אחת מהן, בטרם נעלם לפתע מחייהן. האשה ובנה גילו רק בשנה שעברה כי למברט היה סוכן משטרתי.

סוכן משטרתי סמוי נוסף שהצליח לחדור לקבוצת "גרינפיס לונדון" בשנות ה-80, ניהל קשר רומנטי עם סטיל, אשר כאמור היתה בין שני הנתבעים במשפט הדיבה, וגם הוא נעלם לפתע, עוד בטרם החל המשפט נגדה.

"למרות שנאבקנו כנגד כל הסיכויים במערכת משפט שהיתה מוטה נגדנו ומול מנגנון פרסום ותעמולה אדיר וחסר רחמים של מקדונלדס, הקמפיין נגד רשת ההמבורגרים היה הצלחה", אמר מוריס, שהועמד למשפט יחד עם סטיל, בעקבות חשיפת מעורבותם של השוטרים הסמויים בפרשה.

"כעת אנו יודעים כי כוחות אפלים נוספים ניסו לחתור תחת מאמצינו בשיטות מגעילות ביותר, אשר בסופו של דבר נכשלו. בכל רחבי העולם המשטרה וסוכנים חשאיים חודרים לתנועות אופוזיציה כדי להגן על העשירים ועל אנשי השררה. אבל כפי שראינו לאחרונה במדינות כה רבות, לא ניתן לבלום את כוחו של העם ואת השאיפה לאמת ולצדק, אפילו כאשר מופעלות שיטות הדיכוי הקשות ביותר וטקטיקות פעולה בסגנון השטאזי", הוסיף מוריס.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew