מי פה הבוגד?

חלפה שנה מאז שנכנסתי לשגרירות אקואדור בלונדון כדי לחפש מקלט מפני רדיפתי.

כתוצאה מהחלטה זו, יכולתי לעבוד בבטחון יחסי לנוכח חקירת אישומי הריגול שמנהלת נגדי ארה"ב. אבל עבור אדוארד סנואודן המבחן רק מתחיל כעת.

שני תהליכים מסוכנים שיצאו מכלל שליטה הלכו והתבססו במהלך העשור החולף, והם בעלי השלכות קטלניות עבור הדמוקרטיה. סודיות ממשלתית הולכת ומתרחבת בהיקף מסחרר. בה בעת, הפרטיות של בני אדם מחוסלת בחשאי.

לפני מספר שבועות, אדוארד סנואודן הדליף את דבר קיומה של תוכנית מתמשכת – בה מעורבים ממשל אובמה, קהילת המודיעין וחברות שירותי האינטרנט הגדולות – שתכליתה לרגל אחרי כל בני האדם בעולם. באופן אוטומטי, הוגשו נגדו אישומים בגין ריגול על ידי ממשל אובמה.

הממשל האמריקאי מרגל אחרי כל אחד ואחת מאיתנו, אבל אדוארד סנואודן הוא זה שמואשם בריגול רק בגלל שהוא סיפר לנו שמרגלים אחרינו.

הגענו למצב שבו האות הבינלאומי שמצביע על כך שאדם פעל למען האנושות הוא כבר לא פרס נובל לשלום, אלא כתב אישום בגין ריגול של משרד המשפטים האמריקאי.

אדוארד סנואודן הוא המדליף השמיני שמואשם בריגול בתקופת כהונתו של הנשיא אובמה. משפטו של ברדלי מנינג נכנס כעת לשבוע הרביעי שלו, ולאחר שורה ארוכה של עוולות שנעשו לו, ממשלת ארה"ב מנסה להרשיע אותו ב"סיוע לאויב".

המילה "בוגד" נזרקה לחלל פעמים רבות בימים האחרונים. אך מי באמת הבוגד כאן? מי היה זה שהבטיח לדור הנוכחי "תקווה" ו"שינוי", ואחר כך הפר את כל ההבטחות שלו ויצר במקומן מצוקה וקיפאון?

מי נשבע להגן על חוקת ארה"ב, אך במקום זאת טיפח מפלצת בלתי נראית של חוקים סודיים שהורסת את החוקה מבפנים?

מי היה זה שהבטיח כי הממשל שלו יהיה בעל השקיפות הרבה ביותר בהיסטוריה, אבל אז ריסק מדליף אחרי מדליף תחת מגף של אישומי ריגול?

מי איחד תחתיו את תפקידי השופט, חבר המושבעים והתליין, וטען כי תחום השיפוט להפעלת סמכויות אלו מקיף את כל כדור הארץ?

מי נטל שלא כדין את הסמכות לרגל אחרי כל העולם – אחרי כל אחד ואחת מאיתנו – וכשתפסו אותו על חם, טען כי "נצטרך לבחור בין ביטחון אישי לבין פרטיות".

מי הוא האיש הזה? בוא נהיה זהירים מאוד בכל הקשור לשימוש במונח "בוגד".

אדוארד סנואודן הוא אחד מאיתנו. ברדלי מנינג הוא אחד מאיתנו. הם צעירים בעלי כישורים טכניים ושייכים לדור שבו ברק אובמה בגד. הם הדור שגדל עם האינטרנט, ואשר עוצב על ידה.

הממשל האמריקאי תמיד יהיה זקוק למנתחי מידע מודיעיני ומנהלי מהערכות, ויצטרך לגייס אותם מתוך בני הדור הזה והבאים אחריו. יבוא יום, והם אלו שינהלו את סוכנות הביון המרכזית (CIA) ואת הבולשת הפדרלית (FBI).

התופעה הזו לא הולכת להיעלם. היא בלתי נמנעת. ובניסיון למחוץ את המדליפים הצעירים הללו בעזרת אישומי ריגול, הממשל האמריקאי יוצא למאבק נגד דור שלם, וזהו קרב שבו הוא הולך להפסיד.

זו אינה הדרך לתקן את המצב. הדרך היחידה לתיקון המצב היא זו:
שינוי המדיניות.
להפסיק לרגל אחרי העולם.
לעקור מהשורש חוקים סודיים.
להפסיק להחזיק אנשים במעצר בלתי מוגבל וללא משפט.
להפסיק להתנקש באנשים.
להפסיק לפלוש למדינות אחרות ולשלוח אליהן צעירים אמריקאים כדי להרוג ולהיהרג.
להפסיק לכבוש, ולשים קץ למלחמות סודיות.
להפסיק לרדוף את הצעירים: אדוארד סנואודן, בארט בראון, ג'רמי המונד, ארון שוורץ, גוטפריד סוורטהולם, ג'ייקוב אפלבאום וברדלי מנינג.

האישומים נגד אדוארד סנואודן נועדו לאיים על כל מדינה ששוקלת להגן על זכויותיו. אסור שטקטיקה זו תצליח. יש להגביר את המאמצים למציאת מקלט עבור אדוארד סנואודן. מי תהיה המדינה האמיצה שתחליט להגן עליו, ולהכיר בשירות הגדול שעשה למען האנושות?

אימרו לממשלות שלכם להגן עליו. עימדו לצד סנואודן.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew